Mundial 2014. Brazylia - Chorwacja. Fatalna wpadka sędziego Nishimury

Brazylia
3
Chorwacja
1
W 69. minucie japoński sędzia Yuichi Nishimura, który wcześniej sędziował m.in. w naszej ekstraklasie, podyktował rzut karny po faulu Lovrena na Fredzie. Jak pokazały telewizyjne powtórki, arbiter popełnił fatalny błąd, dał się nabrać na aktorską sztuczkę Brazylijczyka.
Brazylia remisowała po pierwszej połowie z Chorwacją 1:1. W 69. minucie podanie w pole karne dostał niewidoczny przez większość meczu Fred. Brazylijczyk poczuł kontakt obrońcy Lovrena i padł niczym rażony piorunem. Japoński sędzia Yuichi Nishimura bez wahania wskazał na 11. metr, a Chorwatowi pokazał żółtą kartkę.

Jak pokazały telewizyjne powtórki, arbiter popełnił fatalny błąd. Kontakt z obrońcą był, ale nie aż taki, by Fred padł na ziemię. Chorwaci próbowali protestować, ale nic u arbitra nie wskórali.

Jedenastkę na bramkę zamienił Neymar, który pewnym uderzeniem pokonał Pletikosę. Po jego golu Brazylijczycy prowadzili 2:1 z Chorwacją. W 91. minucie gola na 3:1 strzelił Oscar.

"Karny z kapelusza" to nie jedyna kontrowersyjna decyzja sędziego z Japonii w meczu. W pierwszej połowie z boiska powinien wylecieć Neymar, który uderzył łokciem w głowę Lukę Modricia. Na początku drugiej połowy w polu karnym Brazylii faulowany był Ivica Olić, ale sędzia faulu na rzut karny się nie dopatrzył.

Yuichi Nishimura w Polsce pojawił się w 2008 r. w ramach wymiany sędziowskiej. Prowadził mecze ligowe: Bełchatów - Piast, Lech Poznań - Górnik Zabrze, Polonia Warszawa - Śląsk Wrocław, a także Wisła Płock - ŁKS Łomża w Pucharze Polski.