El. MŚ 2018. Hit Włochy - Hiszpania na remis, Islandia wygrała dzięki bramce w 97. minucie

W czwartek odbyły się kolejne mecze eliminacyjne do mistrzostw świata w 2018 roku. Rywalizacja toczyła się w grupach D, G i I.
Zdecydowanie najciekawiej zapowiadał się mecz Włochów z Hiszpanami w grupie G. Spotkanie to było dla podopiecznych Julena Lopeteguiego okazją do rewanżu za porażkę w niedawnych mistrzostwach Europy, kiedy to Azzurri wyeliminowali Hiszpanów z turnieju już w 1/8 finału. Od pierwszego gwizdka to piłkarze z Półwyspu Iberyjskiego zdecydowanie dominowali. Po 45 minutach gry Włosi nie mieli na koncie choćby jednego oddanego strzału, co najlepiej obrazuje przebieg zawodów.

O wiele więcej emocji fani zgromadzeni na Juventus Stadium doświadczyli po przerwie. W 55. minucie meczu fatalny błąd popełnił Buffon, który wyszedł przed pole karne i minął się z piłką, zostawiając Vitolo pustą bramkę. Zawodnik Villarealu prezent skrzętnie wykorzystał, dając prowadzenie swojej drużynie. Kilkadziesiąt sekund później Vitolo mógł podwyższyć na 2:0, ale tym razem w dogodnej sytuacji nie trafił w bramkę. Zemściło się to na gościach w 82. minucie, gdy Sergio Ramos sprokurował rzut karny. Do piłki podszedł De Rossi i ze stoickim spokojem pokonał z jedenastu metrów de Geę. W końcówce to Włosi przejęli inicjatywę i mogli nawet pokusić się o zgarnięcie kompletu punktów. Ostatecznie mecz zakończył się remisem.

W pozostałych meczach grupy G Albania wygrała z Liechtensteinem 2:0, a Izrael pokonał 2:1 Macedonię. Po dwóch kolejkach na 1. miejscu w grupie plasują się Albańczycy (6 punktów), druga jest Hiszpania (4 pkt), trzeci Włosi (4 pkt), czwarty Izrael (3 pkt), piąta Macedonia (0 pkt), szósty Liechtenstein (0 pkt).

Waleczni Wikingowie

Drugim meczem, który w czwartek dostarczył wyjątkowej dramaturgii, było starcie rewelacji Euro 2016, Islandii, z Finlandią w grupie I. Po pierwszej połowie piłkarze Hallgrimssona i Lagerbacka przegrywali 1:2, a na początku drugiej części spotkania zmarnowali dodatkowo rzut karny. Gdy wydawało się, że strata punktów w tym meczu jest nieunikniona, Islandczycy dokonali rzeczy niemożliwej. Najpierw wyrównali w 91. minucie za sprawą Finnbogasona, a w 7. minucie doliczonego czasu gry Sigurdsson strzelił gola na wagę trzech punktów.

W innych meczach tej grupy Kosowo zostało rozgromione przez Chorwację 0:6 (trzy bramki zdobył Mario Mandżukić), a Turcja zremisowała z Ukrainą 2:2, choć do 45. minuty przegrywała 0:2. Grupie po drugiej serii gier przewodzi Chorwacja (4 pkt), przed Islandią (4 pkt), Turcją (2 pkt), Ukrainą (2 pkt), Finlandią (1 pkt) i Kosowem (1 pkt).

W czwartek rywalizowała również grupa D. Austria podzieliła się punktami z Walią (2:2), Mołdawia musiała uznać wyższość Serbii (0:3), a Irlandia okazała się lepsza od Gruzji (1:0). Liderem grupy jest Walia (4 pkt), na kolejnych miejscach znajdują się Serbia (4 pkt), Austria (4 pkt), Irlandia (4 pkt), Gruzja (0 pkt) i Mołdawia (0 pkt).