Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Euro 2012. Kto następcą Smudy? Jest pierwszy kandydat

- Na 100 procent to koniec mojej przygody z reprezentacją - powiedział po przegranym meczu z Czechami i odpadnięciu Polski z turnieju Franciszek Smuda. Czy jego następcą będzie Piotr Nowak? Dotychczasowy trener Philadelphii Union właśnie rozstał się ze swoim klubem. Za jego kandydaturą optowali w przeszłości m.in. Zbigniew Boniek i Roman Kosecki
1 : 0
Informacje
Euro 2012 - Grupa A
Sobota 16.06.2012 godzina 20:45
Wyniki szczegółowe
Wynik
Czechy
1
Polska
0
Reprezentacja Polski odpadła z turnieju Euro 2012 po przegranej z Czechami 0:1. Z dwoma punktami na koncie zajęła ostatnie miejsce w grupie A. Ten wynik oznacza, że z kadrą najprawdopodobniej pożegna się Franciszek Smuda. - Nie muszę się podawać do dymisji, bo miałem kontrakt do Euro 2012 i nie widzę powodu, żeby to robić. Kontrakt się kończy, bo byłem umówiony z prezesem PZPN na słowo i wiem co będzie - powiedział selekcjoner.

Kto mógłby zostać jego ewentualnym następcą? Ze swoim klubem rozstał się właśnie Piotr Nowak. Wyrazy swojego uznania dla dotychczasowego bardzo cenionego w Stanach Zjednoczonych szkoleniowca Philadelphii Union, składali w przeszłości m.in. Zbigniew Boniek, Antoni Piechniczek, czy Adam Giersz. Swoim faworytem nazwał go też Roman Kosecki. - To świetny organizator - mówił popularny "Kosa".

W 2009 roku Nowak w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" na pytanie, czy chciałby zostać selekcjonerem reprezentacji odpowiedział: - Mam posadę w USA, więc najpierw powinni zgodzić się właściciele Philadelphii. Gdyby jednak tak się stało, chciałbym się zająć nie tylko pierwszą reprezentacją, ale przyszłością całej piłki w Polsce, włączając w to futbol młodzieżowy.

W polskiej lidze Nowak - były gracz Widzewa Łódź i Zawiszy Bydgoszcz - zagrał ledwie 40 meczów, strzelił 11 goli i wyjechał za granicę. Występował w Turcji, Szwajcarii, Niemczech i USA. W TSV 1860 Monachium był jednym z najlepszych rozgrywających Bundesligi. Po wyjeździe do Stanów w Chicago Fire zdobył mistrzostwo i dwa razy Puchar USA. W reprezentacji Polski zagrał 19 meczów i strzelił trzy bramki. Jako trener największe sukcesy odnosił z DC United, z którym zdobył w 2004 roku mistrzostwo, później był asystentem selekcjonera Boba Bradleya w pierwszej i olimpijskiej reprezentacji USA. Z Philadelphią pożegnał się po trzech latach pracy w tym klubie, oficjalnie z powodu niezadowalających wyników w bieżącym sezonie (11 meczów i tylko dwa zwycięstwa).Czy Franciszek Smuda powinien nadal pracować z kadrą?
Więcej o:
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ