Sylwetka Bogusława Cupiała, właściciela Wisły Kraków

Sylwetka Bogusława Cupiała, właściciela Wisły Kraków

Dzięki grubemu portfelowi Bogusława Cupiała Wisła z kopciuszka plączącego się między I a II ligą przemieniła się w krajowego potentata. W latach 80. Cupiał handlował walutą, ale prawdziwą karierę rozpoczął w 1992 r., gdy wspólnie z dwójką przyjaciół (Stanisław Ziętek i Zbigniew Urban) sprywatyzował za 315 tys. zł filię Krakowskiej Fabryki Kabli w Myślenicach, tworząc potężną dzisiaj Tele-Fonikę.

W grudniu 1997 r. wraz ze wspólnikami zainwestował w piłkę nożną, tworząc Wisłę Kraków Sportową Spółkę Akcyjną. W przerwie zimowej Cupiał i jego wspólnicy kupili całą jedenastkę, sprowadzając polskich graczy z zagranicy, m.in. Ryszarda Czerwca, Kazimierza Węgrzyna, Krzysztofa Buklaskiego czy Grzegorza Kaliciaka. W dwa lata piłkarska inwestycja pochłonęła 20 mln dol. Ale też kapitał Tele-Foniki po przekształceniu jej w spółkę akcyjną wynosił 150 mln zł, a Cupiał awansował na 12. miejsce na liście najbogatszych Polaków tygodnika "Wprost".

Dwa lata temu udziałowcy pokłócili się. Dysponujący kontrolnym pakietem akcji Cupiał wykupił udziały Ziętka i Urbana. Stał się jedynym właścicielem nie tylko Wisły, ale też fabryki.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.