Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Prognozy przed 9. kolejką ekstraklasy

Dwa najciekawsze mecze 9. kolejki piłkarskiej ekstraklasy zostaną rozegrane w niedzielę. Polonia Warszawa zagara u siebie z Wisłą, a Amica Wronki podejmować będzie Legię Warszawa.
GRUPA A

KSZO - Górnik

(5. miejsce w tabeli/11 pkt.) - (7./6 pkt.)

Mecz w sobotę o 15.

Sytuacja Górnika jest coraz bardziej beznadziejna. Zabrzanie z jednym tylko zwycięstwem (z jeszcze słabszym Widzewem) nie mają już właściwie szans na awans do pierwszej czwórki. KSZO wygrało niespodziewanie w Krakowie i jest o krok od zapewnienia sobie I-ligowego bytu jeszcze w tym roku. Aby stało się to realne, trzeba wygrać z Górnikiem. To nie powinno być trudne.

W pierwszej rundzie: 0:0. Typ "Gazety" 1.

Odra - Zagłębie

(4./13 pkt.) - (3./13 pkt.)

Mecz w sobotę o 16.

Mecz drużyn własnego boiska. Odra w Wodzisławiu straciła dotąd tylko dwie bramki. Zagłębie słabo spisuje się na wyjazdach - jedna wygrana, trzy porażki. Wygrywając tylko u siebie można liczyć na awans - po walce do ostatniej chwili - do czołowej ósemki.

W pierwszej rundzie 1:3: Rocki - Krzyżanowski, Kowalski, Osipowicz. Typ "Gazety": 1.

Widzew - GKS

(8./6 pkt.) - (6./11 pkt.)

Mecz w sobotę o 17.30.

Widzew jak dotąd wygrał dwa mecze. U siebie z Wisłą (pomagał Artur Sarnat) i w Katowicach z GKS (gol w ostatniej minucie). Widzew wraz z Górnikiem to zdecydowanie najsłabsze zespoły grupy A. I na wiosnę przyjdzie im bronić się przed spadkiem. Wygrywając 4:2 z Odrą posadę trenera w GKS, uratował Janusz Białek. Jego pozycja może być jeszcze mocniejsza, jeśli wygra w Łodzi. A to wcale nie jest takie trudne.

W pierwszej rundzie 1:0: Suchomski. Typ "Gazety": X.

Polonia - Wisła

(2./13 pkt.) - (1./16 pkt)

Mecz w niedzielę o 14 (transmisja w Canale + niebieskim).

Mecz o pierwsze miejsce w grupie A. Czarne Koszule zawsze lubiły grać i wygrywać z Wisłą. Jak wypadnie powrót Franciszka Smudy do Warszawy (jeszcze nie na Łazienkowską)? Oba kluby będą po meczach pucharowych. Wyjazdowych - Polonia grała w Łodzi (nie z Widzewem czy ŁKS, ale Twente Enschede), a Wisła w Splicie (z Hajdukiem).

W pierwszej rundzie 2:2: K. Moskal (samobójcza), Bąk - Frankowski, Pater. Typ "Gazety": X.

GRUPA B

Ruch - Pogoń

(6./8 pkt.) - (2./15 pkt.)

Mecz w sobotę o 16.

Gdyby nie spotkania ze Stomilem, klub z Chorzowa miałby teraz 2 pkt. A tak dwa zwycięstwa z drużyną z Warmii i Mazur (pierwsze na inaugurację ligi, drugie - tydzień temu) spowodowały, że "niebiescy" niekoniecznie muszą grać o utrzymanie. Wystarczy wygrać z Pogonią, której sytuacja finansowa jest katastrofalna. Ozdobą meczu powinien być pojedynek najskuteczniejszych piłkarzy grających obecnie w polskiej lidze: Jerzego Podbrożnego (Pogoń, 115 bramek) i Mariusza Śrutwy (Ruch, 90 goli).

W pierwszej rundzie 0:0. Typ "Gazety": 1.

Radomsko - Stomil

(7./6 pkt.) - (8./5 pkt.)

Mecz w sobotę o 16.

Czy psycholog i trener koordynator Jerzy Fiutowski są jeszcze w stanie pomóc Stomilowi? Wydaje się to bardzo wątpliwe. Przyczyna braku wyników jest prozaiczna - brak pieniędzy. I jak tak dalej pójdzie, to cała "ściana wschodnia" Polski będzie bez ekstraklasy. Tak być nie powinno, ale niestety może.

W pierwszej rundzie 0:0. Typ "Gazety": 1.

Śląsk - Dyskobolia

(4./11 pkt.) - (5./11)

Mecz w sobotę o 17.

Pierwszą rundę wrocławianie zaczęli z wysokiego C. Wygrali z Legią, a potem - zupełnie niespodziewanie - w Grodzisku z Dyskobolią. Później było już coraz gorzej i w pięciu następnych meczach wywalczyli ledwie 2 pkt. Rundę rewanżową zaczęli na Łazienkowskiej od... wygranej z Legią 4:3. Teraz czeka ich rewanż z drużyną Edwarda Lorensa. Czy grodziszczanie pozbierają się po pechowo straconej bramce - w 90. min - w meczu z Amicą?

W pierwszej rundzie 4:2: Stolarz, Szewczyk, Włodarczyk, Jezierski - Kłosiński, Rasiak. Typ "Gazety": X2.

Amica - Legia

(1./18) - (3./13)

Mecz w niedzielę o 17 (transmisja w Canal+).

Wygrana z Legią zapewni Amice nie tylko awans (może być go pewna) do czołowej ósemki, ale i pierwsze miejsce na półmetku ligi. A przewaga nad Legią wzrośnie do ośmiu punktów. Nie ma jednak co dzielić skóry na nieupolowanym niedźwiedziu. Tym bardziej że nigdy nie wiadomo, co danego dnia pokażą legioniści. Mogą zagrać tak dobrze jak z Ruchem czy Stomilem albo tak beztrosko i fatalnie jak ze Śląskiem czy Radomskiem. Porażka we Wronkach może spowodować, że trener Dragomir Okuka nie będzie już chciał stawiać większości swoich oszczędności na to, że pozostanie w Legii przynajmniej do końca sezonu.

W pierwszej rundzie 2:1: Dembiński, Dawidowski - Piekarski. Typ "Gazety": 12.