Euro 2012. Polska nie przegrała z Czechami u siebie od 62 lat

Czechy
1
Polska
0
Polska grała z Czechosłowacją 19 razy, z Czechami pięciokrotnie. Łącznie rywale z południa wygrywali połowę tych spotkań. Polacy zwyciężali siedem razy, ale od 1950 r. są w Polsce niepokonani.
W sobotę nie wystarczy nie przegrać. Piłkarzom Franciszka Smudy do awansu do ćwierćfinału niezbędna jest wygrana. Ale patrząc na historię meczów między obiema reprezentacjami szanse na remis są niewielkie. Ostatni taki wynik padł w 1980 r. gdy w towarzyskim meczu w Chorzowie było 1:1. Potem w dziewięciu kolejnych meczach zawsze był zwycięzca.

W dodatku od 1950 r. gdy w Warszawie Polska przegrała z Czechosłowacją 1:4 (hat trick już w pierwszej połowie ustrzelił Vlastimil Preis), ani razu nie uległa Czechosłowakom i Czechom na własnym boisku. Choć gdy jedyny raz w historii zagrała z nimi we Wrocławiu - w 1953 r. - był remis 1:1.

Nasi południowi sąsiedzi zwykle mieli mocniejszą reprezentację niż Polacy. Przed wojną biało-czerwoni spotkali się z nimi trzykrotnie i wszystkie mecze przegrali. Dotkliwą porażkę ponieśli też w pierwszym powojennym meczu w Pradze w 1947 r. Strzelać gole zaczęli dopiero przegrywajac 0:3, doszli do 3:4 (m.in. po dwóch golach Gerarda Cieślika) ale ostatecznie ulegli 3:6. Nawet gdy kadrę prowadził Kaziemierz Górski, a grało w niej najbardziej utalentowane pokolenie polskich piłkarzy, nie zawsze sobie radzili. W 1972 r. wygrali w Warszawie 3:0 (strzelali Gadocha i dwa razy Deyna), ale dwa lata później zaledwie zremisowali 2:2 w Pradze, choć prowadzili po trafieniach Gadochy i Szarmacha.

Większość spotkań obu reprezentacji to mecze towarzyskie. O punkty biły się tylko trzykrotnie i ani razu na mistrzowskiej imprezie. W 1933 r. w eliminacjach do MŚ we Włoszech Czechosłowacy wygrali 2:1, i był to chyba najważniejszy i najbardziej emocjonujący mecz obu drużyn. Polacy do przerwy przegrywali, w 52. minucie z rzutu karnego wyrównał obrońca Legii Henryk Martyna, ale na kilkanaście minut przed końcem meczu zwycięskiego gola strzelił Frantisek Pelcner. Rok później zostali wicemistrzami świata. Dwa ostatnie mecze obu reprezentacji to eliminacje do mundialu w RPA. W 2008 r. w Chorzowie Polska wygrała 2:1 po golach Brożka i Błaszczykowskiego. Rok później w Pradze Czesi zwyciężyli 2:0 po trafieniach Necida i Plaszila.

Mecze Polski z Czechosłowacją i Czechami

1931, Warszawa: Polska - Czechosłowacja 0:4 (0:1)

1933, Warszawa: Polska - Czechosłowacja 1:2 (0:1)

1947, Praga: Czechosłowacja - Polska 6:3 (1:0)

1948, Warszawa: Polska - Czechosłowacja 3:1 (1:0)

1949, Witkowice: Czechosłowacja - Polska 2:0 (2:0)

1950, Warszawa: Polska - Czechosłowacja 1:4 (1:4)

1952, Praga: Czechosłowacja - Polska 2:2 (1:2)

1953, Wrocław: Polska - Czechosłowacja 1:1 (0:0)

1962, Bratysława: Czechosłowacja - Polska 2:1 (2:0)

1964, Warszawa: Polska - Czechosłowacja 2:1 (1:1)

1970, Praga: Czechosłowacja - Polska 2:2 (0:2)

1972, Bydgoszcz: Polska - Czechosłowacja 3:0 (2:0)

1974, Praga: Czechosłowacja - Polska 2:2 (0:1). Bramki: Svehlik (60.), Masny (73. - karny) - Gadocha (30.), Szarmach (53.).

1980, Chorzów: Polska - Czechosłowacja 1:1 (1:1)

1985, Brno: Czechosłowacja - Polska 3:1 (1:0)

1987, Bratysława: Czechosłowacja - Polska 3:1 (1:0)

1991, Ołomuniec: Czechosłowacja - Polska 4:0 (2:0)

1992, Jastrzębie-Zdrój: Polska - Czechosłowacja 1:0 (1:0)

1997, Ostrawa: Czechy - Polska 2:1 (1:0)

1999, Warszawa: Polska - Czechy 2:1 (1:0)

2008, Larnaka: Polska - Czechy 2:0 (2:0)

2008, Chorzów: Polska - Czechy 2:1 (1:0)