Relacja minuta po minucie

Polonia Warszawa - Legia Warszawa 0:0. Stadion Polonii przy ul. Konwiktorskiej, niedziela godz. 14. SKŁADY. POLONIA: Liberda - Żwirgżdauskas, Dziewicki, Scherfchen (71. Wieszczycki), Ciesielski - Kiełbowicz, Ekwueme Ż, Bąk, Bartczak - Olisadebe (72. Kaliszan), Bykowski (60. Gołaszewski). LEGIA: Robakiewicz - Wojtala Ż, Zieliński, Murawski, Siadaczka - Giuliano (80. Wróblewski), Majewski, Kucharski Ż,CZ, Karwan - Citko Ż (66. Czereszewski), Mięciel. SĘDZIUJE: Grzegorz Gilewski z Radomia. ŻÓŁTE KARTKI: Ekwueme oraz Citko, Wojtala, Kucharski. CZERWONA KARTKA: Kucharski. WIDZÓW: 6 tys.

- To idzie młodość - w ten sposób selekcjoner reprezentacji Jerzy Engel skomentował rewolucyjne zmiany w składzie "Czarnych Koszul". Trener zespołu z Konwiktorskiej, Dariusz Wdowczyk, narzekał ostatnio, że jego piłkarze przestali walczyć do końca, tak jak to robili w minionym sezonie. Pewnie dlatego zdecydował się dać szansę zmiennikom, a na ławce zostawił Szczęsnego, Gołaszewskiego, Kaliszana, a nawet Wieszczyckiego.

1. min - Siadaczka uderzył mocno, ale piłka minęła lewy słupek bramki Liberdy.

2. min - ledwie rozpoczęło się spotkanie (zaczynała Legia, grająca w biało-zielonych koszulkach), a już Kucharski - chyba przez przypadek - uderzył łokciem w twarz Ciesielskiego. Z wargi obrońcy Polonii puściła się krew.

5. min - Świetna akcja Bartczaka prawą stroną. Wpadł na pole karne Legii, dobiegł do linii końcowej, po czym wycofał do Dziewickiego, ale ten z 10 m trafił wprost w Robakiewicza.

8. min - Znowu groźnie pod bramką Legii. Tym razem mocny strzał z wolnego Bąka minął prawy słupek.

10. min - Sędzia mógł podyktować rzut karny dla Legii, po tym jak Giuliano w polu karnym został powalony przez Żwirgżdauskasa, który nie atakował piłki, tylko nogi legionisty.

11. min - Znowu wolny dla Polonii. Kiełbowicz uderzył mocno, ale w środek. Robakiewicz i tak miał problemy ze złapaniem piłki.

16. min - Po centrze z rogu Bartczaka Ciesielski główkował za wysoko.

18. min - Legia atakuje głownie lewą stroną, gdzie szaleje Mięciel. Legionista wypracował rzut rożny, po którym goście mieli najlepszą szansę bramkową. Centrował Citko, Wojtała głową przedłużył, a Kucharski stojąc 8 m od bramki jakimś cudem przeniósł piłkę nad poprzeczką.

21. min - Ekwueme fauluje na 18 metrze Citkę, ale ucierpiał na tym bardziej polonista. Natomiast Citko z wolnego trafił w mur.

25. min - Żółta kartka dla Citki za faul na Bąku.

27. min - Wypuszczony przez Bartczaka Bąk wpadł na pole karne, ale tu jego strzał zablokował Murawski i piłka wyszła na róg.

Na stadionie Polonii stawiło się blisko 3 tys. kibiców Legii. Choć Polonię wspierają fani Cracovii, legioniści są głośniejsi.

30. min - Kiełbowicz, wykonując rzut wolny z 20 m, przymierzył w prawe okienko. Jednak Robakiewicz zdołał wybić piłkę na poprzeczkę, a tam ekspediowali ją obrońcy.

Przeważa grająca z wiatrem Polonia, Legia nastawiła się na szybkie kontry.

34. min - Chuligani z sektora zajmowanego przez kibiców Legii wtargnęli na boisko. Kilku z nich podbiegło pod sektor Polonii, ale nie odważyli się go zaatakować. Mecz jest przerwany. Próby uspokojenia awanturników podjął Cezary Kucharski. Nie wiadomo, jaką decyzję podejmie sędzia, bo ogrodzenie dzielą ce sektor legionistów od murawy, zostało wyłamane.

W końcu udało się załatać dziurę w ogrodzeniu, a o spokój kibiców Legii prosili Kucharski i Marek Citko.

43. min - po prawie 10. min przerwie wznowiono grę. Od razu - po nie udanej pułapce ofsajdowej - gola mogła strzelić Polonia. Bąk podał do stojącego przed pustą bramką Bykowskiego, ale ten cofał się i zanim dobiegł do piłki obrońcy zablokowali jego strzał.

44. min - Żółta kartka dla Ekwueme za faul na Kucharskim.

45. min - Żółta kartka dla Wojtali za faul na Ciesielskim.

Sędzia doliczył do I połowy 10. min, bo tyle trwała przerwa po awanturze kibiców Legii.

45. min - strzał Bąka przejął Bykowski, ale stojącemu 10 m od bramki poloniście piłka odskoczyła do tyłu.

45. min - Rewelacyjny rajd Olisadebe. Łatwo minął Kucharskiego i Murawskiego, ale będąc już sam na sam z Robakiewiczem strzelił obok lewego słupka.

Nieudany strzał z przewrotki Bąka zakończył ataki Polonii w I połowie.

Koniec I połowy.

- Szczęście nam nie sprzyja, ale jeszcze się zmobilizujemy do dalszych ataków - powiedział Canalowi Plus Tomasz Ciesielski, obrońca Polonii.

PODSUMOWANIE I POŁOWY: Korzystniejsze wrażenie sprawili gospodarze. Grając w odmłodzonym składzie "Czarne Koszule" mają więcej ochoty do ataków. Natomiast legioniści udanie realizują główne założenie Franciszka Smudy, który nawet przed meczem zapowiedział w Canale Plus: - Tym razem także nie przegramy. Przy większej precyzji Kucharskiego, ekipa z Łazienkowskiej mogła cieszyć się z prowadzenia po I części meczu.

Polonia rozpoczęła II połowę.

47. min - Lepiej zaczęła próbująca gry z pierwszej piłki Legia. Po akcji i dośrodkowaniu Giuliano mogło być groźnie, ale Liberda złapał piłkę.

49. min - Olisadebe odebrał piłkę Siadaczce, wbiegł na pole karne, ale jego podanie do Bąka przeciął Zieliński.

54. min - Po rogu Citki z 16 m strzelał Mięciel, ale został zablokowany.

55. min - Żółta kartka dla Kucharskiego za zagranie ręką.

Tempo meczu spadło, gra toczy się głównie na środku boiska.

58. min - Bartczak przedarł się środkiem, ale zbyt daleko wypuścił sobie piłkę i będąc sam na sam z Robakiewiczem mógł tylko trafić w padającego bramkarza.

60. min - zmiana w Polonii. Gołaszewski zastępuje Bykowskiego.

63. min - Druga żółta kartka (nie zasłużona) dla Kucharskiego, tym samym czerwona za faul na Żwirgżdauskasie i Legia przez blisko pół godziny będzie grała w dziesiątkę.

66. min - Zmiana w Legii. Czereszewski za Citkę.

67. min - Z linii końcowej Wojtala podawał do Mięciela, który pewnie zdobyłby dla osłabionej Legii gola, ale obrońcy wybili piłkę na róg.

71. min - Zmiana w Polonii. Scherfchena zastępuje Wieszczycki, dla którego jest to trzechsetne spotkanie w ekstraklasie.

72. min - Zmiana w Polonii. Kaliszan zastępuje utykającego Olisadebe.

74. min - Gołaszewski główkował szczupakiem, ale Robakiewicz świetnie obronił.

75. min - Po rogu Kiełbowicza mocno pod poprzeczkę główkował Gołaszewski, ale Robakiewicz znowu zdążył wypiąstkować piłkę, ale tym razem na poprzeczkę.

Polonia zepchnęła Legię do głębokiej obrony.

78. min - Z rzutu wolnego (prawy narożnik pola karnego) wydawało się, że będzie dośrodkował Kiełbowicz, tym razem mocno strzelił, ale dobrze ustawiony Robakiewicz wypiąstkował.

80. min - Zmiana w Legii: Giuliano ustępuje miejsca Wróblewskiemu.

82. min - Kontra Mięciela, ale napastnik Legii uwikłał się w pojedynek z osamotnionym Ekwueme i powracający poloniści odebrali mu piłkę.

88. min - Po 30 metrowej centrze Kiełbowicza z 15 m mocno, ale za wysoko główkował Bąk.

Sędzia dolicza do II połowy 2 minuty.

90. min - Akcja w polu karnym Legii: Bartczak do Wieszczyckiego, ten mocno kopnął, ale najlepszy zawodnik meczu Robakiewicz wspaniałą Robinsonadą wybija piłkę.

PODSUMOWANIE MECZU: Z remisu bardziej zadowoleni powinni być goście. Polonia wypracowała sobie przynajmniej dwukrotnie więcej sytuacji strzeleckich niż Legia, ale trafiła na świetnie dysponowanego Zbigniewa Robakiewicza w bramce. Podopieczni Franciszka Smudy byli równorzędnym przeciwnikiem dla mistrzów Polski, dopóki boiska nie opuścił rozgrywający Marek Citko. Po czerwonej kartce dla Kucharskiego za wyimaginowany faul legioniści musieli bronić się w dziesięciu, a ich kontry rzadko niosły zagrożenie.

Zaraz po meczu w okolicach stadionu doszło do awantur między kibicami. W ruch poszły kamienie i drewniane dechy.