Liga angielska. 5 kolejka. Wygrana Liverpoolu!

Jerzy Dudek wreszcie wygrał mecz w Premier League! Jego Liverpool pokonał w derby miasta Everton na Goodison Park 3:1
Przed meczem na stadionie Evertonu, tak jak na wszystkich angielskich boiskach, minutą ciszy uczczono pamięć ofiar wtorkowych zamachów terrorystycznych w Nowym Yorku i Waszyngtonie. Powiewały amerykańskie flagi z napisami "...and we still ask: Why?" (wciąż pytamy: dlaczego?" i "America. You'l Never Walk Alone" (Ameryko, nigdy nie będziesz sama - słynnym hymnem FC Liverpool). Wszyscy piłkarze grali z czarnymi opaskami na rękawach.

Zaczęło się fatalnie - i dla Dudka i "The Reds". W 5. min Kevin Campbell bardzo łatwo ograł w polu karnym Fina Samiego Hyppię i strzelił z 12 m w środek bramki. Polski bramkarz nie miał szans na skuteczną interwencję, choć jego reakcja była o ułamki sekundy spóźniona.

Siedem minut później wyrównał kapitalnym strzałem z pola karnego Steven Gerrard. Błąd w tej sytuacji popełnił obrońca Evertonu David Unsworth. W 31. min Unsworth staranował w polu karnym Emila Heskeya i była "jedenastka". Pewnie wykorzystał ją Michael Owen. To jego dziewiąty gol w Premier League, a do tego trzeba jeszcze dołożyć cztery bramki zdobyte w meczach reprezentacji Anglii.

Po przerwie trzeciego gola dla Liverpoolu strzelił po świetnej indywidualnej akcji Norweg John Arne Riise. Od 46. minuty na boisku przebywał Tomasz Radziński. Polak z kanadyjskim paszportem nie zagroził Dudkowi. Polski bramkarz wykazał się kapitalnym refleksem, kiedy w 80. min obronił bardzo mocny strzał Campbella z 14 m. To pierwsza wygrana Liverpoolu od 24 sierpnia, kiedy to zdobyli Superpuchar Europy pokonując Bayern 3:2. Ostatnie dwa mecze ligowe Liverpool przegrał, a pojedynek w Champions League z Boavistą u siebie tylko zremisował.

Pierwszej porażki w sezonie doznał obrońca tytułu - Manchester United. "Czerwone Diabły" w Newcastle ze "Srokami" 3:4. W ostatniej minucie za niesportowe zachowanie (rzucenie piłką w głowę Alana Shearera) czerwoną kartkę dostał kapitan MU Roy Keane. Grozi mu za to zawieszenie na trzy spotkania. - Gdyby to zrobił zawodnik z drużyny grającej u siebie, żaden sędzia na Wyspach nie wyrzuciłby go z boiska - bronił Irlandczyka jego menedżer MU Alex Ferguson.

Shearer - były kapitan reprezentacji Anglii nigdy nie miał łatwego życia w spotkaniach z MU, między innymi dlatego, że dwukrotnie w karierze odmawiał Fergusonowi przejścia na Old Trafford. Dwa lata temu po faulu Phila Neville'a wracał do zdrowie przez kilka miesięcy. Teraz rozgrywał dopiero drugie spotkanie po pięciomiesięcznej kontuzji kolana. W tym przed tygodniem z Middlesbrough strzelił dwa gole. W sobotę na St. James'es Park jego bramka osiem minut przed końcem meczu dała gospodarzom wygraną z mistrzami Anglii i awansowała "Sroki" na trzecie miejsce w tabeli.

- To bajkowe zwycięstwo i doda nam wiary w siebie przed następnymi meczami. Osobiście uważam jednak, że nikt nie powstrzyma MU przed zdobyciem kolejnego tytułu - powiedział Shearer po meczu.

Jego słowa z grymasem przyjął menedżer londyńskiego Arsenalu Arsene Wenger, którego zespół po wygranej z Fulham 3:1 (i sensacyjnej porażki lidera - Boltonu z Southampton) właśnie awansował na pierwsze miejsce w tabeli. - Jesteśmy na szczycie i spróbujemy zostać tu jak najdłużej, a choćby i do końca. Jesteśmy silni jak nigdy i na najlepszej drodze do zdobycia tytułu - stwierdził Francuz.

Wyniki 5. kolejki.

Everton - Liverpool 1:3 (1:2): Campbell (5.) - Gerrard (12.), Owen (31. karny), Riise (52.).

Bolton Wanderers - Southampton 0:1 (0:0): Pahars (77.);

Derby County - Leicester City 2:3 (1:1): Burton (4.), Ravanelli (86.) - Sturridge (30. I 64.), Izzet (90.);

Fulham - Arsenal 1:3 (0:1): Malbranque (48.) - Ljunberg (16.), Henry (82.), Bergkamp (90.);

Middlesbrough - West Ham United 2:0 (2:0): Deane (31.), Johnston (41.).

Newcastle - Manchester United 4:3 (2:1): Robert (4.), Lee (33.), Dabizas (51.), Shearer (81.) - Nistelrooy (28.), Giggs (62.), Veron (64.);

4 - Thierry Henry (Arsenal)

3 - Louis Saha (Fulham), Michael Ricketts (Bolton), David Beckham (MU), Dennis Bergkamp (Arsenal), Fabrizio Ravenelli (Derby), Kevin Campbell (Everton), Dean Sturridge (Leicester), Michael Owen (Liverpool), Ruud van Nistelrooy (MU), Alan Shearer (Newcastle)

LICZBA KOLEJKI

9

To już dziewiąta czerwona kartka w karierze Roya Keane'a w Manchesterze United

I LIGA ANGIELSKA

Wyniki 7. kolejki: Barnsley - Crewe 2:0, Burnley - Walsall 5:2, Grimsby - Nottingham Forest 0:0, Manchester City - Birmingham 3:0, Portsmouth - Crystal Palace 4:2, Preston - Millwall 1:0, Rotherham - Norwich 1:1, Sheffield Utd - Coventry 0:1, Watford - West Bromwich Albion 1:2, Wimbledon - Sheffield Wednesday 1:1, Wolves - Stockport 2:2