Relacja minuta po minucie

Ruch Radzionków - Orlen Płock 2:1 (1:0). Sobota, 18 XI 2000 r., g. 13; stadion w Bytomiu-Stroszku. BRAMKI: 1:0 Myszor (39. z rzutu karnego, po faulu Szyszki na Kosmelu), 2:0 Janoszka (83. głową po podaniu Oprzondka), 2:1 Saganowski (86., rzut karny po faulu Wrześniewskiego na Dondo). SKŁADY. RUCH: Dariusz Klytta - Czesław Wrześniewski Ż, Bartłomiej Wilk, Marek Szymiński - Wojciech Myszor Ż, Rafał Oprzondek Ż, Robert Sierka (61. Sławomir Rutka Ż), Mieczysław Agafon Ż, Wojciech Grzyb Ż (87. Krzysztof Markowski) - Daniel Kosmel, Rafał Jarosz (65. Marian Janoszka). ORLEN: Andrzej Szyszko Ż - Jarosław Popiela, Bartosz Jurkowski Ż (46. Ikem Sudy Ż CZ), Maciej Pastuszka - Wahan Geworjan (54. Avaa Dondo), Radosław Sobolewski, Marcin Gocejna Ż (88. Jarosław Maćkiewicz), Dariusz Romuzga, Jacek Dąbrowski - Marek Saganowski Ż, Damian Staniszewski. SĘDZIA: Zbigniew Urbańczyk (Kraków). WIDZÓW: 1500.

- Całe szczęście, że to już ostatnia kolejka - przyznaje przed dzisiejszym meczem trener Orlenu, Janusz Kubot. Płocczanie ostatnie ligowe spotkanie wygrali (2:1 ze Śląskiem) 30 września. W kolejnych pięciu meczach zdobyli tylko dwa punkty. Po ostatniej porażce z Zagłębiem Lubin rezygnację złożył prezes Krzysztof Gawłowski (Rada Nadzorcza Orlen SSA jej nie przyjęła), a z pracą pożegnali się dyrektor sportowy, kierownik sekcji piłki nożnej i rzecznik prasowy. W jednym z dzienników sportowych można było ostatnio przeczytać, że za całe zło w klubie odpowiedzialni są miejscowi dziennikarze i ...kibice (a nie cykliści, jak należało się spodziewać).

W zupełnie innej sytuacji znajdują się radzionkowianie, którzy wygrali ostatnie dwa mecze i opuścili ostatnie miejsce w tabeli. - Chcielibyśmy zakończyć rundę jeszcze jednym zwycięstwem, by spokojnie przepracować zimę - tłumaczy trener Ruchu Jan Pietryga. Nie będzie to jednak łatwe, gdyż w jego drużynie nie zagrają "kartkowicze" Wojciech Górski i Roman Madej. Pod znakiem zapytania stoją także występy narzekających na urazy Roberta Sierki i Piotra Żaby.

W jeszcze gorszej sytuacji kadrowej znajdują się goście. Paweł Miąszkiewicz i Mike Mouzie są chorzy na ospę, Mariusz Nosal i Jerzy Wojnecki leczą kontuzje, a Paweł Bocian i Robert Wilk pauzują za żółte kartki.

Dzisiejsi rywale dotychczas grali ze sobą w ekstraklasie tylko dwukrotnie. Rok temu radzionkowianie uczcili jubileusz 80-lecia klubu zwycięstwem 2:1. Wiosną br. w Płocku znowu lepsze okazały się "Cidry", które pokonały 3:1 powracającą do zdrowia po zatruciu tatarem z salmonellą drużynę Petro. Ten ostatni mecz zupełnie nie wyszedł Mieczysławowi Agafonowi. Dziś niechciany w Orlenie pomocnik zagra przeciwko niedawnym kolegom. - Mam coś do udowodnienia działaczom z Płocka - podkreśla Agafon.

W wyjściowej jedenastce Ruchu jest Robert Sierka, w bramce Orlenu - za Artura Sejuda - Andrzej Szyszko.

Pierwszy gwizdek sędziego - rozpoczyna Orlen.

4 min. - pierwsza akcja gości: z prawej dośrodkowuje Ormianin Wahan Geworjan, a Marek Saganowski z 10m niecelnie strzela głową

8 min. - kolejny grozny atak Orlenu: w pole karne zagrywa Dariusz Romuzga, tam Jacek Dąbrowski podaje głową do nieobstawionego Marcina Gocejny, którego strzał broni Dariusz Klytta, a dobitkę tego samego gracza gości blokują obrońcy Ruchu i piłka przechodzi nad poprzeczka

14 min. - w ataku gospodarze: z lewej dośrodkowuje Wojciech Grzyb, akcję po prawej stronie pola karnego zamyka Rafał Oprzondek, którego uderzenie wybija za linię końcową Andrzej Szyszko

17 min. - po dograniu w "16" Macieja Pastuszki ponownie niecelnie głową strzela Saganowski

21 min. - niemal kopia poprzedniej akcji gości: Pastuszka tym razem zagrywa z prawej, a Saganowski po raz trzeci niecelnie strzela głową

22 min. - w odpowiedzi celna "główka" Rafała Jarosza po centrze Wojciecha Myszor

23 min. - żółta kartka dla Oprzondka (za faul na Gocejnie)

27 min. - strzał Grzyba z okolic narożnika pola karnego pewnie broni Szyszko

28 min. - żółta kartka dla Bartosza Jurkowskiego (za faul na Kosmelu)

29 min. - piłka po strzale z dystansu Myszora przechodzi tuż obok słupka bramki gości

31 min. - goście wyprowadzają szybki atak z własnej połowy: Gocejna podaje do Staniszewskiego, który z linii pola karnego strzela wprost w Klyttę

33 min. - z około 25m w środek bramki uderza Mieczysław Agafon

38 min. - przed polem karnym Daniel Kosmel odbiera piłkę Jurkowskiemu, mija Szyszkę, który go przewraca; sędzia dyktuje "jedenastkę" a bramkarza gości upomina żółtą kartką

39 min. - GOOOL DLA RUCHU! pewnym egzekutorem rzutu karnego jest Myszor

45 min. - sędzia dolicza minutę

45 min. - żółta kartka dla Gocejny (za faul na Myszorze)

PODSUMOWANIE I POŁOWY. W Ruchu wyraźnie widać brak Wojciecha Górskiego. Bez niego gospodarze mają duże problemy z rozegraniem ataku pozycyjnego. Mimo to prowadzą, choć przed przerwą drużyną mającą lekką przewagę byli goście. Fatalny błąd Jurkowskiego kosztował ich jednak stratę bramki.

W przerwie zmiana w Orlenie: Nigeryjczyk Ikem Sudy na Jurkowskiego

48 min. - mocny strzał z 16m Staniszewskiego efektownie broni Klytta

54 min. - druga zmiana w Orlenie: Nigeryjczyk Avaa Dondo za kontuzjowanego Geworjana

56 min. - żółta kartka dla Sudy`ego (za faul na Agafonie)

58 min. - Dondo zagrywa w pole karnego do Jarosławia Popieli, po strzale którego piłka trafia w poprzeczkę

59 min. - po kornerze minimalnie niecelnie strzela głową Sudy

60 min. - żółta kartka Agafona (za odkopnięcie piłki po gwizdku)

61 min. - pierwsza zmiana w Ruchu: Sławomir Rutka za Sierkę

64 min. - żółta kartka dla Saganowskiego (za faul na Marku Szymińskim)

65 min. - druga zmiana w Ruchu: Marian Janoszka za Jarosza

66 min. - strzał z rzutu wolnego Janoszki pewnie broni Szyszko

67 min. - wchodzącego w pole karne Rutkę fauluje Sudy - sędzia dyktuje drugi rzut karny, a Nigeryjczykowi pokazuje drugą żółtą kartkę

68 min. - Janoszka strzela z 11m mocno, ale w sam środek bramki, gdzie jest Szyszko - w Radzionkowie Ruch prowadzi więc wciąż tylko jedną bramką

71 min. - żółta kartka dla Rutki (za faul na Saganowskim)

76 min. - Dondo ma przed sobą tylko bramkarza gospodarza, ale naciskany przez obrońców Ruchu strzela zbyt lekko, a dobitkę Dąbrowskiego blokuje Myszor

Orlen gra w dziesiątkę a mimo to momentami zamyka gospodarzy na ich połowie.

82 min. - z dystansu strzela Romuzga, ale Klytta pewnie łapie piłkę

83 min. - żółta kartka dla Myszor (za faul na Sobolewskim)

83 min. - GOOOL DLA RUCHU! Dośrodkowanie z prawej strony Oprzondka na bramkę zamienia Janoszka

85 min. - sędzia odgwizduje w polu karnym faul Wrześniewskiego na Dondo (obrońca Ruchu otrzymuje żółtą kartkę)

86 min. - GOOL DLA ORLENU! rzut karny zamienia na kontaktową bramkę Saganowski

87 min. - zmiana w Ruchu: Krzysztof Markowski wchodzi za Grzyba, który za zbyt wolne opuszczenie murawy otrzymuje żółta kartkę

88 min. - zmiana w Orlenie: Jarosław Maćkiewicz za Gocejnę

90 min. - sędzia dolicza 3 minuty

PODSUMOWANIE MECZU: Trzeci, kolejny raz radzionkowianie mieli okazję, żeby zaśpiewać "Obelino" - słowacką pieśń zwycięstwa. Spokój w przerwie zimowej gospodarze zawdzięczają przede wszystkim środkowym obrońcom drużyny Orlenu. To właśnie ich błędy sprawiły, że radzionkowianie strzelili dwie bramki i przez prawie pół godziny meczu grali z przewagą jednego zawodnika. Orlen nie był dziś drużyną gorszą od gospodarzy. W końcówce strzelił nawet kontaktową bramkę, ale na więcej podopiecznym trenera Janusza Kubota nie starczyło sił.