Liga francuska. 1. kolejka - Wojownik z Polski

Na inaugurację ligi przegrał mistrz - Nantes oraz wielcy i bogaci: Monaco i Lyon. Punkty straciły Marsylia i PSG. Piotr Świerczewski w swym debiucie w barwach OM miał asystę.

Reprezentant Polski w 29. minucie meczu z Montpellier po zagraniu z rzutu rożnego przedłużył głową podanie do Ibrahima Bakayoko, a ten strzelił pierwszą bramkę w sezonie dla OM. Dziesięć minut przed końcem spotkania wyrównującego gola dla Montpellier strzelił Maoulida z rzutu karnego. Świerczewski, który w tym tygodniu stracił opaskę kapitana na rzecz Francka Leboeufa, otrzymał w dzienniku "L'Equipe" notę 5,5 - taką samąm jak reprezentacyjny obrońca Francji. Lepszą - 6, miał tylko strzelec gola Ibrahim Bakayoko. - To prawdziwy wojownik. Nigdy nie odpuści - chwali polskiego pomocnika na łamach oficjalnej gazety OM - "OM foot" były trener Bastii Frederic Antonetti. Przedstawiając Świerczewskiego, autorzy doceniają jego odporność na kontuzje - w dwóch ostatnich sezonach Polak wystąpił w 62 meczach Bastii, niepokoją się natomiast jego skłonnościami do ostrej gry - 21 żółtych kartek w dwóch sezonach.

W Paryżu PSG zremisowało bezbramkowo z trzecim zespołem poprzednich rozgrywek Lille. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 17.15, przy temperaturze 35 stopni. Było najnudniejszym i jedynym, w którym nie padła żadna bramka meczem 1. kolejki. - Zaczęliśmy dopiero budować dom. Zaczęliśmy od piwnicy, potem przyjdzie czas na budowę parteru i pierwszego piętra - opisał grę swojej drużyny trener paryżan Luis Fernandez.

Obrona, czyli piwnica, była najjaśniejszym punktem zespołu z Parc des Princes. Zawiedli napastnicy, ale dwaj najsłynniejsi nie mogli zagrać. Nicolas Anelka jest kontuzjowany, a Ronaldinho nie otrzymał uprawniającego do gry certyfikatu z brazylijskiej federacji. Poprzedni klub Ronaldinho Gremio Porto Alegre żąda 25 mln dol. odstępnego. PSG uważa, że w myśl nowych przepisów musi zapłacić tylko za wyszkolenie piłkarza, bo 16 lutego Ronaldinho wygasł kontrakt z Gremio. Spór rozstrzygnie FIFA 15 sierpnia. W 74. minucie przy akompaniamencie gwizdów opuścił boisko reprezentant Francji Laurent Robert. Prawdopodobnie w tym tygodniu zostanie graczem angielskiego Newcastle.

Pierwszym liderem jest Auxerre, które pokonało w wyjazdowym spotkaniu Rennes 5:0. Cztery gole strzelił pochodzący z Rennes reprezentant francuskiej młodzieżówki Djiabril Cisse. - Ostatni raz zdarzyło mi się to chyba w drużynie piętnastolatków - mówił Cisse. - Nie pamiętam tak wysokiego zwycięstwa wyjazdowego - powiedział Guy Roux, który po roku przerwy rozpoczął 39. sezon pracy w Auxerre.

Wyniki 1. kolejki

Montpellier - Olympique Marsylia 1:1 (0:1): Maoulida (79. karny) - Bakayoko (29.);

Bordeaux - Nantes 2:0 (2:0): Pauleta (26.), Miranda (42.);

PSG - Lille 0:0;

Troyes - Guingamp 3:0 (1:0): Saifi (34.), Thomas (74.), Ghazi (87.);

Rennes - Auxerre 0:5 (0:1): D. Cisse (32., 54., 72., 80.), Tanio (48.);

Lorient - Metz 1:0 (0:0): Feindouno (82.);

Lens - Lyon 2:0 (2:0): Sarr (11.), Ismael (18.); Bastia - Sedan 1:1 (0:0): Beneforti (83.) - Brogno (92.);

Monaco - Sochaux 0:1 (0:0): Trapasso (75.).