Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Blatter przeprasza za skandal korupcyjny

Prezes FIFA Sepp Blatter oficjalnie przeprosił za skandal korupcyjny w federacji, który dzień wcześniej ujawnił dziennik ?Sunday Times?. W piśmie, skierowanym do Komitetu Wykonawczego Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej, Blatter mówi o fatalnej reputacji, jaka będzie teraz towarzyszyła FIFA.
Międzynarodowa Federacja Piłkarska (FIFA) poinformowała, że zbada sprawę, w której dwaj członkowie Komitetu Wykonawczego FIFA byli gotowi byli sprzedać swoje głosy przy wyborze gospodarza piłkarskich mistrzostw świata w 2018 roku. Blatter poprosił też członków komitetu o wstrzymanie się przed publicznymi komentarzami.

Mowa idzie o sprzedaży głosów na korzyść USA - jednego z kandydatów do organizacji mundialu za osiem lat. Dziennikarze "Sunday Times" podając się za przedstawicieli konsorcjum firm amerykańskich proponowali urzędnikom pieniądze za poparcie USA. Ofiarami prowokacji byli Nigeryjczyk Amos Adamu i prezydent Konfederacji Oceanii Reynald Temarii z Tahiti - obaj panowie zgodzili się nazwać kwotę, za którą poparliby konkretną kandydaturę. Z taśmy, którą nagrali dziennikarze wynika, że Adamu za swój głos chciał otrzymać 800 tysięcy dolarów na "projekt osobisty", z kolei Temarii za oddany głos liczył na półtora miliona funtów dla szkółki piłkarskiej. Prezydent Konfederacji Oceanii nie omieszkał także powiedzieć, że miał już wcześniej propozycje od dwóch zainteresowanych państw, które proponowały mu ponoć 10 i 12 milionów dolarów.

- FIFA poprosiła już o wszystkie dowody i informacje w tej sprawie. Wszystko dokładnie zbadamy. - powiedział Blatter. Zaistniałą sytuację opisał jako bardzo nieprzyjemną i rzucająca negatywny cień na federację.

2 grudnia bieżącego roku Komitet Wykonawczy FIFA, w skład którego wchodzą 24 osoby, zdecyduje, który kraj będzie gospodarzem Mistrzostw Świata w 2018 roku. Gościć największą piłkarską imprezę chcą: Rosja, Anglia, Hiszpanią i Portugalia oraz Holandia i Belgia. USA swoją kandydaturę wycofało i skupia się na zgłoszeniu jej w wyścigu o MŚ 2022 - w ubiegły piątek poinformował dziennik "Washington Post".

Blatter chwali Anglię - Mogą przyjąć MŚ nawet jutro ?