Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Ośmiornica Paul nie żyje

Ośmiornica Paul, która zasłynęła podczas mundialu w RPA trafnie przewidując wyniki turniejowych meczów, zdechła we wtorkową noc. Rano dyrektor oceanarium Sea Life Centre w Oberhausen poinformował media, że przyczyną zgonu morskiego głowonoga był podeszły wiek. - Wygląda na to, że zdechł bezboleśnie - dodał.
Niemiecka ośmiornica zyskała światową sławę podczas piłkarskich mistrzostw świata w 2010 roku. Wtedy to wskazała siedmiokrotnie zwycięzcę meczów, w tym tego finałowego (Hiszpania) i spotkania o trzecie miejsce (Niemcy).

Wybór zwycięzców odbywał się poprzez wstawienie do akwarium, w którym przebywał Paul dwóch pojemników z przysmakiem morskiego stworzenia, małżami. Oba naczynia oznaczone były flagami państw, które miały zmierzyć się w nadchodzącym meczu.

Początkowo typował mecze grupowe Niemców, tylko raz wybierając inną drużynę niż reprezentacja naszych zachodnich sąsiadów. Według niektórych biologów morskich, ośmiornica nie była obdarzona nadprzyrodzonymi zdolnościami, po prostu nauczyła się jeść z pojemnika oznaczonego flagą Niemiec. Jak więc wytłumaczyć poprawnie wytypowany wynik meczu finałowego?

Złowiono go w Anglii, w 2008 roku. Po mundialu Paul został honorowym obywatelem hiszpańskiego miasta O'Carballino, uważanego przez smakoszy owoców morza, za światową stolicę dań z ośmiornicy. Pamiątkową srebrną tablicę dyrektorowi Sea Life Centre wręczył osobiście burmistrz galicyjskiego miasta.

To nie koniec listy zagranicznych gości, którzy odwiedzili głowonoga po tym jak niezwykłymi zdolnościami zdobył światowy rozgłos, a także sympatię opinii publicznej. Do Oberhausen pofatygowali się również rosyjscy dziennikarze Komsomolskiej Prawdy. Paul miał wytypować wynik wyborów prezydenckich, które odbędą się w Rosji w 2012 roku. Czy wybrał obecną głowę państwa, czy Władimira Putina nie wiadomo, ponieważ wynik wróżby został utajniony do ogłoszenia oficjalnej decyzji narodu rosyjskiego.

Zarówno zarząd, a także szeregowi pracownicy oceanarium wyrazili ogromny żal po śmierci największej gwiazdy ich placówki. - Jesteśmy przekonani, że Paul cieszy się lepszym życiem w zaświatach - powiedzieli przedstawiciele personelu. Niemcy chcą postawić ośmiornicy nagrobek.

Ogłoszono listę kandydatów do otrzymania Złotej Piłki