Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Polska znów z Anglią w walce o piłkarskie MŚ!

Anglia, Austria, Walia, Irlandia Północna i Azerbejdżan - to rywale piłkarskiej reprezentacji Polski w eliminacjach do mistrzostw świata 2006. Pierwsze eliminacyjne mecze już we wrześniu
Z reprezentacją Anglii graliśmy już w eliminacjach trzech kolejnych mistrzostw świata: 1998 roku (1:2 w Londynie po bramce Citki i 0:2 w Chorzowie), cztery lata wcześniej (1:1 w Chorzowie, gol Adamczuka i 0:3 w Londynie) i 1990 roku (0:3 w Londynie i 0:0 w Chorzowie). Anglicy byli naszymi przeciwnikami także w eliminacjach ME 2000 (1:3 na Wembley, bramka Brzęczka i 0:0 w Warszawie) i ME 1992 (0:2 w Londynie i 1:1 w Poznaniu po bramce Romana Szewczyka). W meczach o punkty spotkaliśmy się także w eliminacjach MŚ 1974 (słynne spotkanie w Chorzowie 2:0 i na Wembley 1:1) oraz w finałach mistrzostw świata w 1986 roku (0:3).

We wszystkich grach eliminacyjnych (MŚ i ME) udało nam się wyprzedzić Anglików w grupie tylko raz - w 1973 roku. W eliminacjach ME 2000 mieliśmy tyle samo punktów (pierwsze miejsce w grupie wywalczyła Szwecja), ale przegraliśmy gorszym bilansem bezpośrednich spotkań.

W towarzyskich meczach graliśmy z Anglią tylko w 1966 roku, przed startem Wyspiarzy w finałach MŚ. W Liverpoolu było 1:1, w Chorzowie 0:1. Łączny bilans meczów wynosi więc 1 zwycięstwo, 6 remisów, 8 porażek.

Do najciekawszych grup eliminacji MŚ 2006 można zaliczyć grupę 2, w której Turcja, Dania, Grecja, Ukraina czy Gruzja mogą zająć każde miejsce od pierwszego do piątego, a także grupę 5, z Włochami, Słowenią, Szkocją, Norwegią i Białorusią. Z kolei najłatwiej wskazać faworytów w grupach 3 (Portugalia i Rosja) oraz 4 (Francja i Irlandia).

Bezpośredni awans do turnieju finałowego wywalczą zwycięzcy każdej z ośmiu grup i dwie najlepsze drużyny z drugich miejsc. Pozostałe zespoły z drugich miejsc utworzą trzy pary barażowe i wyłonią spośród siebie trzech pozostałych finalistów z Europy. Prawo gry w mistrzostwach bez eliminacji mają zapewnione gospodarze, Niemcy. Eliminacje potrwają do listopada 2005 roku, turniej finałowy zaplanowano między 9 czerwca a 9 lipca 2006 roku. Mecz otwarcia odbędzie się w Monachium, a finał w Berlinie.

W piątek rozlosowano także eliminacje na innych kontynentach. W mistrzostwach świata w Niemczech zagra oprócz gospodarzy 13 zespołów z Europy, pięć z Afryki, cztery z Azji, cztery z Ameryki Południowej i trzy z Ameryki Środkowej/Północnej. O dwa ostatnie miejsca zagrają w barażach zespoły z Azji i Ameryki Środkowej/Północnej oraz z Ameryki Południowej i Oceanii.Eliminacje w Europie:

Grupa 1: Czechy, Holandia, Rumunia, Finlandia, Macedonia, Armenia, Andora

Grupa 2: Turcja, Dania, Grecja, Ukraina, Gruzja, Albania, Kazachstan

Grupa 3: Portugalia, Rosja, Słowacja, Łotwa, Estonia, Liechtenstein, Luksemburg

Grupa 4: Francja, Irlandia, Szwajcaria, Izrael, Cypr, Wyspy Owcze

Grupa 5: Włochy, Słowenia, Szkocja, Norwegia, Białoruś, Mołdawia

Grupa 6: Anglia, POLSKA, Austria, Walia, Irlandia Północna, Azerbejdżan

Grupa 7: Hiszpania, Belgia, Serbia i Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina, Litwa, San Marino

Grupa 8: Szwecja, Chorwacja, Bułgaria, Islandia, Węgry, MaltaAfryka:

Grupa 1: Senegal, Mali, Zambia, Togo, Liberia, Kongo

Grupa 2: Republika Południowej Afryki, Demokratyczna Republika Kongo, Burkina Faso, Ghana, Uganda, Wyspy Zielonego Przylądka

Grupa 3: Kamerun, Egipt, Wybrzeże Kości Słoniowej, Libia, Sudan, Benin

Grupa 4: Nigeria, Zimbabwe, Algieria, Angola, Gabon, Rwanda

Grupa 5: Tunezja, Maroko, Kenia, Gwinea, Malawi, Botswana

Do finałów MŚ-2006 zakwalifikuje się pięć drużyn. Drużyny Afryki mają za sobą pierwszy etap. W drugim podzielone zostały na pięć grup, z których zwycięzcy awansują do finałów MŚ-2006.Strefa CONCACAF:

Grupa 1: Grenada - Gujana; zwycięzca grać będzie z USA

Grupa 2: Bermudy - Montserrat; zwycięzca z Salwadorem

Grupa 3: Haiti - Wyspy Turks i Caicos, zwycięzca z Jamajką

Grupa 4: Brytyjskie Wyspy Dziewicze - St. Lucia, zwycięzca z Panamą

Grupa 5: Kajmany - Kuba, zwycięzca z Kostaryką

Grupa 6: Aruba - Surinam, zwycięzca z Gwatemalą

Grupa 7: Antigua i Barbuda - Antyle Holenderskie, zwycięzca z Hondurasem

Grupa 8: Kanada - Belize

Grupa 9: Dominika - Bahamy, zwycięzca z Meksykiem

Grupa 10: Amerykańskie Wyspy Dziewicze - St Kitts i Nevis, zwycięzca z Barbadosem

Grupa 11: Republika Dominikana - Anguilla, zwycięzca z Trinidadem i Tobago

Grupa 12: Nikaragua - St. Vincent i Grenadyny

Awans do finałów mistrzostw świata - trzy drużyny plus jedna w barażu.

Pierwszy etap - 32 drużyny w 12 grupach grać będą systemem mecz i rewanż. We wszystkich grupach, z wyjątkiem 8 i 12 - obowiązuje rozgrywkach w dwóch rundach. Zwycięzcy każdej z grup awansują do drugiej rundy.

Potem rywalizacja w trzech grupach po cztery drużyny każda. dwa najlepsze zespoły z tych grup zdobędą awans. Trzeci etap - sześć drużyn, każdy gra z każdym, mecz i rewanż. Trzy najlepsze zespoły awansują do finałów MŚ-2006, czwarty gra w barażu z reprezentantem Azji.Oceania:

Grupa 1: Tahiti, Wyspy Salomona, Nowa Kaledonia, Tonga, Wyspy Cooka

Grupa 2: Fidżi, Vanuatu, Papua Nowa Gwinea, Samoa, Amerykańskie Samoa.

Z tej strefy do finałów MŚ-2006 nie awansuje ani jeden zespół. Zwycięzca strefy Oceanii zdobędzie awans do rozgrywki play off - z reprezentantem Ameryki Południowej.

W pierwszej rundzie drużyny w dwóch grupach grają w dwóch turniejach (rozgrywanych w różnych miejscach). Do drugiej rundy zakwalifikują się po dwa najlepsze zespoły z każdej grupy, które dołączą do rozstawionych reprezentacji Australii i Nowej Zelandii - zwolnionych od startu w pierwszej rundzie.

W drugiej rundzie także odbędzie się turniej - z udziałem sześciu drużyn. Do trzeciej rundy awansują dwa najlepsze zespoły, które w dwumeczu zmierzą się o prawo gry w barażu - z piątym zespołem Ameryki Południowej. Zwycięzca barażu zdobędzie prawo startu w finałach mistrzostw świata w Niemczech.Azja:

Grupa 1: Iran, Katar, Jordania, Laos

Grupa 2: Uzbekistan, Irak, Palestyna, Tajwan

Grupa 3: Japonia, Oman, India, Singapur

Grupa 4: Chiny, Kuwejt, Malezja, Hongkong

Grupa 5: Zjednoczone Emiraty Arabskie, Tajlandia, Jemen, Korea Północna

Grupa 6: Bahrajn, Syria, Kirgistan, Tadżykistan

Grupa 7: Korea Południowa, Liban, Wietnam, Malediwy

Grupa 8: Arabia Saudyjska, Indonezja, Turkmenistan, Sri Lanka

Ze strefy azjatyckiej do finału MŚ-2006 zakwalifikują się cztery drużyny. Piąta gra w barażach o miejsce w finałach.

Eliminacje w każdej grupie odbędą się systemem każdy z każdym, mecz i rewanż. Zwycięzcy grup awansują do następnej rundy, w której zostaną utworzone dwie grupy, po cztery zespoły każda. Dwa czołowe zespoły z każdej grupy zakwalifikują się do finałów MŚ-2006. Drużyny z trzecich miejsc rozegrają baraż, którego zwycięzca rywalizować będzie o miejsce w finale MŚ z reprezentantem CONCACAF.Ameryka Płd.

Dziesięć drużyn Ameryki Południowej toczy już eliminacje MŚ 2006. Oto aktualna sytuacja w tabeli:

1. Paragwaj 9 8-6
2. Argentyna 8 9-3
3. Brazylia 8 7-5
4. Urugwaj 7 11-8
5. Wenezuela 6 3-6
6. Peru 5 6-4
7. Ekwador 4 3-3
8. Chile 4 5-6
9. Boliwia 3 5-10
10. Kolumbia 1 2-8
Które miejsce zajmą Polacy w swojej grupie eliminacji piłkarskich MŚ?