Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Poligon - felieton Roberta Błońskiego

Liga po reformie (I)

To nic, że pierwsze mecze nowego sezonu za nami. Ocenię to, co wydarzyło się w klubach w czasie letniej przerwy, przedstawię subiektywną ocenę szans i w każdej drużynie spróbuję znaleźć zawodnika, dla którego warto odwiedzić stadion. Dziś zespoły grupy A, za tydzień grupy B

Wisła Kraków.

Ocena: faworyt grupy, nie będzie miał problemów z zakwalifikowaniem się do ósemki walczącej o mistrzostwo Polski. Wydarzenia lata: powrót trenera Franciszka Smudy; wyjazd Radosława Kałużnego do Niemiec; brak wzmocnień przed eliminacjami Ligi Mistrzów. Gwiazda: ta sama od dwóch lat - Tomasz Frankowski - 90 proc. szans na to, że znowu będzie królem strzelców polskiej ligi. Sukces: Awans do Champions League. Niewiadoma: dwumecz z Barceloną. Trener: Franciszek Smuda (zastąpił Adama Nawałkę).

Polonia Warszawa.

Ocena: bez problemów awansuje do ósemki walczącej o mistrzostwo. Wydarzenia lata: zatrudnienie Czecha Wernera Liczki, asystenta Duszana Uhrina podczas EURO '96, kiedy Czesi zostali wicemistrzami Europy; rozwiązanie kontraktu z Tomaszem Wieszczyckim; przedłużenie kontraktu z Arkadiuszem Bąkiem; prośba do dziennikarzy o pomoc w znalezieniu sponsora. Gwiazda: Arkadiusz Bąk. Jedyny reprezentant kraju w drużynie, skuteczny w ataku i obronie. Niewiadoma: Czy wystarczy pieniędzy? Trener: Werner Liczka (zastąpił Albina Mikulskiego).

Zagłębie Lubin.

Ocena: balans między miejscem czwartym a szóstym w swojej grupie. Duże kłopoty z awansem do czołowej ósemki. Wydarzenia lata: zatrudnienie Stefana Majewskiego; brak znaczących transferów; poważne osłabienia - strata stopera Żurawia i napastników Grzybowskiego oraz Klimka; odejście trenera Mirosława Jabłońskiego; sukcesem jest pozbycie się Grzegorza Lewandowskiego. Gwiazda: trochę na wyrost, pomocnik Jacek Manuszewski. Niewiadoma: Jaka będzie reakcja innych klubów na zachowanie prezesa Jacka Kardeli, który w poprzednim sezonie - mając pewne podejrzenia - ukarał paru piłkarzy. Parę lat temu to samo zrobili przedstawiciele Wisły (za słynny mecz z Legią 0:6) i w następnym sezonie spadli z ligi. Śmiechu warte: kategoria stworzona specjalnie dla Zbigniewa Grzybowskiego. Chciał 150 tysięcy dolarów (plus premie) za rok gry w Wiśle (dawała mu 100 tys.). Zamiast meczów z Barceloną, gry w zespole mistrza Polski wybrał II-ligowy niemiecki Hanower. Panie Grzybowski, wicekrólu strzelców polskiej ligi, nie wszystko da się przeliczyć na forsę. Trener: Stefan Majewski (zastąpił Mirosława Jabłońskiego).

GKS Katowice.

Ocena: walka o utrzymanie. Wydarzenia lata: drużyna na skraju bankructwa; zakaz transferów; kilku podstawowych piłkarzy podpisało kontrakty dopiero w poniedziałek, kiedy za pieniądze Canal+ za ten sezon spłacono zaległości za poprzedni; odejścia Yahayi, Jakubowskiego, Gorszkowa i Szali. Gwiazda: bramkarz Piotr Lech. Prawdopodobnie to on najczęściej będzie wybierany na zawodnika meczu. Niewiadoma: w jaki sposób zostaną rozwiązane kłopoty finansowe klubu oraz czy i kiedy zostanie zdjęty zakaz transferów? Z klubem trenują bowiem m.in. Sadzawicki i Janus ze Śląska oraz Nigeryjczyk Umukoro. Trener: Janusz Białek (za Bogusława Kaczmarka).

Odra Wodzisław.

Ocena: Może nawet pierwsza czwórka? Wydarzenia lata: odejście trenera Jerzego Wyrobka, który był ostatnio najdłużej pracującym szkoleniowcem w jednym klubie; pozyskanie Jakubowskiego i Saganowskiego; straty Rasiaka, Berensztajna i Ruty; w miarę stabilna sytuacja finansowa. Gwiazda: Marek Saganowski. Dopiero 21 lat. Wiele (gra w pierwszej reprezentacji Polski, fatalna kraksa na motorze) za nim, jeszcze więcej przed nim. Zacznie wreszcie strzelać gole. Niewiadoma: postawa drugiej linii po stracie Berensztajna i Ruty. O sile zespołu może stanowić Paweł Sibik. Trener: Ryszard Wieczorek (za Jerzego Wyrobka).

Widzew Łódź. Ocena: wszystko wskazuje na to, że Widzew nie zdoła wywalczyć miejsca dającego możliwość gry o mistrzostwo i puchary. Wydarzenia lata: powrót Andrzeja Grajewskiego jako działacza; zatrudnienie trenera Bogusława Kaczmarka na osiem dni, zastąpił go Marek Kusto; wymiana prawie całego składu; wypłata z góry pieniędzy kontraktowych nowym zawodnikom za rundę jesienną! Gwiazda: Rafał Kaczmarczyk. Chyba że ulegnie kontuzji. Niewiadoma: jak długo duet Pawelec - Grajewski będzie ze sobą współpracował. Trener: Marek Kusto (zastąpił Bogusława Kaczmarka, który latem zmienił Marka Koniarka).

Górnik Zabrze.

Ocena: walka o utrzymanie. Wydarzenia: rezygnacja Stanisława Płoskonia z funkcji prezesa (miał wszystkich dosyć, wszyscy mieli dosyć jego), został jednak w klubie; żadnych wzmocnień; nikogo również nie sprzedano, bo - jak już byli na kogoś (Bledzewski, Gierczak) chętni - to prezes Płoskoń dyktował zaporową cenę. Gwiazda: Michał Probierz. Świetny prawy pomocnik, jeden z najbardziej walecznych piłkarzy polskiej ligi. Niewiadoma: czy i tym razem klubowi, któremu została tylko nazwa, uda się utrzymać w lidze? Trener: Waldemar Fornalik (od maja 2001 roku).

KSZO Ostrowiec.

Ocena: Powinien zmieścić się w pierwszej czwórce. Może być czarnym koniem rundy. Wydarzenia lata: powrót do ekstraklasy; za niecałe trzy miesiące Huta Ostrowiec wycofa się ze sponsorowania klubu; transfery Bataty, Gorszkowa i Wyciszkiewicza; przebudowa stadionu - obecnie obiekt KSZO jest jednym z najładniejszych w Polsce. Gwiazda: Kibice. Stadion KSZO będzie wypełniony po brzegi niemal w każdym meczu. Niewiadoma: czy beniaminek jest przygotowany finansowo do gry w lidze? Trener: Krzysztof Tochel (od lata 2000).

Największy sukces ligi: jeśli wszystkie kluby dotrwają do końca rozgrywek i będzie mniej niż dziesięć zmian trenerów.