Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Holandia - Meksyk. Na ratunek Sneijder

2 : 1
Informacje
Mistrzostwa Świata 2014 - 1/8 finału
Niedziela 29.06.2014 godzina 18:00
Wyniki szczegółowe
Wynik
Holandia
2
Meksyk
1
Holendrów przed katastrofą uratował Wesley Sneijder, piłkarz będący ich najsłabszym ogniwem. Taki to mundial - pisze Michał Okoński, dziennikarz "Tygodnika Powszechnego" i autor bloga "Futbol jest okrutny".


Do 88. minuty meczu z Meksykiem był jednym z najgorszych piłkarzy na boisku. W statystykach wypada to wprawdzie nie najgorzej: 45 podań celnych na 53 próby, ale większość z nich z dala od pola karnego, w poprzek boiska lub krótko do boku, do próbującego atakować lewą stroną Martinsa Indiego - i tylko jedna wykreowana okazja. Zwłaszcza w pierwszej połowie, kiedy dostawał piłkę w sytuacji umożliwiającej przyspieszenie gry, zastanawiał się o sekundę za długo - tak, że zawsze zdążył dobiec do niego Salsido. Źle przyjmował, pozwalał futbolówce odskoczyć - słowem był tym Sneijderem, którego zmierzch w ciągu ostatnich kilku lat tak nas zdumiewał.

Mniej ważna "dziesiątka"

Swego czasu próbował wyjaśnić to zjawisko Jonathan Wilson. Historyk taktyki piłkarskiej przed rokiem na łamach "Guardiana" jako pierwszy zwrócił uwagę na zjawisko obserwowane także na tegorocznym mundialu: zmierzch klasycznej "dziesiątki". Kiedyś w Ajaksie Sneijder był po prostu wszechstronnym ofensywnym pomocnikiem, biorącym udział w pressingu i często zmieniającym pozycję - ale od jakiegoś czasu głównie czeka na piłkę w miarę blisko pola karnego rywala. Jego kariera załamała się w Interze, a pobyt w Stambule nie przyniósł odrodzenia. Współczesna piłka - pisał Wilson - potrzebuje bardziej Ozilów niż Sneijderów, a jej przyszłością są pomocnicy typu Toniego Kroosa, dynamiczni i ciężko pracujący zarówno w ofensywie, jak w walce o odbiór piłki, "kreatywni bez błysku i przerywający grę bez przemocy". W meczu z Meksykiem Sneijder nie próbował odbierać piłki ani razu...

W fazie grupowej, z Chile, niemal nie odcisnął piętna na meczu, narzekał na kolegów, grających głównie długie piłki, i został zmieniony przez jednego ze strzelców bramek, Leroya Fera. W meczu z Australią był jeszcze słabszy. Z Hiszpanią miał asystę, głównie dzięki błędowi Ikera Casillasa, który źle ocenił tor bitej przezeń piłki z rzutu wolnego, ale i wówczas wszystko, co najgroźniejsze w holenderskim zespole, odbywało się ponad jego głową - przede wszystkim za sprawą dalekich podań Daleya Blinda. Holandia na tegorocznym mundialu nie stara się nadmiernie kombinować: jej najskuteczniejszą bronią okazuje się gra długą piłką do van Persiego i Robbena.

Nos van Gaala

Warto zauważyć, że z Louisem van Gaalem nie miał Sneijder łatwego początku. "Najpierw musi popracować nad kondycją, a potem skupić się na odzyskaniu formy" - mówił selekcjoner dziennikarzom zaledwie 10 miesięcy temu, tłumacząc, czemu pomija go podczas powołań. Potem próbował na jego pozycji a to van der Vaarta, a to młodych: Clasiego i Wijnalduma. Dopiero przed mundialem przyszły kontuzje Strootmana i van der Vaarta oraz decyzja o przejściu z ustawienia 4-3-3 na grę trójką środkowych obrońców i dwoma defensywnymi pomocnikami, otwierająca Sneijderowi możliwość gry przed tą dwójką.

Podczas mistrzostw van Gaal Sneijderowi ufa. Godzi się z brakami szybkościowymi, licząc że w trakcie tych nielicznych momentów, gdy piłka będzie na ziemi, holenderski rozgrywający pokaże wizję, technikę i - ważną na tym turnieju - umiejętność wykonywania stałych fragmentów gry, jeśli zaś znajdzie się w sytuacji strzeleckiej, nie straci przytomności umysłu, dokładnie tak samo jak wczoraj, kiedy trafił do bramki fenomenalnego Ochoi.

Klucz do zwycięstwa z Meksykiem był jednak inny: w trakcie przerwy na ochłodzenie, dopuszczonej przez FIFA w związku z panującą w Fortalezie wilgotnością i blisko 40-stopniowym upałem, van Gaal przestawił drużynę na grę czwórką obrońców, co pozwoliło jej grać szerzej, a dwóm skrzydłowym - Depayowi i Robbenowi - robić więcej zamieszania w polu karnym Meksyku. Zmieniając kapitana van Persiego na Huntelaara, van Gaal pokazał, że nie boi się trudnych decyzji.

Dziennikarze zapytali już Sneijdera, czy po mistrzostwach nie przeniósłby się za van Gaalem do Manchesteru United, on zaś powiedział, że jest tym oczywiście zainteresowany. Zważywszy na kierunek wzmocnień MU i piłkarzy obecnych już w klubie, w ten transfer należy jednak wątpić. Inna sprawa, że wszystko wskazuje na to, że Holendrzy zagrają w Brazylii jeszcze trzy mecze, a ich selekcjoner w ogóle nie będzie miał wakacji: przedsezonowe zgrupowanie MU w Kalifornii rozpoczyna się 17 lipca.Korzystasz z Gmaila? Zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy

Zdjęcie DADI21: Mundial 2014 - t-shirt Adidas Zdjęcie RHOL15: Holandia - koszulka Nike Zdjęcie RMEX03: Meksyk - koszulka Adidas
DADI21: Mundial 2014 - t-sh... RHOL15: Holandia - koszulka... RMEX03: Meksyk - koszulka A...
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info