Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Ściągawka dla Nawałki. Jak grał Cionek w tym sezonie? [OCENY POMECZOWE]

Selekcjoner Adam Nawałka powołał Thiago Cionka na towarzyski mecz z Niemcami (13 maja w Hamburgu). Czy to dobry wybór? Prześledziliśmy oceny jego występów z włoskiej prasy. I jest to lektura pouczająca.


Cionek, były gracz Jagiellonii Białystok, zagrał w tym sezonie 28 meczów w Serie B (w tym jedno w barwach Calcio Padova, za którego został wypożyczony do Modeny), w tym 27 w pełnym wymiarze czasowym. Zdobył w tych spotkaniach jedną bramkę i otrzymał cztery żółte kartki. Prześledziłem pomeczowe oceny, jakie otrzymywał we włoskiej prasie. Co z nich wynika?

Zdaniem włoskich dziennikarzy posiadający polskie obywatelstwo piłkarz rozgrywa dobry sezon, ale widać, że ma swoje plusy i minusy. Plusem z pewnością jest waleczność, która czasem (co mogliśmy obserwować także w Polsce) przeradza się w zbyt brutalną grę. Nie otrzymał jednak w sezonie ani jednej czerwonej kartki. Cionek chwalony jest za tak ważne cechy dla obrońcy, jak odwaga, nieustępliwość, wychodzenie obronną ręką z pojedynków jeden na jeden. Bywa jednak ganiony za zbyt wolną grę czy ryzykowne zagrania pod własną bramką.

Jeśli Nawałka potrzebował typowego walczaka, który nada drużynie charakteru - Cionek może się sprawdzić. Raczej nie będzie zbawieniem kadry, zazwyczaj otrzymuje po meczach solidne oceny 6-6,5, choć kilka razy został wybrany na najlepszego zawodnika w swoim zespole. Nigdy jednak nie otrzymał noty wyższej niż "siódemka".

Widać również, że Cionek ma dobrą końcówkę sezonu - najwięcej pochlebnych opinii otrzymał za ostatnie mecze. Serwis Tuttomodenaweb.it pisze wręcz o "szalonym sezonie brazylijskiego gracza" i o tym, że "brazylijski obrońca jest w świetnej formie".

Wszystko pięknie, tylko zgrzyta to słowo "brazylijskie". Właśnie dlatego to powołanie budzi tyle kontrowersji. W każdym razie jako piłkarz Cionek się broni. Większym zmartwieniem kibiców powinna być reprezentacyjna ofensywa. Wśród powołanych obrońców niemal wszyscy systematycznie grają po 90 minut, a w ofensywie nie wygląda to już różowo. Rafał Wolski i Arkadiusz Milik nie spędzili w tym sezonie na boisku nawet 25 proc. czasu, który spędził na nim Cionek. Ze wszystkich powołanych przez Nawałkę piłkarzy więcej rozegranych minut w tym sezonie mieli tylko Eugen Polanski i Grzegorz Krychowiak. A skoro ma polski paszport i mówi po polsku, to właściwie dlaczego go nie sprawdzić?

Mimo wszystko nie zamierzam bronić tego powołania. Niech obrońca obroni się sam.Wszystkie mecze Cionka w tym sezonie i pomeczowe oceny:

1. Padova - Trapani 0:2. Ocena 4,5. Najgorszy na boisku. "Porywczy i grający zbyt ostro, co często kończyło się faulem. Dodatkowo był zbyt wolny" ("Padova Oggi")
2. Empoli - Modena 2:1. Ocena 5,5 od Modenatoday.it. Żaden zawodnik nie otrzymał gorszej noty.
3. Latina - Modena 0:0.
Ocena 6,5 od Modenatoday.it. Zawodnik meczu. "Prawie się nie mylił, zawsze był skoncentrowany, a jego gra była uporządkowana. Zwłaszcza w pojedynkach jeden na jeden".
4. Modena - Reggina 3:0. Ocena 6 od Tifosando.it i nikt w zespole nie otrzymał gorszej oceny. Według Modenanoi.it zagrał nieco lepiej - na 6,5.
5. Spezia - Modena 2:1. Ocena 6,5 od Tifosando.it. Nikt w zespole nie otrzymał lepszej.
6. Modena - Lanziano 1:0. Oceny 6,5 od Modenatoday.it i Tifosando.it.
7. Juve - Modena 1:1. Ocena 5,5 od Tifosando.it.
8. Modena - Carpi 2:3. Ocena 6 od Modena Today.
9. Ternana - Modena 1:1. Ocena 6,5 od Modena Today i 6 od Tifosando.it.
10. Modena - Siena 1:1. Ocena 6 od Modenatoday.it i 7 od Tifosando.it (nikt nie dostał wyższej).
11. Novara - Modena 1:0. Oceny 5,5 od Modenatoday.it, Tifosando.it i Novara.iamcalcio.it. "Mało efektywny, ostry, czasem brutalny" - napisała ta ostatnia strona.
12. Modena - Brescia 0:1. Ocena 6 od Modenatoday.it. Zdaniem serwisu był najgorszy na boisku i zawalił bramkę.
13. Avellino - Modena 2:1. Ocena 5,5 od Modenatoday.it (nikt nie dostał niższej) i 6,5 od Tifosando.it.
14. Cesena - Modena 1:1. Ocena 6 od Modenatoday.it (nikt nie otrzymał niższej) i 6,5 od Tifosando.it.
15. Palermo - Modena 0:0. Ocena 6,5 od Modenatoday.it i taka sama nota od Calciomercato.it ("Raz uratował zespół, wybijając piłkę z linii bramkowej, ale miał też dużo ryzykownych zagrań w polu karnym").
16. Modena - Varese 4:1. Ocena 6,5 od Modenatoday.it i 6 od Tifosando.it (nikt w zespole nie dostał niższej).
17. Cittadella - Modena 0:1. Oceny 6,5 od Modenatoday.it i Tifosando.it.
18. Trapani - Modena 2:0. Ocena 6 od Modenatoday.it i 5 od Tifosando.it (nikt nie otrzymał niższej).
19. Modena - Crotone 2:0. Ocena 6,5 od Modenatoday z wyróżnieniem za to, że niemal zawsze był w odpowiednim miejscu, w odpowiednim czasie i miał kilka przechwytów. Serwis Tifosando.it dał ocenę 6.
20. Padova - Modena 2:2. Ocena 7 od Padovaoggi.it (nikt nie dostał wyższej) i taka sama od Modenatoday.it. W Tifosando.it nota o jeden stopień niższa. Strzelił w tym meczu gola.
21. Modena - Empoli 0:0. Ocena 7 od Modenatoday.it. Został wybrany na najlepszego zawodnika spotkania, pochwalony za twardą, nieustępliwą grę i za to, że "zawsze jego wydajność jest na najwyższym poziomie". Serwis Tifosando.it dał mu "siódemkę".
22. Modena - Latina 4:0. Ocena 6,5 od Modenatoday.it i taka sama od Tuttomodenaweb.it ("Brazylijski obrońca jest w świetnej formie. Bardzo dobrze gra w obronie, a i potrafi przejąć inicjatywę, gdy trzeba zaatakować").
23. Reggina - Modena 2:2. Ocena 6,5 od Modenatoday.it i od Tifosando.it.
24. Modena - Spezia 0:0. Ocena 7 od Modenatoday.it. Wybrany na najlepszego zawodnika meczu. "Niesamowity sezon dla brazylijskiego obrońcy, który może pozwalać sobie na ryzykowną grę ze względu na swoją sprawność i pewność. Wygrywa wszystkie pojedynki" - czytamy. Ocena 6,5 od Tuttomodenaweb.it. "Kolejny bardzo pozytywny występ energetycznego obrońcy" - pisze portal.
25. Lanciano - Modena 1:3. Oceny 6,5 od Modenatoday.it i Tifosando.it.
26. Carpi - Modena 2:2. Ocena 6 od Modenatoday.it (nikt w zespole nie dostał niższej) oraz 6 od Tuttomodenaweb.it ("Nie był to dla niego łatwy mecz, ale pokazał determinację i odwagę").
27. Modena - Ternana 3:3. Ocena 6,5 od Modenatoday.it i od Tuttomodenaweb.it ("Szalony sezon dla brazylijskiego gracza, który nigdy nie odpuszcza").
28. Siena - Modena 1:3. Ocena 6,5 od Modenatoday.it oraz Tifosando.it. Od Tuttomodenaweb.it otrzymał "szóstkę".

Ranking polskich piłkarzy: notowanie szóste

Nasz ranking jest przeglądem występów zawodników z ostatniego tygodnia oraz rodzajem monitoringu ich formy. Na początku wybraliśmy setkę piłkarzy, która była naszym punktem wyjściowym. Za pierwsze miejsce przyznaliśmy 100 pkt, za drugie - 99, za trzecie - 98 itd. Zasady punktacji są następujące: jak ktoś zrobił coś pozytywnego, dostaje strzałkę w górę i 3 pkt; jak ktoś nie zagrał, grzał ławę albo zagrał słabo, otrzymuje strzałkę w dół i 3 pkt minusowe; jak ktoś zagrał przyzwoicie - nie wyróżnił się ani na plus, ani na minus - zachowuje dotychczasową liczbę punktów. Jeśli dorobek któregoś z piłkarzy jest minusowy, wylatuje z rankingu i wchodzi na jego miejsce nowy zawodnik, który czymś się wyróżnił.

Zobacz pierwsze notowanie rankingu polskich piłkarzy

Drugi ranking: Kto jest najskuteczniejszy?

Trzeci ranking: Kto podaje najcelniej?

Czwarty ranking: Kto stwarza najwięcej okazji bramkowych?

Piąty ranking: Kto jest królem asyst?

  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ