Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Co Adam Nawałka zrobiłby bez gwiazd?

Trudno wyobrazić sobie reprezentację bez Kamila Glika, Grzegorza Krychowiaka i Roberta Lewandowskiego. Ale w wygranych eliminacjach Euro 2016 selekcjoner pokazał, że jest przygotowany na wszystko. I zapewne ma też plan na wypadek, gdyby zabrakło jednego z liderów.
W środowym sparingu z Serbią (1:0) Nawałka wystawił niemal galową jedenastkę, bliską tej, która ma zacząć pierwszy mecz Euro 2016 z Irlandią Północną. W przerwie wymienił bramkarzy - za Łukasza Fabiańskiego wszedł Wojciech Szczęsny - ale pierwszego piłkarza z pola zmienił dopiero w 73. minucie. Nie tylko po to, by po zawodnicy pierwszej jedenastki przypomnieli sobie, jak współpracować. Nawiasem mówiąc, czteromiesięczna przerwa spowodowała, że na boisku było dużo krzyków i uwag. Gdy po meczu pytano Arkadiusza Milika o podpowiedzi Grzegorza Krychowiaka oraz Roberta Lewandowskiego, napastnik Ajaksu zapewniał, że to normalne i drużynie potrzebne.

Brak zmian do ostatniego kwadransa może też sugerować, że zastępcy podstawowych piłkarzy są daleko od pierwszego składu. Czyli Nawałka wielkiego pola manewru nie ma, choć ranking piłkarzy, którymi się interesuje, rozrósł niemal do setki nazwisk.

Selekcjoner z pewnością ma jednak plan awaryjny. I to nie jeden, lecz kilka. Także dlatego jego niespodziewane decyzje okazują się sukcesem - wprowadzenie Sebastiana Mili w meczu z Niemcami w Warszawie (2:0), by utrzymał piłkę w ataku, planował jeszcze przed spotkaniem, tak samo ryzykował wystawiając Sławomira Peszkę w Dublinie z Irlandią (w zremisowanym 1:1 meczu strzelił gola). Nie daje się zaskoczyć kontuzjami, raczej samemu zaskakuje: w meczu z Serbami większość ekspertów spodziewała w pierwszym składzie Pawła Wszołka, a nie Jakuba Błaszczykowskiego.

Drużyna Nawałki ma kręgosłup -w bramce rywalizacja jest ostra, bo toczy się między czwórką golkiperów regularnie grających na najwyższym poziomie, w pozostałych formacjach selekcjoner dobiera partnerów liderom. Jeszcze przed eliminacjami Arkadiusz Milik zaczął pomagać Robertowi Lewandowskiemu, Grzegorz Krychowiak występował w środku pomocy z kilkoma partnerami, a Kamil Glik z Serbią odnawiał po trzech latach współpracę z Bartoszem Salamonem.

Glika w eliminacjach zabrakło raz (z Gruzją w Warszawie). Wtedy na środku obrony zagrali Michał Pazdan i Łukasz Szukała, którego teraz zastępuje Salamon. Można założyć, że pod nieobecność kapitana Torino to właśnie obrońcy Legii i Cagliari byliby podstawowymi wyborami Nawałki. W odwodzie jest jeszcze Igor Lewczuk, ale to raczej opcja rezerwowa.

W pomocy sytuacja jest trudniejsza, bo też różnica między Krychowiakiem a jego następcami jest znacznie większa. Dlatego pomocnika Sevilli Nawałka prawdopodobnie zastąpiłby dwoma zawodnikami. Pierwszym kandydatem jest Tomasz Jodłowiec, jeden z najlepiej odbierających piłkę piłkarzy kadry. Gra bardziej defensywnie niż Karol Linetty, jest bardziej agresywny niż Krzysztof Mączyński.

Odpowiedzi na możliwe rozwiązania wobec braku Krychowiaka przynoszą sparingi reprezentacji - jesienią we Wrocławiu z Czechami (3:1) w środku pola zagrali Jodłowiec, Mączyński i Linetty. Dziś bardziej prawdopodobne jest, że tego ostatniego zastąpiłby Piotr Zieliński, nie tylko dzięki wyższej formie, ale też kreatywności, którą pokazuje w Empoli i w kadrze. Jest też wariant trzeci, choć najmniej prawdopodobny - z Grecją w czerwcu 2015 r. pomoc składała się z Zielińskiego, Linettego i Ariela Borysiuka. Szanse tego ostatniego są najniższe, choć najlepiej wychodzi mu utrzymanie dyscypliny w środku pola. Za to i za grę agresywnym pressingiem najbardziej ceni go Nawałka.

Gra trójką środkowych pomocników oznaczałaby zmiany w ofensywie - chcąc zmieścić w składzie Milika i Lewandowskiego, pierwszy musiałby zostać przesunięty na skrzydło. Tak było we Frankfurcie (1:3), ale tam Milik zawiódł, po akcjach jego stroną Niemcy strzelili dwa gole. Wkład zawodnika Ajaxu w defensywę, gdy musi grać jako cofnięty napastnik, też jest niewielki. Przeciwko Serbii pomocnicy wielokrotnie i zdecydowanie domagali się jego wsparcia. Z drugiej strony w meczu we Frankfurcie Milik pięknym podaniem zaczął akcję zakończoną golem Roberta Lewandowskiego.

Dlatego gdyby zabrakło Krychowiaka, selekcjoner musiałby wybierać: osłabić środek pola albo skrzydło.

Lewandowskiego zastąpić się nie da. Selekcjoner we wtorek zapewniał, że nie wymieniłby go na żadnego piłkarza na świecie. Gdyby jednak Nawałka został zmuszony, by zastąpić kapitana, pewnie porzuciłby ustawienie z dwoma napastnikami - tak było w meczu z Czechami, gdy za Milikiem biegał Linetty. Utrzymanie obecnego systemu jest tym mniej prawdopodobne, że dziś nie wiadomo nawet, kto jest rezerwowym snajperem kadry. W ubiegłym roku powoływał Kamila Wilczka, Artura Sobiecha, i Mariusza Stępińskiego, na marcowe zgrupowanie zaprosił wracającego po kontuzji Łukasza Teodorczyka. Jest i dobra wiadomość - w ostatnim meczu kadry bez Lewandowskiego, Milik strzelił gola już po trzech minutach.Euro 2016. Hodgson zarabia 5 milionów euro, a Nawałka "zaledwie"... Zobacz ranking najlepiej opłacanych selekcjonerów


Elegancja nie tylko na boisku. Tak chłopaki Nawałki prezentują się w garniturach [ZDJĘCIA]
Czy reprezentacja Polski ma dobrych zmienników?