Relacja minuta po minucie

Ruch Radzionków - Górnik Zabrze 3:1 (1:0). Sobota, 9 wrzesnia 2000 r., g.16.30; Bytom - Stroszek. BRAMKI: 1:0 Żaba (37., z karnego po faulu Wiśniewskiego na Sierce), 2:0 Jarosz (52., z podania Grzyba), 2:1 Gierczak (74., z podania Gacka), 3:1 Żaba (90., z podania Janoszki). SKŁADY. RUCH: Jarosław Przewoźnik - Marek Szymiński, Bartłomiej Wilk, Czesław Wrześniewski - Wojciech Myszor (64. Daniel Kosmel), Krzysztof Markowski Ż (72. Roman Cegiełka), Robert Sierka Ż, Roman Madej Ż, Wojciech Grzyb Ż - Rafał Jarosz (81. Marian Janoszka), Piotr Żaba. GÓRNIK: Andrzej Bledzewski - Jacek Wisniewski Ż (46. Daniel Gacek), Grzegorz Lekki, Rafał Kocyba Ż - Michał Probierz, Marcin Brosz (62. Dalibor Możanić), Tomasz Prasnal, Adam Kompała, Piotr Gierczak - Tomasz Sobczak (62. Jean N`Gody Ż), Marek Szemoński. SĘDZIA: Marcin Borski z Warszawy. WIDZÓW: 5000.

W tym sezonie oba zespoły prezentują się - delikatnie rzecz ujmując - nieszczególnie. Dotyczy to zwłaszcza radzionkowian, którzy z trzema punktami na koncie zajmują ostatnie miejsce w tabeli. Zabrzanie zdobyli do tej pory o dwa oczka więcej i zajmują jedenaste miejsce. W tej sytuacji remis na pewno nie zadowoli nikogo. - Wygramy - zgodnie deklarują w obydwu klubach.

Zawodnicy Ruchu przez ostatnie dwa tygodnie pracowali przede wszystkim nad poprawą skuteczności. Piłkarze Górnika nie mieli wolnego: przegrali dwumecz w Pucharze Ligi z Górnikiem Polkowice. Nic dziwnego, że środowej porażce z beniaminkiem II-ligi prezes Płoskoń postanowił porozmawiać ze swoimi zawodnikami. Jaki będzie efekt?

W wyjściowym składzie radzionkowian trzech piłkarzy (Przewoźnik, Wrześniewski i Jarosz), którzy kiedyś grali w Górniku. W jedenastce zabrzańskiej także trzech zawodników (Lekki, Kompała i Sobczak), którzy niegdyś występowali w Ruchu.

Będzie to trzeci ligowy mecz Ruchu z Górnikiem w Radzionkowie. 1 maja 1999 r. spotkanie między tymi drużynami zakończyło się wynikiem 0:0. 1 kwietnia 2000 r. Ruch wygrał 1:0 (bramka Sierki).

W składzie Ruchu zabrakło tym razem pauzującego za kartki Oprzondka (zastępuje go Markowski) i Janoszki (za niego Żaba).

W Górniku brakuje kontuzjowanych Bonka i Kaondery.

Pierwszy gwizdek sędziego - rozpoczyna Górnik.

2 min. - tak naprawdę dopiero teraz zaczyna się ten mecz: wcześniej zawodnicy pomagali porządkowym w uprzątnięciu z boiska serpentyn

Drużyna Górnika zepchnięta na własną połowę - z akcji Ruchu nic jednak nie wynika.

Gra się wyrównuje - nadal jednak żadnej z drużyn nie udało się stworzyć dobrej sytuacji do strzelenia gola.

17 min. - Grzyb dośrodkowuje z lewej w pole karne, gdzie po strzale Jarosza piłka trafia w obrońcę, zaś dobitka Sierki jest niecelna

19 min. - żółta kartka dla Grzyba (za faul na Probierzu)

Nadal nic się nie dzieje...

35 min. - Markowski znajduje w "16" Sierkę, który jest faulowany przez Wisniewskiego; sędzia nie ma wątpliwości: wskazuje na wapno, a Wisniewskiemu pokazuje żółtą kartkę

36 min. - na boisku nie ma Janoszki, więc do piłki podchodzi Żaba: chwila niepewności (Ruch wykorzystał w tym sezonie tylko jeden z trzech rzutów karny)

37 min. - GOL DLA RUCHU!!! Bledzewski rzuca się w lewym róg bramki, futbolówka - po strzale Żaby - trafia do siatki przy lewym słupku

41 min. - znowu groźnie pod bramką Górnika - Jarosz dopada do bezpańskiej piłki, ale ta mija cel

45 min. - sędzia dolicza aż 5 minut!

PODSUMOWANIE I POŁOWY: Wygląda na to, że tylko gospodarze przystąpili do tego meczu z mocnym postanowieniem wygrania go. Środkami dysponują skromnymi, ale jak na razie wystarcza to na fatalnie prezentującego się Górnika. Wydaje się, że porażka z polkowiczanami w Pucharze Ligi nie była przypadkiem. Pierwszą bramkę w ekstraklasie zdobył Piotr Żaba, który w ubiegłym sezonie został królem strzelców II ligi.

Na drugiej połowie w Górniku będzie grał Gacek, który zastąpił Wisniewskiego. Ruch bez zmian.

48 min. - zamieszanie w polu bramkowym Górnika - obrońcom udaje się wybić piłkę

49 min. - Ruch w znów w ataku: Jarosz do Sierki, który strzela niecelnie

50 min. - pierwszy celny w tym meczu strzał zabrzan: zza pola karnego Przewoźnikowi zagroził Gacek

51 min. - GOL DLA RUCHU!!! Grzyb dośrodkowuje z prawej strony, na linii pola karnego mija się z piłką Probierz, przejmuje ją Jarosz, który lobuje Bledzewskiego

53 min. - w polu karnym obrońcy Ruchu skutecznie blokują Szemońskiego

60 min. - żółta kartka dla Markowskiego (za faul na Gierczaku)

61 min. - już druga futbolówka pada łupem kibiców Górnika - na nic zdają się prośby spiker (Koledzy, oddajcie piłkę!)

62 min. - dwie zmiany w Górniku: Możanić za Brosza, N`Gody za Sobczaka

64 min. - pierwsza zmiana w Ruchu: Kosmel za Myszora

65 min. - z linii pola karnego strzela Kameruńczyk N`Gody, Przewoźnik wybija ją poza linię końcową

66 min. - Górnik w natarciu: Kocyba strzela z dystansu, futbolówka odbija się jeszcze od jednego z graczy gospodarzy i mija w niewielkiej odległości słupek

68 min. - znowu goście: Prasnal na głowę Szemońskiego, ale pewnie broni Przewoźnik

69 min. - szybkie wyjście gospodarzy z własnej połowy: Żaba strzela wprost w Bledzewskiego

70 min. - indywidualna akcja Szemońskiego, który mija dwóch obrońców Ruchu, ale z 13m strzela obok słupka

72 min. - druga zmiana w Ruchu: Cegiełka za Markowskiego

74 min. - GOL DLA GÓRNIKA!!! Gacek podaje do Gierczaka, który z 20m precyzyjnie uderza i piłka trafia do siatki

77 min. - żółta kartka dla Sierki (za faul na Probierzu)

81 min. - Ecik! Ecik! - skandują kibice Ruchu: na boisko wchodzi Janoszka, który zastąpił Jarosza

82 min. - żółta kartka dla N`Gody`ego (za faul na Kosmelu)

83 min. - ni to strzał, ni to dośrodkowanie Cegiełki z rzutu wolnego - piłka przechodzi obok słupka

86 min. - żółta kartka dla Madeja (niesportowe zachowanie)

87 min. - Gierczak zagrywa w pole karne do Probierza, który w ostatniej chwili zostaje powstrzymany przez obrońców gospodarzy

88 min. - niepewna interwencja Przewoźnika po rzucie rożnym: piłka trafia do Lekkiego, który posyła ją wysoko nad poprzeczką

89 min. - Gacek uderza z okolic linii bocznej pola karnego, Przewoźnik wybija piłkę na róg

90 min. - sędzia dolicza 4 minuty

90 min. - żółta kartka dla Kocyby (za faul na Wilku)

90 min. - GOL DLA RUCHU: Szymiński dośrodkowuje z prawej strony, Janoszka zgrywa głową do Żaby, który strzela swoją drugą bramką w tym meczu

KONIEC MECZU - "We are the CHAMPIONS" dla piłkarzy Ruchu!

PODSUMOWANIE MECZU: Radzionkowianie bardzo chcieli wygrać to spotkanie i to im się udało. W nagrodę opuszczą ostatnie miejsce w tabeli. Trzeba od razu dodać, że nie był to wielki mecz w wykonaniu gospodarzy. Ale godzina przyzwoitej gry wystarczyła dzisiaj na fatalnie dysponowanego Górnika. Zabrzanie zaczęli atakować dopiero w momencie, kiedy dość głośno upomnieli się o to ich sympatycy. Strzelili nawet kontaktowego gola, ale - nie wiedzieć czemu - nie poszli za ciosem.