Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Strasbourg zdobył Puchar Francji

Zdegradowany do II ligi Strasbourg zdobył Puchar Francji. W finale pokonał w rzutach karnych Amiens, które do II ligi awansowało
Choć z "drugoligowcami" w finale, Puchar Francji obronił swój prestiż. Na Stade de France spotkanie obejrzało blisko 80 tysięcy widzów. Mecz był transmitowany przez stację Eurosport. Nieco gorzej wypadł pod względem sportowym. Nie padła żadna bramka. Spotkanie ożywiło się tylko w drugiej połowie.

Wtedy finał był najbliżej rozstrzygnięcia, i to na rzecz obecnych jeszcze trzecioligowców. Claude-Arnaud Rivenet nie trafił jednak do pustej bramki z pięciu metrów, a paragwajski bramkarz Strasbourga Jose Luis Chilavert w 64. minucie obronił strzał z dziesięciu metrów Pascala Camadiniego.

Chilavert był bohaterem finału. W serii rzutów karnych, które decydowały o wywalczeniu Pucharu, obronił uderzenie Yaovi Abalo. A potem sam wykorzystał "jedenastkę", która zapewniła Strasbourgowi zwycięstwo. - 21 lat w futbolu zrobiło swoje. Byłem cały czas spokojny i to mi pomogło - powiedział Chilavert.

Paragwajski bramkarz zdobył dziewiąte trofeum w karierze, pierwsze w Europie. Ale też na Starym Kontynencie gra dopiero siódmy miesiąc. Szczyt formy osiągnął właśnie na ostatnie dwa mecze Pucharu Francji. W półfinale z Nantes również strzelił bramkę i również z karnego. Wcześniej jednak Chilavert długo się aklimatyzował. W sześciu pierwszych meczach ligowych puścił dziewięć goli. Szybko wyjaśniło się, dlaczego. Ważył 103 kg zamiast 93 kg, które powinien mieć. Przez ten czas wraz z trenerem bramkarzy Michele Ettore odbył ciężką pracę. Wrócił do prawidłowej wagi i formy takiej jak na mistrzostwach świata w 1998 roku. Mimo licznych propozycji z Ameryki Płd. Chilavert będzie w nowym sezonie w II lidze francuskiej. - Jestem szczęśliwy w Alzacji. Wierzę, że po roku awansujemy do I ligi. Wystarczy sprowadzić trzech, czterech zawodników - powiedział.

Finał Pucharu Francji: Strasbourg - Amiens 0:0, karne 5:4.

Europa drugoligowców

W przyszłym sezonie Strasbourg będzie występował w Pucharze UEFA. To czwarty klub drugoligowy we Francji, który będzie reprezentował ten kraj w europejskich rozgrywkach.

W zeszłym roku w Pucharze UEFA startował Gueugnon, zdobywca Pucharu Ligi. Odpadł w I rundzie z Iraklisem Saloniki. W 1996 roku trzecioligowe Nimes grało w Pucharze Zdobywców Pucharów. Start zapewnił mu tylko udział w finale Pucharu Francji w którym występował ówczesny mistrz AJ Auxerre. Nimes przeszło jedną rundę PZP, eliminując Honved Budapeszt.

W 1997 roku, podobnie jak Strasbourg, Nice wywalczyło Puchar spadając do II ligi. Klub z Lazurowego Wybrzeża w Europie pokonał w dwumeczu tylko szkocki Kilmarnock.

Amiens 12.

W historii Pucharu Francji Amiens było 12. klubem spoza I ligi, który wystąpił w finale. Przed zespołem z Picardii były to Calais (IV liga, 2000), Sedan (II liga, 1999), Nimes (III liga, 1996), Sochaux (II liga, 1988), Orleans (II liga, 1980), Auxerre (II liga, 1979), Le Havre (II liga, 1959), Valenciennes (II liga, 1951), Lens (II liga, 1948), Charleville (II liga, 1936), Roubaix (amatorzy, 1933). Tylko jednemu z tych zespołów udało się wywalczyć Puchar. W 1959 roku był to Le Havre.