Liga angielska. 8. kolejka: Houllier w szpitalu

FC Liverpool Jerzego Dudka zremisował na własnym stadionie z liderem Premier League Leeds United 1:1. W przerwie meczu menedżer ?The Reds? Gerard Houllier w stanie przedzawałowym trafił do szpitala. W sobotę wieczorem przeszedł operację serca.

FC Liverpool Jerzego Dudka zremisował na własnym stadionie z liderem Premier League Leeds United 1:1. W przerwie meczu menedżer "The Reds" Gerard Houllier w stanie przedzawałowym trafił do szpitala. W sobotę wieczorem przeszedł operację serca.

W przerwie spotkania na Anfield Road, gdy goście z Leeds prowadzili 1:0, francuski trener Liverpoolu Gerard Houllier po wygłoszeniu przemowy do swoich piłkarzy bardzo źle się poczuł. Gdy oni skierowali się na murawę, on z bólami w piersi i brakiem tchu skręcił do gabinetu klubowego lekarza. Ten zaaplikował trenerowi dawkę tlenu, a gdy to nie pomogło wezwał karetkę. Houlliera odwieziono do szpitala na obserwację, podejrzewając zagrożenie zawałem serca.

Piłkarze Liverpoolu nic nie wiedzieli o stanie swojego trenera. Wyszli na boisko i zagrali o wiele lepiej, niż w pierwszej połowie, gdy stracili gola w 27 min w zamieszaniu podbramkowym. Piłkę do siatki wbił australijski napastnik Leeds Harry Kewell, który po rzucie rożnym przejął piłkę wybijaną głową przez obrońcę gospodarzy Gary McAllistera. Piłka po strzale Kewella otarła się jeszcze o drugiego obrońcę gospodarzy Stephane Henchoza i wpadła do bramki obok bezradnego Dudka. W 69 minucie wyrównał strzałem głową Danny Mills. Wygolony na bardzo krótkiego jeża bramkarz reprezentacji Polski w drugiej połowie świetnie obronił jeszcze strzał Robbie Keanea.

Zawodnicy zostali poinformowani o stanie trenera dopiero po meczu. - Sądzę, że tego właśnie chciałby Gerard - przekonywał Thompson. - Piłkarze odpowiedzieli w odpowiedni sposób. Przegrywaliśmy 1:0 z bardzo dobrą drużyną. Gerard na pewno chciałby poprawy w drugiej połowie i udało się. Na pewno byłby dumny ze swoich chłopców.

- Jesteśmy w szoku. Liverpool to rodzinny klub, czujemy się jak nasz ojciec trafił do szpitala - stwierdził po meczu McAllister.

Menedżer Leeds David O'Leary o przyczynie nieobecności Houlliera też dowiedział się dopiero po meczu. - Życzymy mu jak najlepiej. Szczerze mówiąc przez całą drugą połowę zastanawiałem się gdzie on się podział. To cudowny człowiek, cudowna osobowość, naprawdę życzymy mu jak najlepiej.

Życzenia zdrowia dla Houlliera napłynęły ze wszystkich klubów Premier League, w tym m.in. od jego rodaka Arsene Wengera z Arsenalu i Aleksa Fergusona z Manchesteru United.

Późnym wieczorem w sobotę klub wydał oświadczenie: - Houllier nie przeszedł zawału serca, ale w następstwie badań przeprowadzonych w Royal Liverpool Hospital i Broadgreen Hospital musiał się poddać operacji serca. Houllier nie będzie mógł trenować zespołu przez kilka najbliższych tygodni. Na pewno nie poleci też do Kijowa na wtorkowy mecz Ligi Mistrzów z Dynamem.

Houllier nie jest pierwszym menedżerem na Wyspach, którego serce nie wytrzymuje stresu. W 1985 roku trener reprezentacji Szkocji Jock Stein zmarł na atak serca podczas meczu swej drużyny z Walią w eliminacjach do MŚ. Ataku serca doznał też podczas meczu były menedżer Wimbledonu Joe Kinnear w 1999 roku, a Graeme Souness jako menedżer Liverpoolu w 1992 (dziś w Blackburn Rovers) zmuszony został przejść operację wszczepienia bypassów.

Wyniki:

FC LIVERPOOL - LEEDS UTD. 1:1 (0:1): Murphy (69) - Kewell (27).

BOLTON - NEWCASTLE 0:4 (0:1): Solano (41.), Robet (62.), Shearer (72.), Bellamy (84.).

CHARLTON - MIDDLESBROUGH 0:0.

CHELSEA LONDYN - LEICESTER CITY 2:0 (2:0): Hasselbaink (20. karny), Gudjohnsen (45.).

IPSWICH TOWN - EVERTON 0:0.

SOUTHAMPTON - ARSENAL 0:2 (0:1): Pires (5.), Henry (74.).

SUNDERLAND - MANCHESTER UTD. 1:3 (0:1): Phillips (83.) - Varga (35. samob.), Giggs (59.), Cole (66.).

ASTON VILLA - FULHAM 2:0 (0:0): Vassell (50.), Taylor (61.).

BLACKBURN - WEST HAM UTD. 7:1 (3:1): Flitcroft (18.), Dunn (27.), Johnson (28.), McCann (63. samob.), Kerimoglu (80.), Jansen (82.), Hignett (90.) - Carrick (39.).

W poniedziałek mecz: Tottenham - Derby.

1. Leeds Utd. 8 18 12-3

2. Arsenal 8 17 18-5

3. MU 8 17 25-14

4. Aston Villa 7 15 11-3

5. Newcastle 8 14 15-11

6. Chelsea 7 13 7-13

7. Liverpool 7 13 11-8