Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Reprezentacja. Franciszek Smuda nie potrzebuje matury

Według jednego z rozporządzeń ministra edukacji matura nie jest konieczna, by przyznać osobie wyróżniającej się szczególnymi osiągnięciami uprawnienia trenerskie - informuje portal eurosport.pl. Franciszek Smuda nie musiał więc uzupełniać braków w wykształceniu, by mieć licencję UEFA Pro uprawniającą go do prowadzenia reprezentacji, choć świeżo upieczony poseł PIS Jan Tomaszewski zarzucał trenerowi, że robi to nielegalnie.
Żeby zdobyć licencję UEFA Pro, trzeba wcześniej uzyskać licencję trenera drugiej klasy w akademii trenerskiej przy PZPN. Według Tomaszewskiego to niemożliwe bez matury.

Smuda miał ponoć zostać dopuszczony do kursu siedem lat temu warunkowo przez ówczesną minister edukacji Krystynę Łybacką. - Minister Giersz przyniósł mi wniosek w sprawie licencji trenerskiej Smudy mówiąc, że to wyjątkowa sytuacja, ponieważ trener nie ma odpowiedniego, wymaganego wykształcenia. Postawiłam wtedy twardy warunek, pod którym mogę mu dać uprawnienie - mianowicie, że doniesie potwierdzenie uzupełnienia tego wykształcenia - stwierdziła byłą minister w rozmowie z portalem weszlo.com. ? - Nie jest prawdą, że się za nim wstawiłam. Ja po prostu dostałam decyzję do podpisu - dodała.

Według eurosport.pl ?Smuda wcale nie musiał uzupełniać wykształcenia i zaznacza, że minister Łybacka przyznaje, że nie pamięta dokładnie decyzji sprzed siedmiu lat. Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji z 2001 r. w sprawie kwalifikacji, stopni i tytułów naukowych w dziedzinie kultury fizycznej oraz szczegółowych zasad i trybu ich uzyskiwania, właściwy ds. sportu minister może zwolnić z wymogu wykształcenia osobę z wybitnymi osiągnięciami. Smuda to trener, który zdobywął mistrzostwo Polski i prowadził polskie zespoły w europejskich pucharach. W Polsce trudno znaleźć bardziej utytułowanego szkoleniowca. Jego zasługi potwierdził PZPN w opinii wymaganej przy takim zwolnieniu.

Co to oznacza? Że decyzja w sprawie Smudy nie zawierała wymogu uzupełnienia wykształecenia, bo w tej sytuacji nie jest potrzebny. A trener reprezentacji może w spokoju kontynuować pracę.

Franciszek Smuda ? po meczu z Białorusią: Liczy się wygrana


  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ