Liga włoska. 20. kolejka: Roma znokautowała Juventus

W hicie kolejki piłkarze Romy rozbili 4:0 broniący tytułu Juventus Turyn, który kończył mecz w dziesiątkę. Liderem pozostał Milan. Mecz z Perugią kończył mecz w dziesiątkę, najadł się trochę strachu, ale wygrał 2:1.

Rzymianie przebudzili się po kilku tygodniach letargu. Do Bożego Narodzenia nie mieli w Serie A konkurencji, stracili ledwie cztery gole w 14. kolejkach, a po Nowym Roku dali sobie strzelić aż pięć w pięciu meczach i pozwolili uciec mediolańczykom. Wczoraj szybko objęli prowadzenie (Olivier Dacourt uderzał na raty, najpierw lewą, a potem - skutecznie - prawą nogą) i niewiele brakowało, by już do przerwy byli pewni swego. Francesco Totti, który fantastycznie strzelał z powietrza, trafił jednak w poprzeczkę.

Po przerwie kapitan i symbol Romy do siatki już trafił. Wykorzystał rzut karny, ostatecznie pogrążając rywali, którzy chwilę później stracili wyrzuconego z boiska Paolo Montero, Urugwajczyk i tak powinien być wdzięczny Pierluigiemu Collinie, że nie dostał czerwonej kartki wcześniej. Uchodzący za najlepszego nie tylko we Włoszech sędzia lubi być w szlagierowych meczach w centrum uwagi, więc w końcówce podyktował jeszcze dla Juve jedenastkę, choć "nie musiał" tego robić. Ivan Pelizzoli obronił jednak strzał Davida Trezegueta. Festiwal goli zakończył Antonio Cassano, który z każdym tygodniem wydaje się być pewniejszym kandydatem na gwiazdę Euro 2004.

Roma kryzys ma już chyba za sobą, a turyńczycy powoli tracą szansę na trzecie z rzędu scudetto. Do Milanu tracą już osiem punktów.

Rui Costa czekał na pierwszą bramkę w Milanie ponad dwa lata, ale jak już się przełamał - dwa tygodnie temu - to na całego. Wczoraj to dzięki niemu stadion San Siro odetchnął z ulgą, bo na gola strzelonego przedostatniemu w tabeli rywalowi (bez zwycięstwa w sezonie) czekał 74 minuty. Na 2:0 podwyższył Andrea Pirlo, ale końcówka była nerwowa, bo po faulu w polu karnym z boiska wyleciał Giuseppe Pancaro i Perugia zdobyła kontaktową bramkę.

Po kontuzji na boisko wrócił Christian Vieri, od razu strzelił dwa gole, ale wystarczyły one Interowi tylko do remisu w Genui z Sampdorią. Mediolańczycy będą prawdopodobnie walczyć (z Lazio) już tylko o czwarte miejsce, dające grę w kwalifikacjach Champions League.

Wyniki 20. kolejki:

n AC MILAN - PERUGIA 2:1 (0:0): Rui Costa (74.), Pirlo (77., karny) - Fresi (84., karny);

n MODENA - ANCONA 2:1 (1:1): Marazzina (36.), Milanetto (61.) - Bucchi (6.);

n PARMA - LAZIO 0:3 (0:1): Claudio Lopez (39., karny, 57.), Corradi (65.);

n REGGINA - BRESCIA 0:0;

n SAMPDORIA - INTER MEDIOLAN 2:2 (0:1): Cipriani (60.), Doni (85., karny);

n EMPOLI - SIENA 1:0 (0:0): Rocchi (69.);

n CHIEVO VERONA - LECCE 2:3 (1:2): Luciano (45.), D'Anna (88., karny) - Barzagli (17., samob.), Chevanton (21.), Cassetti (57.);

n UDINESE - BOLOGNA 1:3 (1:1): Jankulovski (45.) - Locatelli (22.), Nakata (47.), Colucci (89.).