Liga włoska. 22. kolejka. Derby dla Milanu

Od poniedziałku każdy trener Milanu będzie już zawsze wystawiał dwóch napastników. Albo przestanie być trenerem - ogłosił premier Włoch, po tym jak jego klub pokonał w 257. derbach Mediolanu Inter 3:2, choć do przerwy przegrywał 0:2.

Silvio Berlusconiemu, który obecnego lidera Serie A kupił blisko dwie dekady temu, zdarzało się dzwonić w przerwie na komórkę szkoleniowca i proponować zmiany, które w dodatku przynosiły skutki. W sobotę już przed meczem wściekał się przed kamerami, że Carlo Ancelotti wystawił jednego snajpera Andrija Szewczenkę. I historia znów przyznała mu rację. Choć w pierwszej połowie gospodarze oddali mnóstwo strzałów (wcześniej lało jak z cebra, liczyli na błędy bramkarza Francesco Toldo), to bramki zdobywali rywale.

Najpierw sprowadzony z Lazio Dejan Stanković trafił bezpośrednio z rzutu rożnego, bo bramkarz Dida i obrońcy Milanu jak zahipnotyzowani przyglądali się mocno podkręconej piłce. Na 2:0 podwyższył Cristiano Zanetti, po którego uderzeniu futbolówka odbiła się o Kachę Kaładze i kompletnie zmyliła golkipera. Bliski celu był jeszcze Adriano, który trafił w słupek.

Trener Ancelotti nie miał więc wyjścia. Za Rui Costę posłał do boju drugiego napastnika Jona Dahla Tomassona. Duńczyk strzelił gola po 11 minutach, a zwycięzcy Ligi Mistrzów złapali drugi oddech. Co rusz bombardowali bramkę Francesco Toldo. Wyrównał strzałem z dystansu Kaka, w ten sam sposób San Siro do ekstazy doprowadził Clarence Seedorf - na pięć minut przed końcem. Berlusconi triumfował.

- Zamierzam napisać jako prezes list do trenera, w którym - jako że nazywamy się Milan, że jesteśmy na czele tabeli, że mamy ambicje w Europie, że mamy swoją historię - poinformuję, że nie możemy wybiegać na boisko w ustawieniu pozbawiającym nas połowy siły ataku - mówił telewizji Sky Sports. - Od poniedziałku każdy trener będzie miał obowiązek wystawiać dwóch napastników albo może podać się do dymisji. To nie rada, to rozkaz. Milan nie grał dobrze do przerwy, bo z jednym snajperem nie mógł wyrazić siebie. Pierwszy gol padł, bo Tomasson znalazł pozycję, której osamotniony napastnik by nie znalazł. Drugi - bo obaj napastnicy ściągnęli na siebie uwagę i zrobili miejsce Kace. Trzeci - tak samo - perorował premier.

Co mógł zrobić Ancelotti? - Prezes ma pełne prawo wyrażać swoje opinie. Jego zainteresowanie zawsze przyczyniało się do sukcesów klubu - oświadczył.

A fani Interu, który od kilku lat ponosi w derbach same porażki, chyba zaczną dopatrywać się w notorycznych klęskach jakichś nadprzyrodzonych, wrogich mocy. W sobotę wszystko układało się po ich myśli. Za kartki pauzował kapitan Milanu Paolo Maldini, bez którego rossoneri nie pokonali lokalnych rywali od 19 lat. Podczas meczu najpierw musiał zejść heroicznie łatający dziury w obronie Marcos Cafu, a po chwili kontuzji doznał jej inny filar Alessandro Nesta (prawie na pewno nie zagra w Lidze Mistrzów ze Spartą). Najlepszego dnia nie miał bramkarz Dida. Słowem, Inter miał wszystko. Ale Adriano i tak pudłował, będąc sam przed bramką. W tak samo niepojęty sposób, jak niepojęte jest, że Inter jako jedyna z włoskich potęg czeka na tytuł od 15 lat.

SAMPDORIA - PARMA 1:2 (0:0): Flores (83.) - Gilardino (59.), Bresciano (74.)

MILAN - INTER 3:2 (0:1): Tomasson (56.), Kaka (57.), Seedorf (85.) - Stankovic (15.), C. Zanetti (40.)

BOLOGNA - JUVENTUS TURYN 0:1 (0:0): Iuliano (56.)

CHIEVO WERONA - LAZIO RZYM 0:0

MODENA - EMPOLI 1:1 (1:0): Amoruso (37.) - Rocchi (50.)

REGGINA - PERUGIA 1:2 (0:1): Cozza (53.-karny) - Ze Maria (20.), Hubner (90.)

AS ROMA - SIENA 6:0 (3:0): Cassano (19., 24., 70.), Mancini (31.), Delvecchio (82.), Totti (86.)

UDINESE - ANCONA 3:0 (0:0): Fava (57.), Jankulovski (84.), Pizarro (87.)

BRESCIA - LECCE 1:2 (0:1): Baggio (90.) - Chevanton (13.), Cassetti (88.)

1. Milan 22 55 43-13
2. Roma 22 50 47-9
3. Juventus 22 49 44-25
4. Lazio 22 40 33-22
5. Parma 22 39 32-26
6. Inter 22 36 38-20