Piłka nożna. Mistrzostwo świata w 1954 na dopingu. A myśleli, że to witamina C

Najnowsze badania uniwersytetu w Lipsku wykazały, że mistrzowie świata z 1954 - reprezentacja RFN - stosowali doping. Piłkarze sądzili, że biorą zastrzyki z witaminą C. Do ich żył trafiła jednak metamfetamina - substancja stosowana przez niemieckich żołnierzy.
Sport.pl na Facebooku! Sprawdź nas »

Reprezentacja RFN sięgnęła po swoje pierwsze mistrzostwa świata pokonując w Bernie 3:2 ekipę Węgier czyli wielkich faworytów całego turnieju. Węgrzy byli niepokonani od 14 maja 1950 roku. Wygrali 32 międzynarodowe mecze z rzędu, z finałem igrzysk olimpijskich w Helsinkach w 1952 r. włącznie. Pokonali też Anglików na ich terenie i zrobili to jako pierwszy zespół z Kontynentu. Ale w finale MŚ w Szwajcarii kadra RFN zaszokowała piłkarzy z bloku wschodniego, prowadzonych przez legendarnego Ferenca Puskasa. Późniejsze badania wykazały jednak, że zwycięzcy stosowali doping.

Początek meczu przebiegł zgodnie z przewidywaniami, bo Węgrzy już po ośmiu minutach prowadzili 2:0. Na Stade de Suisse Wankdorf doszło jednak do "Cudu w Brnie". Najpierw w 10. minucie kontaktowego gola strzelił Max Morlock. Głównym cudotwórcą był jednak skrzydłowy napastnik Helmut Rahn, który najpierw wyrównał w 18. minucie, a na 6 minut przed końcem spotkania dał Niemcom bramkę, która zdecydowała o ich pierwszym w dziejach tytule mistrza świata.

Przed rozpoczęciem finału późniejsi "bohaterowie z Brna" otrzymali zastrzyki. Jak sądzili - z witaminą C. Najnowsze, bo opublikowane w poniedziałek badania wykazały jednak, że w strzykawce znajdowała się metamfetamina. Taką samą substancję otrzymywali niemieccy żołnierze w czasie II wojny światowej.

Badania pod nazwą "Doping w Niemczech" prowadzi Uniwersytet w Lipsku. Program finansowany jest przez Niemiecki Komitet Olimpijski. Wyniki zostaną opublikowane w 2012 i mają pokazać, że doping we Wschodnich Niemczech był po raz pierwszy użyty w sporcie na najwyższym poziomie już w 1949.