Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Szwajcarskie media: Blatter jednak zostanie w FIFA?

Jak podała w niedzielę rano lokalna szwajcarska gazeta ?Schweiz am Sonntag?, Sepp Blatter prawdopodobnie zrobi co w jego mocy, by pozostać na stanowisku prezydenta FIFA. Według dziennikarzy 79-letni Szwajcar, który niecałe dwa tygodnie temu po wygraniu wyborów w atmosferze skandalu zrezygnował ze stanowiska, miał zmienić zdanie pod wpływem głosów poparcia ze strony działaczy z Afryki i Azji.
Według anonimowego źródła bliskiemu Blatterowi, na który powołuje się gazeta, na zmianę decyzji miały wpłynąć słowa poparcia ze strony Afryki i Azji nawołujące Szwajcara do przemyślenia rezygnacji. Zdaniem "Schweiz am Sonntag" 79-letni działacz miał poczuć się zaszczycony takim wsparciem i nie zamierza podtrzymać decyzji o zrezygnowaniu z funkcji prezydenta FIFA.

Przypomnijmy, że 2 czerwca Blatter ogłosił, że rezygnuje z piastowanego stanowiska w reakcji na śledztwo FBI dotyczące korupcji w strukturach organizacji, której przewodniczy od 1998 roku. W grudniu, podczas walnego zgromadzenia FIFA w Zurychu miało dojść do wybrania nowego szefa.

W związku z prawdopodobną nagłą zmianą zdania Seppa Blattera FIFA nie wydała jeszcze oficjalnego komentarza.

O co cała afera?

Blatter ogłosił swoją dymisję w dniu, w którym "The New York Times" opublikował nowe rewelacje na temat afery korupcyjnej w FIFA. Według informacji gazety sekretarz generalny FIFA Francuz Jerome Valcke, najbliższy współpracownik Blattera, przelał w 2008 r. 10 mln USD na rachunek zarządzany przez byłego wiceprezydenta FIFA Jacka Warnera.

Powołując się na pragnących zachować anonimowość przedstawicieli amerykańskich służb federalnych, nowojorski dziennik napisał, że przelew dokonany przez sekretarza generalnego z rachunku FIFA na rachunek kontrolowany przez Warnera "to centralny element" ujawnionego w ubiegłym tygodniu skandalu w Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA), największej organizacji sportowej świata.

Śledztwo coraz bliżej Blattera

Zdaniem "NYT" te rewelacje "zbliżają" śledztwo w kierunku samego Blattera, który w zeszły piątek został ponownie wybrany na prezydenta Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej FIFA. Przelew, jak pisze dziennik, był "kluczowym elementem" aktu oskarżenia, jaki amerykańska prokuratura przygotowała przeciwko Warnerowi, zarzucając mu, że przyjął 10 mln USD łapówki w zamian za pomoc w zapewnieniu, że to RPA będzie gospodarzem mistrzostw świata w piłce nożnej w 2010 roku. Akt oskarżenia Departamentu Sprawiedliwości mówi, że przelewu dokonał "wysokiej rangi urzędnik", ale nie identyfikuje nazwiska tej osoby ani nie precyzuje, czy wiedziała ona, że pieniądze zostaną wykorzystane jako łapówka. Źródła "NYT" ujawniły, że chodzi o Jerome'a Valcke.

Dyrektor wykonawczy World Cup w RPA Danny Jordaan, obecny prezydent tej federacji w RPA, powiedział, że pieniądze nie były łapówką, ale legalną płatnością na rzecz funduszu rozwoju piłki nożnej na Karaibach. Valcke, któremu prokuratura jak dotąd nie postawiła żadnych zarzutów, w mailu do "NYT" zapewnił, że nie wydał zgody na przelew i nie miał na to uprawnień. Także Blatter już w ubiegłym tygodniu, pytany przez dziennikarzy, czy to on jest tym "wysokiej rangi urzędnikiem" z aktu oskarżenia, zapewnił, że "na pewno nie chodzi o mnie".

Sam Warner dobrowolnie zgłosił się w środę do służb antykorupcyjnych w Port of Spain, stolicy Trynidadu i Tobago, skąd pochodzi, i wydał oświadczenie, w którym nie przyznaje się do winy. Został zwolniony z aresztu po przelaniu 400 tys. dolarów kaucji. Zwrócił paszport oraz ma obowiązek meldowania się na posterunku policji dwa razy w tygodniu. Sąd najpewniej dopiero w lipcu wyda orzeczenie w sprawie jego ekstradycji do USA, czego domaga się amerykański wymiar sprawiedliwości.

47 zarzutów

W środę do sądu federalnego w Brooklynie w Nowym Jorku wpłynął akt oskarżenia obejmujący 47 zarzutów wobec 14 osób, w tym wysokiej rangi działaczy FIFA oraz dyrektorów marketingu sportowego firm współpracujących z FIFA. Oskarżeni - jak podano w komunikacie Departamentu Sprawiedliwości - uczestniczyli "w trwającym od 24 lat spisku, by wzbogacić się dzięki korupcji w międzynarodowej piłce nożnej". Poza zarzutem korupcji przy podejmowaniu decyzji, gdzie odbędą się mistrzostwa świata w 2010 roku, śledczy postawili zarzuty wymuszeń, prania pieniędzy i oszustw finansowych przy przetargach związanych ze sprzedażą praw telewizyjnych, marketingowych i sponsorskich do imprez, które odbywały się w Stanach Zjednoczonych i Ameryce Łacińskiej.Więcej o:
Komentarze (18)
Szwajcarskie media: Blatter jednak zostanie w FIFA?
Zaloguj się
 • panamarcina2

  Oceniono 45 razy 43

  Niech Europa dogada się z Ameryką Południową, wyjdą z FIFA i założą nową własną organizację. Wtedy FIFA zdechnie sama bo kto będzie chciał oglądać mistrzostwa nudnej Azji i biednej Afryki ? Źródełko wyschnie i ci "działacze" sami na kolanach przyjdą do nowej organizacji.

 • keinnasenhasen

  Oceniono 17 razy 15

  Blatter jak Gollum na zdjęciu... "My preciooooous..."

 • wacek1444

  Oceniono 18 razy 14

  Szmata, szmata, szmata.
  Zwykła ku--a co leci na kasę.
  Ciekawe jakie miał osiągnięcia piłkarskie ? Pytanie retoryczne.

 • jugoj

  Oceniono 17 razy 13

  "Zdaniem "Schweiz am Sonntag" 79-letni działacz miał poczuć się zaszczycony taki wsparciem i nie zamierza podtrzymać decyzji o zrezygnowania z funkcji prezydenta FIFA."

  Hahaha po prostu żenada i śmierdząca kupa śmiechu.. :)

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 13 razy 9

  Jeszcze nie zebrał wystarczającej ilości blacików

 • TIGER BENGAZI

  Oceniono 11 razy 7

  TO KPINA Z CAŁEGO ŚWIATA PIŁKARSKIEGO ,,,,,ŻENADA,,,,ŻAŁOSNE,,,,,

 • gandalf1899

  Oceniono 2 razy 2

  TO JEST ŻAŁOSNE
  IM STRASZY TEN KOLEŚ TYM WIĘKSZY DEBIL Z NIEGO ON SOBIE ROBI JAJA Z ŚWIATA PIŁKI NOŻNEJ OBY NA STAROŚĆ ZDECHŁ W WIĘZIENIU

 • realmadrytlove

  Oceniono 2 razy 2

  Jak tak zrobi osobiście pojadę do niego i go powieszę.

 • tornson

  Oceniono 1 raz 1

  Mam nadzieję że ktoś w końcu zbada jakim cudem na 100 lecie nowożytnych olimpiad, olimpiadę dostały nie Ateny ale Atlanta! Posrani pindoscy hipokryci!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX