Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Reprezentantki Iranu mogą wziąć udział w igrzyskach młodzieży

Dziewczęca reprezentacja piłkarska Iranu może uczestniczyć w igrzyskach olimpijskich młodzieży, pod warunkiem że zawodniczki zamienią tradycyjne nakrycia głowy na czapki zakrywające włosy - zadecydowała FIFA
W zeszłym miesiącu FIFA odmówiła drużynie prawa startu, ponieważ ekipa nalegała na grę w hidżabach.

FIFA zabroniła tego rodzaju nakryć - z definicji chroniących skromność islamskich dziewcząt i kobiet - w 2007 r. z przyczyn bezpieczeństwa oraz w celu zapobiegnięcia politycznym lub religijnym wystąpieniom na murawie.

- Poniedziałkowa decyzja została podjęta po tym, jak Irańska Federacja Piłkarska (IFF) i Irański Komitet Olimpijski (INOC) zapewniły na piśmie, że akceptują rozwiązanie zakazujące zawodniczkom noszenie na głowach hidżabów podczas meczów na igrzyskach - głosi oświadczenie FIFA. - Zamiast tego, piłkarki mogą mieć czapki, które zakrywać będą ich głowy aż do linii włosów, ale nie będą przedłużone poniżej uszu ani w jakikolwiek sposób, zakrywający szyję.

Zastępca szefa IFF, Farideh Shojaei, powiedział, że zawodniczki drużyny U-15 są zachwycone orzeczeniem.

- Jesteśmy bardzo szczęśliwi. Mamy nadzieję na dobre zaprezentowanie się w nadchodzących zawodach - mówił Shojaei. - Ta decyzja jeszcze zwiększyła zaangażowanie drużyny. Są zdeterminowane, żeby trenować jeszcze mocniej.

Państwowy "Teheran Times" napisał, że irańskie władze przyzwoliły piłkarkom na noszenie czapek i udział w igrzyskach olimpijskich młodzieży.

- Wysłaliśmy FIFA próbki naszego nowego islamskiego stroju i na szczęście został on zaakceptowany - komentuje Abbas Torabian, dyrektor departamentu IFF odpowiedzialnego za kontakty międzynarodowe.

Iran weźmie udział w turnieju dla dziewczyn w dniach 12-25 sierpnia w Singapurze wraz z pięcioma innymi drużynami.

W inauguracyjnych igrzyskach olimpijskich młodzieży wystartuje w sumie ok. 3,6 tys. sportowców w wieku 14-18 lat. Zmagania toczyć się będą w 26 dyscyplinach.