Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

FIFA. Placido Domingo, Henry Kissinger i Johan Cruyff pomogą Blatterowi

Wybrany w zeszłotygodniowych wyborach prezydenta FIFA na czwartą kadencję Szwajcar Sepp Blatter postanowił utworzyć nieformalny ?komitet ds. rozwiązywania problemów?, który miałby ocieplić wizerunek FIFA. W jego skład wchodzą światowej sławy tenor Placido Domingo, Były piłkarz i trener Johan Cruyff, a także były sekretarz stanu USA Henry Kissinger.
- Trzej panowie są mniej lub bardziej doradcami. Nie są ekspertami, ale właśnie doradcami. Powinni być też czymś w rodzaju "rady mędrców" - powiedział Blatter w wywiadzie dla CNN. - Z tego ostatniego raczej nie będzie zadowolony mój Komitet Wykonawczy, bo uważają, że to właśnie oni są taką "radą mędrców" - zażartował.

Światowa federacja piłkarska przeżywa wyraźny kryzys. 75-letni Blatter, który FIFA kieruje od 1998 r., został w środę wybrany na kolejną, czteroletnią kadencję, która - według zapowiedzi - ma być jego ostatnią. Nie miał konkurenta, bo jedyny rywal, Mohamed Bin Hammam wycofał się z rywalizacji kilka dni przed Kongresem pod ciężarem oskarżeń o korupcję. Wcześniej to Katarczyk zarzucał Szwajcarowi opieszałość i przymykanie oczu na korupcję w FIFA.

Bin Hammam, szef azjatyckiej konfederacji piłkarskiej (AFC) został zawieszony przez FIFA do czasu wyjaśnienia sprawy. To samo spotkało szefa konfederacji Ameryki Północnej i Karaibów (CONCACAF) Jacka Warnera. Przy okazji pod znakiem zapytania stanęła uczciwość grudniowego głosowania nad gospodarzami mundiali w 2018 (odbędzie się w Rosji) i w 2022 r. (wygrał Katar). W prywatnym mailu wysłanym przez sekretarza generalnego FIFA Jerome'a Valcke do Warnera, a ujawnionym przez tego drugiego, Francuz zarzuca Katarowi, że "kupił" mistrzostwa.

Jednym z rozwiązań ma być pomoc znanych ludzi ze świata sportu, polityki i sztuki. - Placido Domingo to człowiek uśmiechnięty, dumny. Podobnie Kissinger. Ludzie mówią, że to starszy człowiek, ale to bardzo mądra osoba - powiedział Blatter, który obiecał zająć się problemami, które narosły wokół FIFA. - Pozwólcie mi popracować nad tym z Komisją ds. Etycznych i moją "radą mędrców". Jeśli uznają, że jest coś, co powinniśmy zrobić, wtedy podejmą decyzje.