Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Anglicy nie chcą Seppa Blattera na stanowisku szefa FIFA?

- Sprawa jeszcze nie została przedyskutowana, ale zostanie rozważona, kiedy FIFA opublikuje listę kandydatów - stwierdził anonimowo w rozmowie z agencją AP jeden z działaczy angielskiej Football Association. Nieoficjalnie Anglicy przyznają, że chcą poprzeć konkurenta Seppa Blattera w zbliżających się wyborach szefa FIFA. Na razie Szwajcar jest jedynym oficjalnym kandydatem, ale niewykluczone, że do walki z nim stanie szef azjatyckiej federacji AFC Katarczyk Mohamed bin Hammam.
Sport.pl na Facebooku! Sprawdź nas ?

- Jeśli zależy wam na nowych twarzach, to proszę bardzo. To demokratyczny system. Co cztery lata są wybory, teraz zbliżają się kolejne. Jeśli wygram, będę się cieszył, jeśli przegram, podziękuje za pracę - powiedział dziennikarzom Sepp Blatter. Nowego prezydenta FIFA wybierze Kongres w Zurychu 1 czerwca. Blatter kończy właśnie trzecią kadencję. W 1998 r. zastąpił Brazylijczyka Joao Havelange'a.

Anglicy mogą być rozzłoszczeni na obecne kierownictwo FIFA, bo w grudniu ponieśli klęskę w wyborach gospodarza MŚ w 2018 r. Angielska kandydatura, według wielu komentatorów najlepsza, zyskała tylko dwa głosy i odpadła jako pierwsza z grona kandydatów. Turniej zorganizuje Rosja. Wcześniej brytyjskie media atakowały FIFA zarzucając organizacji korupcję, przy przyznawaniu prawa organizacji mundialu. Dotkliwą porażkę tłumaczy się właśnie krytyką skierowaną pod adresem działaczy światowej federacji.

61-letni Bin Hammam nie jest na razie oficjalnym kandydatem, ale zdarzyło mu się krytykować "skostnienie" FIFA, a na Facebooku napisał, że rywalizacja jest najlepszym sposobem, by organizacja nabrała wigoru i życia". Niedawno stwierdził, że tak długie piastowanie stanowisk w FIFA może rodzić podejrzenia o korupcję. Katarczyk może pochwalić się sukcesem, bo tego dnia, gdy Anglicy przegrali rywalizację o mundial w 2018 r., Katar otrzymał prawo organizacji mistrzostw cztery lata później.

Anglicy poparli Blattera, gdy w 1998 r. rywalizował o schedę po Havelange'u z ówczesnym szefem UEFA Lenartem Johanssonem. Ale już cztery lata później poparli konkurującego z Blatterem szefa afrykańskiej federacji AFC Issę Hayatou.

Michael Ballack ? odejdzie z Bayeru?