Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Janas: Jak nie Oli, to kto inny

23 piłkarzy powołał do reprezentacji Paweł Janas na mecze eliminacji mistrzostw Europy z Łotwą (6 września w Rydze) i Szwecją (10 września w Chorzowie). - Jeśli kontuzja wykluczy Olisadebe, to powołam jeszcze jednego napastnika - zapowiada trener.


W kadrze nie ma żadnego debiutanta. 16 zawodników gra na co dzień za granicą, siedmiu w polskiej lidze (czterech w Wiśle Kraków). Nieco zaskakująca jest obecność przeciętnego Mariusza Jopa oraz Radosława Kałużnego i Bartosza Karwana, którzy nie błyszczą w swoich niemieckich klubach, a Kałużny zagrał w tym sezonie w Bundeslidze zaledwie kilkanaście minut. W porównaniu ze składem na mecz z Estonią zabrakło w reprezentacji Romana Dąbrowskiego i Jacka Zielińskiego.

- Powołałem aż 23 piłkarzy, bo chcę mieć na każdą pozycję po dwóch zawodników, a na Łotwę zabieram także trzech bramkarzy - mówi "Gazecie" Paweł Janas. - Muszę mieć komfort wyboru zawodników do ostatniej chwili.

Zgrupowanie reprezentacji rozpocznie się w niedzielę we Wronkach, ale wiadomo, że część piłkarzy dotrze tam dopiero w poniedziałek. Wśród nich ma być także Olisadebe.

- Nie ma problemu z grą Emmanuela w kadrze. Rozmawiałem z nim o tym i wiem, że "Oli" chce występować w reprezentacji. Dostaliśmy pismo z Panathinaikosu, że zawodnik przyleci do Polski dopiero w poniedziałek, bo w niedzielę jego drużyna gra mecz ligowy. Nie wiadomo, czy Olisadebe w nim zagra i w jakim stanie zdrowia przyleci z Grecji. Jeśli się okaże, że kontuzja nie pozwoli mu wystąpić w reprezentacji, to powołam jeszcze jednego napastnika w poniedziałek - zapowiada selekcjoner.

Tymczasem Olisadebe nadal nie ćwiczy z drużyną Panathinaikosu. Cały czas trenuje indywidualnie i poddawany jest specjalnym zabiegom medycznym, które mają przywrócić pełną sprawność kolana napastnika reprezentacji Polski. Według greckiej prasy "Oli" nie wystąpi w meczu ligowym "koniczynek", a jego gra w kadrze także stoi pod znakiem zapytania.

Na Łotwę podopieczni Pawła Janasa wylecą w czwartek 4 września. Powrót przewidziany jest na niedzielę o godz. 12. Do meczu ze Szwecją (10 września o 20) kadrowicze będą się przygotowywać w Pałacu Kawalera w Świerklańcu. 8 września przeprowadzą trening na boisku Ruchu Radzionków, a dzień później na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Bilety na mecz ze Szwecją będą kosztować 150, 100, 50 i 25 złotych.Kadra na mecze z Łotwą i Szwecją:

BRAMKARZE: Jerzy Dudek (Liverpool FC), Maciej Nalepa (Karpaty Lwów), Grzegorz Szamotulski (Amica Wronki).

OBROŃCY: Jacek Bąk (RC Lens), Tomasz Hajto (Schalke 04 Gelsenkirchen), Michał Żewłakow (Anderlecht Bruksela), Krzysztof Ratajczyk (Austria Wiedeń), Tomasz Kłos (FC Koeln), Marcin Baszczyński i Mariusz Jop (obaj Wisła Kraków).

POMOCNICY: Mariusz Lewandowski (Szachtar Donieck), Jacek Krzynówek i Mariusz Kukiełka (obaj FC Nuernberg), Tomasz Zdebel (VfL Bochum), Kamil Kosowski (FC Kaiserslautern), Radosław Kałużny (Bayer Leverkusen), Bartosz Karwan (Hertha Berlin), Radosław Sobolewski (Groclin Dyskobolia Grodzisk Wlkp.), Mirosław Szymkowiak (Wisła Kraków).

NAPASTNICY: Artur Wichniarek (Hertha Berlin), Emmanuel Olisadebe (Panathinaikos Ateny), Paweł Kryszałowicz (Amica Wronki), Maciej Żurawski (Wisła Kraków).