Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Afera w FIFA. "To mistrzostwo świata w oszustwie. Dajemy FIFA czerwoną kartkę". Mocna konferencja prokurator USA, FBI i agencji rządowej IRS

Była korupcja przy wyborach prezydenta FIFA w 2011 roku, przy wyborze gospodarza mundialu w 2010 roku, przy umowach marketingowych między gospodarzem mistrzostw świata w 2014 roku i firmą Nike - tak wynika z konferencji w Nowym Jorku, na której szczegóły śledztwa ujawnili prokurator generalny USA Loretta Lynch, szef FBI James Comey oraz przedstawiciel agencji rządowej IRS, zajmującej się oszustwami podatkowymi, Richard Weber.
Departament Sprawiedliwości USA podał, że do sądu federalnego w Nowym Jorku wpłynął w środę rano obejmujący 47 zarzutów akt oskarżenia wobec 14 osób, w tym wysokiej rangi działaczy FIFA, oskarżonych m.in. o korupcję, oszustwa i pranie pieniędzy. Po południu odbyła się konferencja prasowa, na której szczegóły śledztwa ujawnili prokurator generalny, szef FBI oraz przedstawiciel agencji IRS.

- Oskarżeni wzbogacali się w nieuczciwy sposób i skorumpowali biznes światowego futbolu. Szkodzili piłce nożnej, załatwiając własne interesy. Oskarżenia dotyczą przekupstw, okupów i haraczy. Ci oskarżeni, którzy przyznali się do winy, zgodzili się zrzec 150 milionów dolarów, jakie przyjęli z nielegalnych transakcji. Wszyscy oskarżeni nadużywali systemu USA i łamali amerykańskie prawo. Pociągniemy ich do odpowiedzialności - mówiła na konferencji prokurator Lynch.

Lynch mówiła też o łapówkarstwie, jakie miało miejsce przy wyborach organizatora mundialu w 2010 roku, oraz umowach między Brazylią i firmą Nike przed mundialem w 2014 roku.

Stwierdziła też, że były przypadki korupcji przy wyborach na prezydenta FIFA w 2011 roku, kiedy wybrany został Sepp Blatter. Ale na pytanie, czy Blatter jest zamieszany w korupcję, odpowiedziała: - Nie będziemy nic mówić o osobach, które dziś nie zostały aresztowane, bo byłoby to wobec nich nie fair. O Seppie Blatterze także.

Prokurator stwierdziła również, że działania kryminalne FIFA (w tym łapówkarstwo) sięgają 1991 roku, a największa kara, jaka grozi niektórym oskarżonym, to 20 lat pozbawienia wolności. - Dyskusje o łapówkach były otwarte, a po ich przekazaniu tworzono dokumenty, które miały przykrywać korupcję - mówiła. Na pytanie o sprzedawanie meczów na turniejach FIFA odpowiedziała, że nie znaleziono żadnych dowodów na tego typu korupcję.

- To jest mistrzostwo świata w oszustwie i dziś za to dajemy FIFA czerwoną kartkę - powiedział Richard Weber z agencji rządowej IRS, zajmującej się przestępstwami podatkowymi. I dodał, że Charles Blazer, były członek Komitetu Wykonawczego FIFA, zgromadził 11 milionów dolarów nieudokumentowanych przychodów.

Szef FBI ujawnił za to, że łapówki związane ze Złotym Pucharem CONCACAF w 2015 roku wyniosły 2/3 kosztów organizacji całego turnieju. I na pytanie, dlaczego to wszystko trwało tak długo, odparł: W takich przypadkach musisz być na 100 procent pewny, jeśli chcesz kogoś zatrzymać.

"Gdzie jest Sepp?" Internauci kreatywni po aferze w FIFA [MEMY]


Czołowi działacze FIFA zatrzymani

Szwajcarskie służby w środę rano zaaresztowały sześciu czołowych działaczy FIFA. Czeka ich teraz ekstradycja do USA w związku z zarzutami korupcyjnymi. Zarzuty przedstawiono w sumie 14 osobom. Służby weszły również do siedziby FIFA, skąd zarekwirowano dokumenty oraz dane elektroniczne. Wszczęto postępowanie w sprawie wyboru gospodarzy MŚ 2018 oraz 2022.

Zarzuty mają dotyczyć korupcji w FIFA, jaka miała miejsce od początku lat 90. Mowa o łącznej kwocie łapówek w wysokości co najmniej 150 mln dolarów. Miały być one uzgadniane na terenie USA, a pieniądze przelewane przez amerykańskie banki - z tego względu oskarżonych czeka ekstradycja do USA. Do aresztowań doprowadziły prawdopodobnie zeznania Chucka Blazera. To były członek komitetu wykonawczego FIFA, który poszedł na współpracę z FBI, gdy na jaw wyszły jego oszustwa podatkowe. Śledztwo FBI trwało od dłuższego czasu. Nabrało tempa po tym, jak amerykański adwokat Michael Garcia, który badał sprawę korupcji przy wyborze gospodarzy MŚ 2018 oraz 2022, zdystansował się od końcowego raportu FIFA, który wskazywał jedynie na "mniejsze uchybienia". Zdaniem Garcii jego 430-stronicowy raport zmanipulowano. Sepp Blatter niejednokrotnie był pytany, czy unika wizyt w USA właśnie ze względu na to śledztwo. Kilka dni temu książę Ali - jedyny rywal Blattera w wyborach prezydenckich - otrzymał propozycję kupienia materiałów obciążających Blattera oraz kilkudziesięciu głosów. Ali odrzucił tę ofertę i zgłosił sprawę na policję.

Lista zatrzymanych

- Jeffrey Webb - wiceprezydent FIFA, członek komitetu wykonawczego, prezydent CONCACAF oraz związku piłkarskiego Kajmanów

- Eduardo Li - członek komitetu wykonawczego FIFA oraz CONCACAF, prezydent kostarykańskiej federacji piłkarskiej

- Julio Rocha - szef rozwoju FIFA. Były członek środkowoamerykańskiej unii piłkarskiej oraz prezydent federacji Nikaragui

- Costas Takkas - attaché prezydenta CONCACAF

- Jack Warner - były wiceprezydent FIFA i członek komitetu wykonawczego, prezydent CONCACAF oraz specjalny doradca federacji Trynidadu i Tobago

- Eugenio Figueredo - wiceprezydent FIFA i członek komitetu wykonawczego. Były prezydent CONMEBOL (południowoamerykańska federacja piłkarska) oraz prezydent urugwajskiej federacji

- Rafael Esquivel - członek komitetu wykonawczego CONMEBOL oraz prezydent wenezuelskiej federacji piłkarskiej

- Jose Maria Marin - członek komitetu organizacyjnego turniejów piłkarskich na igrzyskach olimpijskich. Były prezydent brazylijskiej federacji piłkarskiej

- Nicolas Leoz - były członek komitetu wykonawczego FIFA oraz prezydent CONMEBOL.

Książka "FIFA mafia. Brudne interesy w światowym futbolu" jest dostępna tutaj >>Zdjęcie Nike Performance MAGISTA OPUS AG Korki Lanki hyper turquise/white/laser orange (649229) Zdjęcie Nike Performance MAGISTA ORDEN FG Korki Lanki volt/metallic gold/black (651329) Zdjęcie Nike Performance TIEMPO GENIO FG Korki Lanki noe turq/white/hyper crimson/black (631282)
Nike Performance MAGISTA OP... Nike Performance MAGISTA OR... Nike Performance TIEMPO GEN...
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Książka "FIFA mafia. Brudne interesy w światowym futbolu" jest dostępna tutaj >>