Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Ile kluby zyskają na Euro? Przyciągną fanów na ligowe trybuny?

W strefach kibica pojawiało się ponad 100 tysięcy fanów, wśród nich wielu odkrywających futbol przy okazji turnieju. Pytanie, czy nasza liga jest w stanie podtrzymać zauroczenie.
Od 18 kwietnia 2007 roku - dnia przyznania organizacji Euro Polsce i Ukrainie - powstało kilkanaście nowych stadionów. Nie tylko cztery ultranowoczesne w wielkich miastach turnieju, ale również w mniejszych: Rzeszowie, Gliwicach, Inowrocławiu, Suwałkach, Tarnobrzegu, Ostródzie, Kołobrzegu czy Siedlcach. Buduje się też w Białymstoku, ale już teraz Jagiellonia wygrała na Euro. Klub zdobywa od lat najmniej punktów na wyjazdach, trenerzy i piłkarze powtarzają, że przyczyną są męczące podróże. Białystok czeka jeszcze na zakończenie budowy drogi ekspresowej S8, która łączy aglomeracje - wrocławską, łódzką, warszawską i białostocką - i potem droga do Krakowa czy Wrocławia skróci się o kilka godzin.

Wybudowano lub zmodernizowano kilkanaście centrów pobytowych, z których mogą korzystać polskie zespoły. Większość klubów zimą nadal będzie wyjeżdżać do Turcji czy Tunezji, głównie w poszukiwaniu ciepła i silnych sparingpartnerów, ale na część przygotowań zdecydują się pozostać w Polsce. Niektórym drużynom, jak choćby Hutnikowi Kraków, miasto i UEFA wyremontowały szatnie, dokonały rewitalizacji murawy i terenów wokół obiektu - dzięki temu, że na boisku Hutnika trenowali Anglicy.

Kluby ekstraklasy zarobią nie tylko na nieruchomościach, ale też na piłkarzach. Za ich wypożyczenie do reprezentacji dostanie pieniądze Legia - blisko 550 tys. euro za Rafała Wolskiego, Jakuba Wawrzyniaka i Macieja Rybusa; Polonia - ok. 150 tys. euro za Adriana Mierzejewskiego i Artura Sobiecha; Jagiellonia - nieco ponad 100 tys. za Grzegorza Sandomierskiego i Kamila Grosickiego; Wisła - ok. 40 tys. za Pawła Brożka (UEFA płaci wszystkim klubom, w których barwach grał piłkarz w ostatnich dwóch latach).

Wreszcie zysk polskich klubów może być PR-owy. Pierwszoligowa Warta Poznań, która obchodzi 100. rocznicę istnienia, zaprzyjaźniła się z kibicami Irlandii - jedni i drudzy noszą zielone barwy. Zorganizowano wspólną sesję zdjęciową w siedzibie klubu, a przed sezonem zespół będzie przygotowywać się na Wyspach.

Rok przed Euro 2008 Austria była 21., a Szwajcaria 16. ligą Europy. Dziś te rozgrywki zajmują odpowiednio 13. i 16. miejsce. Przed Euro 2004 Portugalię wskazywano jako siódmą ligę, teraz to piąte rozgrywki w rankingu UEFA. Jedynie Szwajcaria przegapiła szansę na rozwój. Czy Polska ją wykorzysta?

150 tys. euro
zapłaciła UEFA
za nową murawę na stadionie Hutnika Kraków, gdzie trenuje Anglia  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ