Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Piłka nożna. Brytyjscy fani: W futbolu nie ma miejsca dla homofobii

- Ponad 25% brytyjskich piłkarzy, trenerów oraz sędziów zna choćby jednego zawodnika, który jest homoseksualistą, lecz nie czyni żadnych kroków ku ich dyskryminacji - wynika z sondy przeprowadzonej przez brytyjskich badaczy
Ellis Cashmore oraz Jamie Cleland przeprowadzili badania, wysyłając swoją sondę do ponad 3 tysięcy ludzi zaangażowanych w profesjonalny futbol, zrzeszonych przez FA (Football Association) bądź PFA (Professional Footballers' Association). Sonda miała oszacować procent ludzi związanych z piłką nożną, którzy osobiście znają zaangażowanych w profesjonalny futbol gejów.

- 27% ludzi - piłkarzy, trenerów i sędziów, znają gejów uprawiających piłkę nożną zawodowo, ale nie poczynili oni żadnych kroków ku ich ujawnieniu bądź dyskryminowaniu - czytamy w oficjalnym komunikacie.

- Mamy około pół miliona profesjonalnych piłkarzy na świecie. Żaden z nich nie mówi otwarcie o tym, że jest gejem. - mówi Cashmore, profesor zajmujący się kulturą, mediami i sportem na Staffordshire University. - Sonda pokazuje, że fani oraz ludzie związani z piłką nożną wiedzą, że geje grający zawodowo w piłkę są pod presją otoczenia i muszą ukrywać swoją orientację seksulną - dodaje uczony.

- Jednakże, bycie gejem nie przeszkodziło w rozwoju karier aktorom, muzykom, politykom i ludziom nauki - przyznają badacze. Dodatkowo uważają oni, że pierwszy gracz, który ośmieli się ogłosić, że jest gejem, będzie miał spore szanse... zbudować swoją markę.

Cleland, znakomity socjolog i były bramkarz Coventry City twierdzi, że fani są przekonani, że homoseksualiści grający w piłkę są zmuszani przez swoich agentów i kluby do ukrywania swojej natury. Równocześnie 90% sympatyków futbolu uważa, że w piłce nożnej nie ma miejsca dla homofobii.

Tylko jeden piłkarz otwarcie mówił o swojej homoseksualnej orientacji. Justin Fashanu, który grał w barwach wielu klubów, m.in. Norwich City, Nottingham Forrest i Manchesterze City, pod naciskiem obelżywego zachowania ze strony środowiska piłkarskiego, popełnił samobójstwo w 1998 roku, w wieku 37 lat.

Amatorski klub z Francji odmówił prawa gry homoseksualiście

Organizacja broniąca praw gejów we Francji zwróciła się do francuskiego związku z prośbą o ukaranie jednego z amatorskich klubów, który odmówił przyznania licencji swojemu piłkarzowi z powodu jego orientacji seksualnej.

Organizacja Paris Foot Gay, której misją jest m.in. walka o równouprawnienie uprawiających piłkę nożną homoseksualistów, stanęła w obronie Yoanna Lemaire'a. CZYTAJ WIĘCEJ ?