Bundesliga. 28. kolejka - dwa gole Wałdocha

Sześciu minut potrzebował Tomasz Wałdoch, by - po raz pierwszy odkąd gra w Bundeslidze - strzelić dwa gole w jednym meczu.

Kapitan Schalke i reprezentacji Polski trafiał do siatki Kaiserslautern w 3. i 9. minucie, a jego zespół wygrał 5:1. Klub z Gelsenkirchen traci już tylko jeden punkt do Bayernu, z którym gra za tydzień na Stadionie Olimpijskim w Monachium.

Wałdoch strzelał gole głową. Najpierw po dośrodkowaniu Andreasa Moellera z rzutu rożnego, a potem po wrzutce Joerga Boehme z rzutu wolnego. - Nie stawiliśmy im żadnego oporu - narzekał na swój zespół trener Kaiserslautern Andreas Brehme. W ubiegły czwartek jego zespół przegrał, także 1:5, pierwszy półfinałowy mecz Pucharu UEFA z Alaves.

Po przerwie dwa gole dla Schalke strzelił najskuteczniejszy piłkarz Bundesligi, Duńczyk Ebbe Sand. On i Wałdoch dostali od "Kickera" noty 1,5 i zostali wybrani do jedenastki kolejki. Piątego gola strzelił Bel Emile Mpenza, a honorową bramkę dla gości uzyskał Miroslav Klose.

Schalke, które ma najlepszą defensywę w Bundeslidze (27 goli straconych w 28 meczach, Bayern stracił 32) i bardzo skuteczny atak (51 goli, Bayern ma o trzy więcej), jest na drugim miejscu i traci do klubu z Monachium jeden punkt. Za tydzień lider gra z wiceliderem w Monachium. W Bayernie zabraknie ukaranych za kartki Effenberga, Linke, Elbera i Lizarazu.

Rzeźnia na szczycie

Rzeźnia w meczu na szczycie - nazwała niemiecka prasa pojedynek lidera Bundesligi Bayernu Monachium z wiceliderem Borussią w Dortmundzie na Westfalenstadion. Sędzia pokazał trzy czerwone kartki i dziesięć żółtych. Bawarczycy kończyli spotkanie w dziewiątkę, ale utrzymali remis 1:1

Wiedzieliśmy, że to będzie mecz walki i byliśmy świadomi, że w żadnym wypadku nie możemy go przegrać. Jednak cena, jaką przyszło zapłacić, jest wielka - stwierdził po meczu trener gości Ottmar Hitzfeld. Druga w tabeli Borussia miała do Bayernu tylko punkt straty. W dodatku w zakończonym wcześniej spotkaniu we Frankfurcie Bayer Leverskusen (bez Adama Matyska) pokonał Eintracht (bez Pawła Kryszałowicza) 3:1 i zrównał się punktami z zespołem z Monachium.

Obserwowane przez 68 800 widzów spotkanie na Westfalenstadion rozpoczęło się od prowadzenia gości. W szóstej minucie bramkę z podania Bixente Lizarazu zdobył Paragwajczyk Roque Santa Cruz. Nie minęło pół godziny, a Francuz został wyrzucony z boiska za drugą żółtą kartę.

Gospodarze wyrównali w 52. minucie po golu Fredi Bobica. Trzy minuty później boisko opuścił drugi Bawarczyk - tym razem kapitan drużyny Stefan Effenberg za atak bodiczkiem na Brazylijskiego pomocnika Dede. Z powodu czerwonych kartek i Effenberga, i Lizarazu zabraknie w spotkaniu w najbliższą sobotę przeciwko innemu kandydatowi do tytułu - Schalke 04.

Mimo gry w dziewiątkę Bayern nie tylko bronił wyniku, ale i atakował. Zdobyli nawet gola po strzale Mehmeta Scholla, ale sędzia dopatrzył się zagrania ręką. Gospodarze dwa razy trafiali piłką w słupek (Nigeryjczyk Sunday Oliseh i Czech Thomas Rosicky). Tuż przed końcem spotkania arbiter wyrzucił z boiska zawodnika Borussii Evanilsona, za atak od tyłu na innego Brazylijczyka Paulo Sergio.

- Jestem bardzo rozczarowany. Nie potrafię zrozumieć, dlaczego nie strzeliliśmy bramki drużynie grającej w dziewiątkę. Zamiast zepchnąć rywali do obrony i wepchnąć piłkę do siatki, moi piłkarze strzelali z daleka, a to po prostu lekceważenie dla Olivera Kahna - narzekał po meczu trener gospodarzy Matthias Sammer.

- Agresja była po obu stronach. Wyrzucenie z boiska Lizarazu to dla mnie dowcip roku - mówił menedżer Bawarczyków Uli Hoeness.

Wyniki 28. kolejki: Eintracht Frankfurt - Bayer Leverkusen 1:3 (0:1): Yang (58.) - Kirsten (21.), Lucio (68., 83.); Werder Brema - Hertha Berlin 3:1 (1:0): Pizarro (7., 65.), Frings (87) - Schmidt (49.); FC Koeln - SpVgg Unterhaching 1:1 (1:0): Timm (11.) - Oberleitner (46.); SC Freiburg - Hamburger SV 0:0; TSV 1860 Monachium - VfL Bochum 2:4 (0:1): Schroeder (55., karny), Borimirov (86.) - Bastuerk (37., 49.), Reis (59.), Schindzielorz (88.); Borussia Dortmund - Bayern Monachium 1:1 (0:1): Bobic (52.) - Santa Cruz (6.).

Schalke 04 - Kaiserslautern 5:1 (2:0): Wałdoch (3., 9.), Sand (55., 89.), Mpenza (89.) - Klose (72.)

Hansa Rostock - VfB Stuttgart 1:1 (0:0): Bałakow (72., karny) - Rydlewicz (89., karny).

Mecz piątkowy: Energie Cottbus - VfL Wolfsburg 0:0.

1. Bayern 28 50 54-32

2. Schalke 04 28 49 51-27

3. Bayer 28 49 49-34

4. Borussia 28 49 49-36

5. Hertha 28 46 51-47

6. Kaiserslautern 28 46 41-42

7. Werder 28 43 42-41