Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Kto za Janasa? Kasperczak czy Majewski? Kto lepszy?

Na giełdzie pojawiają się na razie dwie poważne kandydatury. Henryk Kasperczak i Stefan Majewski. Obaj konfliktowi. Jeden kłóci się z działaczami, drugi z piłkarzami. Jeden ma doświadczenia w prowadzeniu reprezentacji, drugi reprezentuje nową falę trenerów opierających swoją pracę na osiągnięciach najnowszych technologii. Który z nich bardziej nadaje się na to stanowisko? Czy byliby lepsi od Pawła Janasa?
W ciągu dwóch tygodni do PZPN ma trafić raport z występu polskich piłkarzy na mundialu w Niemczech. Na podstawie raportu 14 lipca zarząd związku oceni pracę selekcjonera. Na razie wygląda na to, że PZPN chce przeczekać burzę i pozostawić na stanowisku dotychczasowego trenera. Prezes Michał Listkiewicz broni selekcjonera przy każdej okazji . - Poczekajmy na raport, na oceny fachowców. Zastanówmy się i wtedy podejmiemy decyzję - mówi, bo zwłoka jest mu na rękę. Ma bowiem asa w rękawie. Im później zaczniemy myśleć tym zostanie mniej czasu na wybór, a wtedy Janas może okazać się jedynym możliwym kandydatem. Opinia publiczna i media, które są zdecydowanie przeciw Janasowi, mogą jednak pokrzyżować plany prezesa. Tak czy inaczej rozpoczynamy dyskusję o nowym szkoleniowcu reprezentacji Polski.

Kasperczak czy Majewski? Prezentujemy wady i zalety obu, zebrane przez dziennikarzy lokalnych wydań Gazety Wyborczej, którzy na co dzień obserwowali ich pracę. Obiecujemy też sukcesywnie dodawać analizy kolejnych kandydatów.

Kasperczak

Ma doświadczenie w trenowaniu reprezentacji narodowych i przygotowywaniu ich do wielkich turniejów. Prowadził Wybrzeże Kości Słoniowej, Maroko oraz Mali. To, że pracował w Afryce przemawia na jego korzyść. Właśnie dzięki temu ma doświadczenie pracy w skrajnie trudnych warunkach, gdy większość najlepszych piłkarzy gra za granicą i nie zawsze wszystko gotowi są poświęcić na grę w drużynie narodowej

Z drugiej strony polityka kadrowa nie należała do najmocniejszych stron byłego reprezentanta Polski, a to niestety coś, co selekcjoner kadry powinien mieć opanowane do perfekcji.

Więcej o Kasperczaku

Majewski

Jest znakomicie przygotowany do pracy w zawodzie trenera. Korzysta z nowinek technicznych, fachowych wydawnictw, ciągle się doskonali, niemal nie rozstaje się z laptopem. Majewski stawia na pełny profesjonalizm. We wszystkich klubach wymagał od piłkarzy poważnego podejścia do swoich obowiązków.

Ma jednak kłopoty ze stworzeniem dobrej atmosfery w drużynie. Nie jest dla piłkarzy partnerem, lecz szefem absolutnym. Może w europejskiej profesjonalnej piłce to i zaleta, ale w Polsce zwykle kończy się to konfliktem w zespole. Tak było w Amice, tak skończyło się ostatnio w Widzewie. W Łodzi miał poważny spór z doświadczonymi piłkarzami, których zresztą pozbył się z drużyny. W naszpikowanej "gwiazdami" reprezentacji mógłby to być problem.

Więcej o Majewskim

A może jednak Janas? Czy ma jakieś zalety...

Macie inne kandydatury? Zapraszamy do dyskusji na forum.

Kto po Janasie?