Eliminacje Euro 2012. Francja się przełamuje, sensacyjne porażki Portugalii i Czechów

Pierwsze zwycięstwo pod wodzą nowego szkoleniowca i fatalnym występie na mundialu w RPA odniosła reprezentacja Francji. W Oslo Norwegia minimalnie pokonała Portugalczyków, forma których jest w ostatnim czasie bardzo niestabilna (4:4 z Cyprem w pierwszej kolejce eliminacji), a Czesi u siebie musieli uznać wyższość Litwinów. Przytłaczające zwycięstwa odniosły z kolei reprezentacje Niemiec i Szwecji.

Grupa A

Turcy wygrali już drugi mecz w grupie, tym razem po zaciętym i wyrównanym spotkaniu byli silniejsi od Belgów. Swoje drugie bramki w eliminacjach dla Turcji zdobyli Hamit Altintop i Arda Turan. Bramka Turana w 78. minucie meczu dała Turkom zwycięstwo.

Turcja - Belgia 3:2

Austriacy zainaugurowali eliminację dopiero we wtorek, ale nie zawieli kibiców i pewnie wygrali u siebie z Kazachami.

Austria - Kazachstan 2:0

Azerowie małą niespodziankę sprawili strzelając Niemcom gola, ci nie pozostal im jednak dłużni i strzelili ich o pięć więcej. Dwa gole zapisał na swoje konto Klose, jedną - Podolski. Niemcy prowadzą w grupie przed Turkami i Austriakami.

Niemcy - Azerbejdżan 6:1

Zobacz wyniki i tabelę Grupy A ?

Grupa B

Rosja jest bez wątpienia zszokowana wynikiem reprezentacji narodowej, która u siebie przegrała ze Słowacją 0:1. Zwycięską bramkę dla Słowaków zdobył w 27. minucie Miroslav Stoch. Tym samym Rosja już na początku eliminacji nieco skomplikowała sobie sytuację.

Rosja - Słowacja 0:1

Macedonia i Armenia rozdzieliły między sobą punkty nie wyłaniając zwycięzcy. Dla obu reprezentacji była to rehabilitacja po porażkach w pierwszej kolejce eliminacji.

Macedonia - Armenia 2:2

Irlandczycy drugim zwycięstwem w dwóch meczach bez straty gola zapewnili sobie prowadzenie w grupie.

Irlandia - Andora 3:1

Zobacz wyniki i tabelę Grupy B ?

Grupa C

Serbia - Słowenia 1:1

Włosi pewnie pokonali słabeusza grupy i prowadzą w grupie przez Serbami i pauzującymi Irlandczykami.

Włochy - Wyspy Owcze 5:0

Zobacz wyniki i tabelę Grupy C ?

Grupa D

Białorusini stracili prowadzenie w grupie D, po sensacyjnym zwycięstwie z Francją, na korzyść Albanii, która strzeliła w dwóch mechach o bramkę więcej.

Białoruś - Rumunia 0:0

Albania - Luksemburg 1:0

Wreszcie przełamała się Francja, która pod wodzą Laurenta Blanca wygrała po raz pierwszy. Bramki dla "trójkolorowych" w ostatnich 20 minutach strzelali Benzema i Malouda.

Bośnia i Hercegowina - Francja 0:2

Zobacz wyniki i tabelę grupy D ?

Grupa E

Szwedzi odnieśli w eliminacjach drugie zwycięstwo, tym razem bardziej okazałe, bo z mniej wymagającym rywalem, nadal jednak zachowują czyste konto.

Szwecja - San Marino 6:0

Węgry - Mołdawia 2:1

Holendrzy po pogromie San Marino w pierwszej rundzie straciła bramkę z Finlandią i prowadzenie w grupie na korzyść Szwedów. Klaas-Jan Huntelaarstrzelił dla Holandii obie bramki, w poprzednim meczu popisał się hat-trickiem.

Holandia - Finlandia 2:1

Zobacz wyniki i tabelę Grupy E ?

Grupa F

Gruzini i Grecy odnotowali swoje drugie remisy, które mogą traktować jako stratę punktów, bo rywale, jak Chrowacja, Izrael czy Łotwa już mają po zwycięstwie na koncie i wyprzedzają ich w tabeli.

Gruzja - Izrael 0:0

Malta - Łotwa 0:2

Chorwacja - Grecja 0:0

Zobacz wyniki i tabelę w grupie F ?

Grupa G

Nieprawdopodobną skutecznością popisują się Czarnogórcy, którzy wygrali drugie spotkanie w eliminacjach i tylko różnicą bramek ustępują prowadzącej w tabeli Anglii.

Bułgaria - Czarnogóra 0:1

Szwajcarzy od 65. minuty grali w osłabieniu, ale i tak zdołali strzelić bramkę będącym w wysokiej formie Anglikom. Wynik w spotkaniu w 10. minucie otworzył Wayne Rooney.

Szwajcaria - Anglia 1:3

Zobacz wyniki i tabelę w Grupie G ?

Grupa H

Zwycięskiego gola dla Duńczyków dopiero w doliczonym czasie gry zdobył Thomas Kahlenberg.

Dania - Islandia 1:0

Norwegowie zaskoczyli Portugalczyków bramką w 21. minucie meczu. Goście mieli jeszcze ponad 70 minut, by przynajmniej wyrównać, ale nie stać ich było tym razem na festiwal goli, jaki zafundowali swoim kibicom cztery dni wcześniej.

Norwegia - Portugalia 1:0

Zobacz wyniki i tabelę w Grupie H ?

Grupa I

Przegrana Czechów z Litwinami to jedna z dwóch najbardziej niespodziewanych wtorkowych rozstrzygnięć. Jedynego gola dla gości strzelił napastnik Widzewa Łódź Darvydas Sernas.

Czechy - Litwa 0:1

Reprezentacja Liechtensteinu była bliska sprawienia sporej niespodzianki, bo prowadziła ze Szkotami od 46. minucie. Gospodarze jednak zdołali wyrównać, a już w doliczonym czasie wstydu oszczędził im McManus, który strzelił na 2:1.

Szkocja - Liechtenstein 2:1