Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Skandal w FIFA. Hayatou odrzuca zarzuty, choć CAF przyjął pieniądze

Prezydent Afrykańskiej Konfederacji Piłkarskiej (CAF) Issa Hayatou odrzucił zarzuty, jakoby zapłacono mu za poparcie kandydatury Kataru w sprawie organizacji piłkarskiego mundialu w 2022 roku. Kameruńczyk ?zastrzega sobie prawo do dochodzenia odszkodowania od tych, którzy propagują oszczerczą kampanię.?
Skandal korupcyjny w FIFA

Korupcyjny skandal wybuchł, kiedy we wtorek w brytyjskiej Izbie Lordów były szef angielskiej federacji David Triesman wyjaśniał parlamentarzystom, dlaczego kandydatura Anglii do organizacji mundialu w 2018 roku, zdobyła ledwie dwa głosy. Ujawnił co wie na temat wręczonych łapówek. Dwa kolejne nazwiska podał "Sunday Times" - Kameruńczyk Issa Hayatou, szef afrykańskiego CAF, oraz Jacques Anouma z Wybrzeża Kości Słoniowej wzięli 1,5 mln dol. za oddanie głosu na Katar w wyborze gospodarza MŚ 2022.

Hayatou zaprzecza

W oświadczeniu wydanym przez CAF w Kairze, Hayatou kategorycznie zaprzeczył zarzutom korupcji postawionym przeciwko niemu. "Prezydent CAF jest gotowy do współpracy z każdym, kto chciałby zbadać oskarżenia oraz zastrzega sobie prawo do dochodzenia odszkodowania od tych, którzy propagują oszczerczą kampanię" - czytamy w oświadczeniu.

Katar zapłacił 1,8 miliona dolarów za prezentacje

CAF w oświadczeniu ujawnił, że Katar zapłacił za prawo prezentacji swojej kandydatury na zeszłorocznym kongresie CAF w Luandzie.

"Chcąc zyskać poparcie dla swojej oferty, Katarczycy zaoferowali CAF 1,8 miliona dolarów opłaty sponsorskiej dla Zgromadzenia Walnego CAF. W zamian Katar otrzymał wyłączne prawo do prezentacji swojej oferty na kongresie CAF" - czytamy w oświadczeniu.

Jest to pierwszy odnotowany przypadek kraju stawek płatności za prawo prezentacji kandydatury na kongresie jednej z sześciu Konfederacji członkowskiej FIFA.

Brytyjski minister chciał dokonać rozłamu w FIFA ?