Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Błaszczykowski: Brakuje mi sukcesu z kadrą

0 : 2
Informacje
Towarzyskie - Mecze reprezentacji Polski
Piątek 15.11.2013 godzina 20:45
Wyniki szczegółowe
1 Poł
2 Poł
Wynik
Polska
0
0
0
Słowacja
2
0
2
Składy i szczegóły
Polska
Skład:Boruc - Olkowski, Jędrzejczyk, Kamiński, Kosznik (87. Marciniak) - Krychowiak (87. Pazdan), Jodłowiec (76. Mączyński) - Błaszczykowski, Mierzejewski (67. Brzyski), Sobota (75. Robak) - Lewandowski
Słowacja
Bramki:Kucka (31.), Mak (39.)
Kartki:Skrtel, Hamsik, Pekarik - żółta
Skład:Kozacik - Pekarik, Skrtel, Durica, Hubocan - Kucka (90. Salata), Mak (63. Duris) - Pecovsky (90. Sestak), Hamsik (85. Cisovsky), Stoch (75. Svento) - Nemec (63. Bakos)
Już w piątek debiut reprezentacji Polski pod wodzą Adama Nawałki. Nie zmienił się za to kapitan. Nadal będzie nim Jakub Błaszczykowski: To wyróżnienie, ale kapitanem jest się przede wszystkim poza boiskiem. Relacja ze spotkania w piątek o 20.45 na Sport.pl
Robert Błoński: Trzeci selekcjoner po Franciszku Smudzie i Waldemarze Fornaliku dał ci opaskę kapitana. Adam Nawałka zapowiedział, że jego drużynę będzie wyprowadzał kadrowicz z największą liczbą występów, a ze Słowacją zagrasz po raz 67.

Jakub Błaszczykowski: To wyróżnienie, ale kapitanem jest się przede wszystkim poza boiskiem. Mecz to niewielki fragment całości. Najważniejsze, co dzieje się w grupie później i wcześniej. Każdy z nas daleko zaszedł, ma charakter, osobowość i charyzmę. Kapitan musi wszystko scalić, niczego nie robi na pokaz, tylko działa w środku, żeby drużyna funkcjonowała, jak należy.

Kapitan reprezentacji Polski mówi pierwszy czy ostatni?

- Najwięcej mówi po porażkach. Po zwycięstwach pytania są łatwe i przyjemniejsze, za porażki muszę brać większą odpowiedzialność i brać je na klatę. Rola kapitana jest u nas wyolbrzymiana. W Borussii opaskę nosi Sebastian Kehl, który przecież nie zawsze gra w podstawowym składzie. Ale ma największy autorytet, do mikrofonów odzywa się niewiele, więcej w szatni.Jako kapitan biało-czerwonych zagrałeś 30 meczów, strzeliłeś dziesięć goli i zaliczyłeś osiem asyst.

- Statystyki nie wyglądają źle. Najważniejsze są sukcesy drużyny, awans na wielkie turnieje. One dopełniają karierę każdego zawodnika.

Twój czas dowództwa w drużynie nie przypadł na dobry czas: porażka na Euro 2012, przegrane eliminacje MŚ 2014. Sporo było meczów, po których się tłumaczyłeś.

- Patrzę przed siebie, a o zwycięstwach staram się zapominać tak szybko jak o porażkach. Bywało, że wygrywaliśmy mimo popełnianych błędów. Ostatnie eliminacje nie były udane, ale nieważne, co było.

W grudniu skończysz 28 lat, a sukcesy odnosisz tylko w klubie. Na wyjazd do Korei w 2002 roku byłeś za młody. Z dwóch kolejnych wielkich turniejów, w których grała Polska - MŚ 2006 i Euro 2008 - eliminowały cię kontuzje. Nie brakuje ci sukcesu w reprezentacji?

- Borussia ma większy potencjał, a my nie jesteśmy reprezentacją, która z każdą inną jest w stanie walczyć jak równy z równym. Niemcy mają silną drużynę narodową, a zawodnicy, których Joachim Löw nawet nie powołuje, nam by pasowali.

Nie mogę powiedzieć, że czuję się niespełniony w kadrze. Wywalczyłem awans na Euro 2008, a my musimy mierzyć siły na zamiary. Obojętnie, kiedy byśmy jechali na turniej, nigdy nie będziemy faworytami. Ostatni medal zdobyliśmy ponad 30 lat temu. Teraz chciałbym awansować, dopiero później pomyślę o następnych krokach. Patrzę, co jest do zrobienia jutro, i rzeczywiście brakuje mi sukcesu w międzynarodowej imprezie.

Polska chyba zasługuje na więcej niż siódma dziesiątka rankingu FIFA. Suma umiejętności piłkarzy jest wyższa od tego, co ostatnio pokazywaliście na boisku.

- Prawda. W rankingu spadliśmy najbardziej wtedy, gdy przed Euro 2012 graliśmy mecze towarzyskie. Potencjał mamy, gramy w niezłych klubach, ale mimo to jesteśmy ograniczeni. Ale Grecy pokazali kiedyś, że wiele można nadrobić taktyką i zaangażowaniem.

Jak przyjąłeś nominację Adama Nawałki na selekcjonera?

- Jesteśmy od grania, trenowania i wykonywania poleceń. Decyzję podjęły władze PZPN i one też poniosą konsekwencje wyborów. My mamy grać w piłkę, tak powinno być. Prezes Zbigniew Boniek nie rozmawiał z nami o nowym selekcjonerze.

Jak mamy traktować eliminacje Euro 2016. W finałach zagrają 24 drużyny. Awans to obowiązek czy święto?

- Na razie wiem, że eliminacje zaczną się jesienią przyszłego roku, ale nie wiadomo nawet, z kim gramy. Nie wiem, co się wydarzy przez ponad pół roku. Szanse na awans będą większe niż wcześniej.Jakie widzisz zmiany u nowego selekcjonera?

- Nie jest tak, że u poprzedników wszystko było "be". Trener Nawałka jest ekspresyjny, lubi żyć na boisku. To się rzuca w oczy i udziela drużynie.

Relacje z najważniejszych zawodów w aplikacji Sport.pl Live na iOS, na Androida i Windows Phone

  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ