Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Korupcja w FIFA. Na celowniku Jerome Valcke, tajemniczy cz³owiek numer dwa w FIFA. "Z³y policjant Blattera", "Kariera b³yskawiczna, pe³na zwrotów akcji i gaf"

Je¶li FBI zatrzyma te¿ Jerome'a Valcke'a, to Sepp Blatter ju¿ nie bêdzie móg³ powiedzieæ, ¿e nie odpowiada za korupcjê innych. Bo sekretarza generalnego prezes wybiera sam. A Valcke by³ zawsze do zadañ specjalnych. I stawa³ ju¿ za to przed amerykañskim s±dem.
To mo¿e byæ punkt zwrotny najnowszej afery w FIFA. Po pierwsze, korupcyjny cieñ pad³ nie na którego¶ z kacyków futbolu na Karaibach czy w Ameryce Po³udniowej, co do których nikt i tak nie mia³ z³udzeñ, ale na pracownika centrali w Szwajcarii. Na cz³owieka numer dwa w FIFA, Francuza, który zna wszystkie tajemnice FIFA. Po drugie, podejrzenia wobec Valcke'a dotycz± nie, jak wiêkszo¶æ w±tków ¶ledztwa FBI do tej pory, malwersacji i korupcji przy sprzeda¿y praw telewizyjnych i marketingowych w Ameryce £aciñskiej i USA, ale w±tku kupowania g³osów przy wyborze gospodarza mundialu.

10 milionów dla Warnera

Jak wynika z informacji "New York Timesa", najlepiej poinformowanego w sprawie ¶ledztwa, to Valcke mia³ zarz±dziæ wyp³atê ³±cznie 10 mln dolarów dla CONCACAF, rz±dzonej wówczas po gangstersku przez prezesa Jacka Warnera i jego sekretarza generalnego Chucka Blazera, dzi¶ informatora FBI. Zdaniem amerykañskich ¶ledczych, te pieni±dze mog³y byæ ³apówk± za poparcie CONCACAF (ma a¿ 35 g³osów) dla RPA w wyborach gospodarza mundialu 2010. Wed³ug nich, tak± zap³atê mieli obiecaæ przedstawiciele RPA, ale pieni±dze przela³a ostatecznie FIFA, w kilku transzach w 2008 roku. Czyli kilka lat po wyborze RPA i na dwa lata przed rozegraniem mundialu w Afryce. A Jack Warner, jak wynika ze ¶ledztwa, spor± czê¶æ tych pieniêdzy zatrzyma³ dla siebie.

"Katar kupi³ ten mundial"

FIFA nie zaprzecza, ¿e taki przelew mia³ miejsce. Ale t³umaczy, ¿e nie by³o w nim nic podejrzanego: pieni±dze mia³y byæ przeznaczone na rozwój futbolu w¶ród licznej afrykañskiej diaspory na Karaibach, a pieni±dze przela³a FIFA z pieniêdzy, które i tak przekaza³aby RPA na przygotowania do mistrzostw. Wiêc przychyli³a siê do pro¶by federacji po³udniowoafrykañskiej i zrobi³a przelew od razu do CONCACAF. W wydanym komunikacie FIFA zaprzecza te¿, ¿e to Valcke autoryzowa³ przelew. Mia³ to zrobiæ nie¿yj±cy ju¿ Argentyñczyk Julio Grondona, wieloletni wiceprezes FIFA do spraw finansowych.

Skoro przelew nie by³ podejrzany, to dlaczego FIFA odpowiedzialno¶æ przerzuca na nie¿yj±cego Grondonê? Dlaczego Valcke w ostatniej chwili odwo³a³ swój wyjazd na zaczynaj±cy siê wkrótce kobiecy mundial w Kanadzie? I dlaczego list federacji RPA w sprawie tego przelewu by³ adresowany do Valcke'a? Wszystko to brzmi ma³o przekonuj±co, zw³aszcza ¿e czasu na przygotowanie siê do obrony by³o niema³o.

Ju¿ od kilku miesiêcy pojawia³y siê przecieki, ¿e Warner, jeden z najbardziej skorumpowanych dzia³aczy FIFA, przez lata sojusznik Blattera, ma haki na Valcke'a. Warner ju¿ w 2011, gdy zosta³ odsuniêty od w³adzy w FIFA i CONCACAF - za to ¿e by³ korupcyjnym po¶rednikiem Katarczyka Mohammeda bin Hammama, który o¶mieli³ siê walczyæ z Blatterem w wyborach szefa FIFA - postanowi³, ¿e razem za sob± na dno poci±gnie Valcke'a. I ujawni³ mail od sekretarza generalnego, w którym Valcke napisa³, ¿e "Katar kupi³ ten mundial". Potem t³umaczy³, ¿e chodzi³o tylko o to, ¿e Katarczycy "u¿yli ca³ej swojej finansowej potêgi, by lobbowaæ w sprawie mistrzostw w 2022 roku".

K³amstwo biznesowe, normalna rzecz

Afera przycich³a, Valcke nie poniós³ ¿adnych konsekwencji. Dla Seppa Blattera Francuz jest teraz nietykalny. Blatter wspomina³ kiedy¶, ¿e Valcke ma ogromne zas³ugi w wyprowadzeniu FIFA z zakrêtu finansowego, na którym siê znalaz³a kilkana¶cie lat temu po k³opotach swoich biznesowych partnerów. Poza tym Valcke przeszed³ ju¿ kiedy¶ w FIFA próbê ognia i okaza³ siê bardzo lojalny. Chodzi o spór z Mastercard (z jego rywalem VISA w tle), gdy Valcke by³ jeszcze dyrektorem marketingu FIFA. To on dosta³ zadanie, by zakoñczyæ wieloletni± wspó³pracê z firm± Mastercard, a podpisaæ kontrakt z jej konkurentem, VISA. Mastercard mia³ pierwszeñstwo w negocjacjach o przed³u¿eniu umowy z FIFA, ale Valcke zatai³ przed t± firm±, ¿e negocjuje z VISA. A ludzi z VISA ok³amywa³, ¿e nie ma w umowie ¿adnego pierwszeñstwa dla Mastercard. Sprawa skoñczy³a siê przed s±dem w Nowym Jorku, Valcke przyzna³ siê tam do k³amstw, bagatelizowa³ je, mówi±c, ¿e to by³y "k³amstwa biznesowe", normalna praktyka.

Valcke jest zreszt± w sk³adaniu zeznañ zaprawiony, bo jeszcze we Francji, jako szef Sport+, czyli spó³ki córki Canal+, musia³ wyja¶niæ ¶ledczym, czy kierowana przez niego firma nie oszukiwa³a francuskiego fiskusa przy transferze Ronaldinho do Paris Saint-Germain (czê¶æ pieniêdzy dla Brazylijczyka mia³o byæ wyp³acanych z udzia³em Sport+ na konto w banku szwajcarskim). Przy okazji wysz³o na jaw, ¿e Sport+ regularnie anga¿owa³ siê w handel pi³karzami z Brazylii, choæ by³o to bardzo dwuznaczne etycznie w przypadku firmy z bran¿y medialnej. Ale taka jest ca³a kariera Valcke'a: kontrowersyjna i b³yskawiczna, z wieloma dziwnymi zwrotami akcji.

Ochroniarz konwojów, cudowne dziecko show-biznesu

Edukacji nie dokoñczy³, najmowa³ siê jako ochroniarz konwojów w Pary¿u, zanim odkry³ w sobie powo³anie do biznesu. W latach 80. (Valcke to rocznik 1960) razem z ¿on± Rose Leandri Valcke zaczêli podbijaæ bran¿ê organizacji widowisk, jako producenci przedstawieñ i agenci artystów. Ich spó³ka Backline, dzia³aj±ca dla agencji Artmedia, negocjowa³a m.in. kontrakty reklamowe Catherine Deneuve i Serge'a Gainsbourga. Potem Valcke przeskoczy³ do sportu (¿ona te¿ ju¿ dzia³a w tej bran¿y), by³ w Canal Plus wiceszefem redakcji sportowej, a od 1997 do 2002 roku kierowa³ wspomnian± spó³k± Sport+. Potem na rok przeskoczy³ do agencji Sportfive, czyli giganta na rynku praw TV, firmy której Canal Plus by³ wówczas udzia³owcem. A ju¿ w 2003 po talenty Valcke'a siêgnê³a FIFA, robi±c go szefem marketingu. I wyruszaj±c z nim na opisan± wy¿ej wojnê z Mastercard.

W pierwszej instancji s±d w Nowym Jorku uzna³ FIFA za winn± tej wojny, za co Valcke zap³aci³ posad±. "Nie mo¿emy tolerowaæ takiego zachowania naszych pracowników" - g³osi³ komunikat federacji. Ale w drugiej instancji FIFA siê obroni³a, konflikt z Mastercard zakoñczy³a ugod±, VISA zosta³a jej sponsorem, a Valcke nied³ugo pó¼niej wróci³ do pracy. I to z awansem: na stanowisko sekretarza generalnego. W pewnym sensie FIFA potwierdzi³a w ten sposób, ¿e w negocjacjach sponsorskich Valcke by³ k³amc± na zlecenie.

Persona non grata w Brazylii

Teraz Blatter wybacza mu wszystko, a trzeba do tego grubej skóry, bo Valcke dyplomat± nie jest i trzeba gasiæ po¿ary, które wywo³uje swoimi gafami. To nie jest Gianni Infantino, sekretarz generalny UEFA, który gra ostro, ale z szelmowskim u¶miechem i zaczaruje rozmówcê. Valcke to z³y policjant FIFA, bywa arogancki. Przed mistrzostwami w RPA pozwoli³ sobie na sugestiê, ¿e miejscowi nie s± wzorem pracowito¶ci i dobrego planowania, przed mundialem w Brazylii sta³ siê tam na pewien czas persona non grata, bo jako nadzoruj±cy przygotowania og³osi³, ¿e Brazylijczykom przyda³by siê "kop w ty³ek". Gospodarze za¿±dali wtedy od FIFA, by wyznaczy³a kogo¶ innego do nadzorowania przygotowañ. Ostatecznie do tego nie dosz³o, i iskrzy³o ca³y czas. Valcke najpierw w imieniu FIFA przeforsowa³ zmianê prawa tak, by na stadionach Brazylii mo¿na by³o podczas meczu sprzedawaæ piwo, a potem w czasie mundialu dziwi³ siê w wywiadzie, ¿e jest na trybunach tylu pijanych ludzi. W innym wywiadzie mówi³, ¿e im bardziej demokratyczny kraj, tym trudniej siê razem z nim organizuje mundial i zapowiada³, ¿e z W³adymirem Putinem powinno byæ ³atwiej.

W spó³ce nadzoruj±cej przygotowania w Brazylii Valcke zatrudni³ swojego syna, ale akurat to w ¶wiecie FIFA nie jest ¿adnym nadu¿yciem, tylko norm±. A lojalny sekretarz generalny to kto¶, komu szef wiele wybacza. Zw³aszcza szef Blatter, który ju¿ raz zosta³ przez swojego cz³owieka numer dwa zdradzony. Michel Zen-Ruffinen przed kongresem wyborczym w 2002 roku zacz±³ wojnê z Blatterem na kwity, oskar¿y³ go o dyktatorskie rz±dy i preparowanie bilansów FIFA. Blatter przetrwa³ ten czas i wygra³ wybory g³ównie dziêki Warnerowi, Bin Hammamowi, Grondonie. Mo¿na powiedzieæ, ¿e Zen-Ruffinen popchn±³ go wtedy jeszcze g³êbiej w ramiona tych sojuszników, od których Blatter siê dzisiaj odcina. A ju¿ Zen-Ruffinen opowiada³ o regularnych przelewach do CONCACAF i rozkradaniu tych pieniêdzy przez Warnera. Tyle ¿e wtedy sprawie nie przygl±da³o siê jeszcze FBI. Je¶li informacje "New York Timesa" siê potwierdz±, to najtrudniejsza próba lojalno¶ci jest dopiero przed Valcke'em.

Z³otousty. Najg³upsze wypowiedzi Seppa Blattera