Mistrzostwa świata w piłce nożnej kobiet. Amerykanki mistrzyniami, rozbiły Japonię

USA stało się najbardziej utytułowaną kobiecą reprezentacją w historii piłki nożnej. Amerykanki pokonały w finale mistrzostw świata Japonki 5-2, wygrywając tym samym mundial po raz trzeci.
Tym samym USA zrewanżowało się Japonii za porażkę w finale MŚ sprzed czterech lat. Wtedy azjatycka reprezentacja wygrała po rzutach karnych. Aż osiem Japonek z tamtego spotkania zagrało w podstawowym składzie również i tym razem; w składzie USA znalazły się tylko cztery takie zawodniczki.

Tym razem mecz rozstrzygnął się bardzo szybko. Amerykanki strzeliły aż cztery gole w pierwszych 16 minutach. Autorką trzech trafień była kapitan Carli Lloyd. Została ona wybrana na najlepszą piłkarkę całego turnieju. Bramkę na 4-0 zdobyła z połowy boiska!

- Dokonałyśmy historycznego wyczynu - powiedziała Lloyd. Na trybunach w Kanadzie obecny był m.in. wiceprezydent USA Joe Biden.

Lloyd łącznie strzeliła sześć goli w siedmiu meczach turnieju. To pierwszy hat-trick w finale piłkarskich mistrzostw świata od 1966 roku, gdy Geoff Hurst zdobył trzy bramki dla Anglii z Niemcami (4-2). USA podczas turnieju nie straciło gola aż przez 540 kolejnych minut. To najlepszy taki wynik od czasu, gdy Niemki zachowały czyste konto przez 679 kolejnych minut w latach 2003-2011. Turniej w 2007 roku wygrały, nie tracąc ani jednej bramki!

Na najlepszą bramkarkę została wybrana Amerykanka Hope Solo. Prezydent FIFA Sepp Blatter nie pojawił się na meczu. Trofeum wręczył wiceprezydent Issa Hayatou z Kamerunu. Zarówno on, jak i inni przedstawiciele FIFA zostali wygwizdani przez publiczność.