Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

MŚ 2014. Xhaka bez pozycji

2 : 1
Informacje
Mistrzostwa Świata 2014 - Grupa E
Niedziela 15.06.2014 godzina 18:00
Wyniki szczegółowe
Wynik
Szwajcaria
2
Ekwador
1
Nazywany jeszcze niedawno największym szwajcarskim talentem lub ?młodym Schweinsteigerem? Granit Xhaka ma za sobą bardzo słaby początek mundialu. Był jednym z najgorszych piłkarzy w reprezentacji Szwajcarii w meczu z Ekwadorem (2:1).


Koniec sezonu nie był dla niego zbyt udany; w Borussii Moenchengladbach nie łapał się nawet do wyjściowego składu. W dodatku w reprezentacji gra na zupełnie innej pozycji - Ottmar Hitzfeld, selekcjoner Helwetów, postanowił zrobić z niego ofensywnego pomocnika. W Gladbach gra głębiej, na środku pomocy, jest zawodnikiem nieco w stylu "box-to-box", czyli biegającego od jednego pola karnego do drugiego.

Problem w tym, iż od początku meczu nie mógł się odnaleźć na boisku. Nieprzyzwyczajony do gry na "10" (z takim numerem też grał na plecach), schodził bardzo głęboko, grając momentami niemal w linii z Gokhanem Inlerem, środkowym pomocnikiem. Często bywał przy piłce, cały czas starał się być blisko akcji, lecz nic z tego nie wynikało. Wykreował jedynie jedną dobrą okazję. Trzy razy uderzał z dystansu, lecz piłka przelatywała obok bramki Ekwadoru lub strzał był blokowany.

Przy rzucie wolnym, po którym Ekwador wyszedł na prowadzenie nadspodziewanie łatwo dał się przepchnąć - prawdopodobnie i tak nie miał szans na wybicie lecącej piłki, lecz powinien postawić większy opór.

Jego braki na pozycji ofensywnego pomocnika były bardzo dobrze widoczne. Piłkę otrzymywał głęboko, lecz nie potrafił otworzyć obrony rywala celnym podaniem - choć by być sprawiedliwym, koledzy mu w tym ewidentnie nie pomagali, czekając na piłkę na stojąco. Jednak tym razem ograniczał się do bezpiecznych zagrań do tyłu lub wzdłuż boiska.

Te braki zostały zauważone przez Hitzfelda. W drugiej połowie przesunął go na prawą pomoc, zamieniając mu pozycję z Xherdanem Shaqirim. Na skrzydle Xhaka pogubił się jeszcze bardziej, tak naprawdę nie da się określić, na jakiej pozycji występował. Biegał bardzo często wszerz boiska, dublując pozycje innych kolegów. Starał się być wszędzie, ale przez to nie było go tak naprawdę nigdzie.

I nie wiadomo, czy w ogóle da się go wpasować do tej drużyny. Najlepszym i chyba jedynym rozwiązaniem mogłoby być przeniesienie go do środka pomocy, ale tam grają już Gokhan Inler wraz Valonem Behramim. Behrami zagrał słaby mecz, choć to on uratował Szwajcarię przed stratą gola w ostatniej minucie, wyprowadzając jednocześnie kontratak, który dał Helwetom upragnione zwycięstwo.

Rozwój Xhaki nie przebiega najlepiej. Jeśli nie zagra w kolejnym meczu z Francją, nikogo nie powinno to zdziwić.

Tak kibice na świecie oglądają MŚ 2014 [AKTUALIZUJEMY ZDJĘCIA]