Sport.pl
  
Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Piłka nożna. UEFA zmieni zasady finansowego fair play?

Więcej szans dla klubów średnich na doścignięcie tych najbogatszych? Tylko jeśli będą spełniać warunki UEFA, choć europejska federacja i tak chce złagodzić przepisy finansowego fair play.
Przypomnijmy, że finansowe fair play zostało wprowadzone przez UEFA w 2009 roku. - Pięćdziesiąt procent klubów traci pieniądze i trend jest zwyżkowy. Musimy to zatrzymać. Kluby wydawały więcej niż zarabiały i nie spłacały swoich długów. My nie chcemy ich zabijać, ale im pomóc - ogłaszał szef europejskiej federacji Michel Platini. W dużym skrócie jego plan polegał na tym, by zdecydowanie sankcjonować kluby, które wydawały więcej niż wyliczone z góry ramy budżetowe. W poprzednim roku za wykroczenia ukarane zostały m.in. PSG i Manchester City - finansowo, ograniczeniem transferowym oraz zredukowaniem składu zgłaszanego do europejskich pucharów.

Chociaż zdecydowana większość klubów starała się dostosować, tak menedżerowie mocno krytykowali restrykcje UEFA. - To byłoby fair, gdyby każdy mógł rocznie wydawać tylko 30 milionów - mówił Harry Redknapp. - Efektem FFP jest ochrona historycznie wielkich klubów z finansową, komercyjną strukturą, którą budowano przez dekady - dodawał Jose Mourinho. - Trudno mi zrozumieć, o co w tym wszystkim chodzi. Czemu nasz klub bez funta długu nie może kupować? By dla nas, mających pieniądze jedynym sposobem było sprzedanie koszulek za 200 milionów funtów? - pytał Manuel Pellegrini z Manchesteru City.

Te wypowiedzi doskonale przedstawiają problemy projektu "Financial Fair-Play" - bogaci tylko się bogacą, biedni pozostają biednymi. Dlatego od kilku miesięcy UEFA prowadziła rozmowy dotyczące całego konceptu i w ostatnich dniach pojawiły się doniesienia, że federacja może zmienić swoje podejście, choć jeszcze w ostatnim miesiącu ukarano Inter Mediolan oraz AS Monaco.

Na czym mają polegać zmiany? Kluby, które będą chciały zainwestować, by dobić do (finansowej) czołówki w danej lidze, mogą dostać na to zgodę UEFA. Pod warunkiem że plan rozłożenia wydatków zostanie zatwierdzony przez ludzi Platiniego. - Musi być to realistyczna inwestycja - tłumaczy na łamach ESPN dziennikarz Gabrielle Marcotti.

- Więc możesz rozbudować swoją działalność komercyjną. Albo jeśli jesteś nowym inwestorem i odziedziczyłeś dług, możesz dostać możliwość większego manewrowania pieniędzmi. Jednak musi być to wiarygodny plan biznesowy, z jasnym celem na kilka lat w przód. I na każdym kroku trzeba będzie realizować pewne cele, w przeciwnym razie za zaniedbania będą kary. Nie może więc chodzić wyłącznie o podwojenie budżetu płacowego czy wydatków na transfery w nadziei, że przyniesie to pieniądze za zdobyte trofea - dodaje.

Ani UEFA, ani Europejskie Stowarzyszenie Klubów nie skomentowało doniesień o możliwych zmianach. Ich wprowadzenie byłoby możliwe już na spotkaniu przedstawicieli federacji w Pradze pod koniec czerwca.

Zdjęcie Joma AGUILA GOL PM Korki Lanki white/blue (AGOLS.502.PM) Zdjęcie Joma SUPERCOPA SPEED PM Korki Lanki white/blue/orange (S-ULS.502.PM) Zdjęcie Joma AGUILA GOL PX Korki wkręty black/white (AGOLS.501.PX)
Joma AGUILA GOL PM Korki La... Joma SUPERCOPA SPEED PM Kor... Joma AGUILA GOL PX Korki wk...
Sprawdź ceny » Sprawdź ceny » Sprawdź ceny »
źródło: Okazje.info


Więcej o:
Komentarze (7)
Piłka nożna. UEFA zmieni zasady finansowego fair play?
Zaloguj się
 • bigosmiszcz

  Oceniono 28 razy 22

  UEFA się skończyła.

 • pedauikierownica

  Oceniono 21 razy 7

  Na usta ciśnie się tylko jedno: "socjalizm to ustrój, w którym bohatersko pokonuje się problemy nieznane w żadnym innym ustroju". No i dodać jeszcze można: "rząd nie jest lekarstwem z tej prostej przyczyny, że to on stanowi problem". Te cytaty(choć dotyczące polityki) znakomicie tutaj pasują. Ktoś na górze chciał zbawić Świat, ale niestety zapomniał, że efekty takich działań są zawsze odwrotne do zamierzonego...

 • championshipmanager0102

  Oceniono 7 razy 5

  Ja naprawdę nie rozumiem w czym np. taki M.City, Chelsea czy P.S.G. z jakimś bogatym właścicielem ma problem, aby obejść to finansowe fairplay. Wystarczy przecież żeby zebrali kasę na sam transfer, a 75-80% faktycznej pensji idzie piłkarzowi wypłacić z innego źródła. Np. piłkarz dostaje od klubu minimalną gwiazdorską pensję 2-3 miliony euro, a pozostałe 15 mln dostaje za reklamowanie danej firmy należącej do własciciela lub z nią powiązanej kapitałowo, fundacji itp. (jak chcą to można i za posrednictwem w ogóle nie powiązanej). FIFA nie może przeciez zabronić ani podpisywac ani w żaden sposób ingerowac w prywatne kontrakty reklamowe piłkarzy. Przykładowo szejkowie kupują Pogbę za te 80-100 mln, podpisuje przy tym 5 letni kontrakt z klubem za 2 miliony za sezon (jak chcą to bez bawienia sie w jakiekolwiek pozory i za 25 tysięcy euro), a jednoczesnie z tym piłkarz podpisuje umowę reklamową z Fly Emirates 5 letnią o wartości 15-20 milionów euro. Niech mnie zatrudnią to wymyślę im tyle sposobow na obejscie tych pseudo sprawiedliwich przepisów na rózne sposoby ile tylko chcą. Rację ma Mourinho, że służy to ochronie "starych uznanych firm" Realu, Barcelony, Manchesteru UTD czy Bayernu a uniemożliwa dogonienie PSG. M. City czy Chelsea.

 • stix

  Oceniono 6 razy 4

  Kupowanie sukcesów za pieniądze to nie jest sport.

 • r-spare

  Oceniono 2 razy -2

  Kto to pisze, automat ? Co za bełkot.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX