Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Euro 2012. Czechy - Polska. Klucz Tomasza Rosickiego

1 : 0
Informacje
Euro 2012 - Grupa A
Sobota 16.06.2012 godzina 20:45
Wyniki szczegółowe
Wynik
Czechy
1
Polska
0
- On zaraża nas odwagą - mówi o kapitanie Czechów pomocnik Petr Jiraczek. - Przed meczem zdecydujemy, czy zagra - mówi asystent trenera Frantisek Komnacky o kontuzjowanym pomocniku Arsenalu.


- To osobowość - mówi o Rosickim czeski trener Libor Pala, który prowadzi obecnie Wisłę Płock. - Gra w świetnym klubie. Ważnych i trudnych meczów miał w karierze mnóstwo i to daje mu szacunek i podziw innych piłkarzy. Chcieliby pójść w jego ślady. Jeśli jest w dobrej formie, to potrafi pociągnąć zespół - dodaje.

Piłkarza prześladują jednak kontuzje. Cztery lata temu nie zagrał na Euro z powodu przewlekłego urazu ścięgna udowego i musiał zaprzeczać opiniom, że już nigdy nie wyjdzie na boisko. W tym sezonie narzekał już na udo, kolano i pachwinę, a mimo to zagrał jeden z najlepszych sezonów w Arsenalu - strzelał gole Tottenhamowi i Milanowi w Lidze Mistrzów. Pod koniec sezonu regularnie notował asysty, choć dokuczało mu to samo ścięgno co teraz. Ale przed pierwszym meczem Euro nie trenował, od spotkania z Grecją też nie wyszedł na murawę.

- Boli mnie przy chodzeniu, nie mogę normalnie stanąć na tej nodze, ale długo czekaliśmy na ten moment i jeśli tylko będę mógł, na pewno zagram - mówi 31-letni pomocnik. - Jakoś dograłem sezon do końca, ale w meczu z Grecją ktoś mnie kopnął w to miejsce. Cieszę się, że z samym ścięgnem jest w porządku, ale nigdy wcześniej mnie nie bolało tak, jak teraz - dodaje.

Brak Rosickiego byłby dużą stratą. - Tomasz jest dla nas niesamowicie cenny. Z Grecją w pierwszej połowie mieliśmy piłkę. W drugiej pojawił się strach - twierdzi Petr Jiraczek, który strzelił we wtorek gola. - Wszyscy wierzymy, że będzie zdrowy. Jeśli nie? Cóż, każdy z nas może zagrać o kilka procent lepiej - mówi.

Komentatorzy zgodnie przyznają, że nie ma w czeskiej kadrze nikogo, kto mógłby Rosickiego zastąpić. Jest jednym z dwóch liderów poza Petrem Czechem (też miał kłopoty zdrowotne, ale powinien zagrać), ale bramkarz Chelsea na razie zespołowi nie pomaga, bo broni niepewnie. A strata Rosickiego będzie nie do wypełnienia.

Gdyby czeski kapitan nie mógł zagrać w środku boiska, zastąpi go najprawdopodobniej przesunięty ze skrzydła Jiraczek, nie mniej groźny w ataku, ale słabo angażujący się w obronę. - Bardzo bym chciał, żeby trener Bilek dał szansę młodemu Vladimirowi Daridzie. To bardzo utalentowany piłkarz. W przyszłości może być tak dobry jak Rosicky - mówi Pala.

Sam piłkarz jest optymistą, niezależnie od tego, czy dziś zagra czy nie. - Mam silne przeczucie, że wykorzystamy szansę - mówi.Wygraj piłkę prosto z meczu CZECHY - POLSKA! Weź udział w konkursie!


  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ