Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Europejski Turniej Piłki Nożnej Zunifikowanej Olimpiad Specjalnych otwarty

- Sporty zunifikowane to kolejna droga do przełamania społecznych barier i wykorzenienia wykluczeń - powiedziała Dyrektor Zarządzająca Special Olympics Europe/Eurasia Mary Davis. W Warszawie rozpoczął się Europejski Turniej Piłki Nożnej Zunifikowanej Olimpiad Specjalnych
Ceremonia Otwarcia Europejskiego Turnieju Piłki Nożnej Zunifikowanej Olimpiad Specjalnych odbyła się w warszawskim Torwarze. Turniej potrwa do 8 czerwca. Przy rytmach samby na parkiet weszło dwanaście europejskich reprezentacji Olimpiad Specjalnych, które składają się zawodników z niepełnosprawnością intelektualną i ich pełnosprawnych partnerów. Zawodnikom towarzyszyli przyjaciele Olimpiad Specjalnych, m.in.: Katarzyna Frank-Niemczycka, Michał Żewłakow, Roman Kosecki, Jan Urban, Zygmunt Chajzer czy Karol Strasburger. Ceremonię poprowadzili Ambasadorzy Olimpiad Specjalnych Polska - Michał Olszański i Anna Popek.

Widzów i specjalnych gości powitał Bogusław Gałązka, dyrektor generalny Olimpiad Specjalnych Polska.

- Witam was wszystkich i życzę niezapomnianych chwil w Warszawie - powiedział.

Zawodników powitała również Mary Davis, dyrektor zarządzająca Special Olympics Europe/Eurasia. Davis zwróciła uwagę na wagę sportów zunifikowanych.

- Sporty zunifikowane to kolejna droga przełamywania społecznych barier i walki z wykluczeniami - powiedziała.

Głównym celem Europejskiego Turnieju Piłki Nożnej Zunifikowanej Olimpiad Specjalnych jest nawiązanie współpracy pomiędzy środowiskiem osób pełnosprawnych i ludzi z niepełnosprawnością intelektualną oraz budowanie świadomości i tolerancji. Założeniem sportów zunifikowanych jest wspólna gra osób sprawnych z niepełnosprawnymi intelektualnie.

Na Ceremonii Otwarcia nie zabrakło również profesjonalnych piłkarzy - słowa poparcia do zawodników skierowali byli reprezentanci Polski Michał Żewłakow i Roman Kosecki. Pierwszy jest Ambasadorem Turnieju, a drugi Ambasadorem Olimpiad Specjalnych Polska.

- Rok temu przeżywaliśmy w Polsce sportowe emocje przy okazji Euro 2012. Wierzę, że przeżyjemy to samo teraz. Zawodnicy, grajcie z pasją - powiedział Michał Żewłakow.

Później przy mikrofonie pojawił się Kosecki.

- Widzimy się jutro na boisku. Pamiętajcie, każdy jest zwycięzcą! - zagrzewał do walki Roman Kosecki.

W turnieju rozgrywanym na boiskach Legii Warszawa i Agrykoli wystąpi 12 europejskich reprezentacji: Austria, Francja, Niemcy, Węgry, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Rosja, Serbia, Słowacja i Turcja. W skład każdej z nich wchodzą osoby z niepełnosprawnością intelektualną i ich pełnosprawni partnerzy. Pięć najlepszych drużyn zakwalifikuje się do światowego turnieju Special Olympics Unified Cup - Rio 2014.

Plan na czwartek (05.06)

W czwartek rozegrane zostaną mecze w grupach. Dzień zaczniemy od wielkich emocji dla kibiców z Polski. O 8.00 mecz Polska - Rosja. Drugie grupowe spotkanie Polacy zagrają z Austrią o 16.45. W ciągu dnia zaplanowane są dwa warsztaty w ramach programu Liderów Olimpiad Specjalnych. Program obejmuje szereg nowatorskich inicjatyw, które dają szansę byłym lub aktualnym sportowcom decydowania o sobie, wypowiadania się publicznie we własnym i kolegów imieniu, podejmowania się zadań dostępnych osobom w normie intelektualnej. Program Lider Olimpiad Specjalnych to zestaw warsztatów dających zawodnikom możliwość rozwoju umiejętności, pewności siebie, poczucia własnej wartości, a także pełnienia różnych ról społecznych i aktywnej działalności organizacyjnej. Ostatni mecz Francja - Litwa rozpocznie się o 18.15.

Polska - Rosja 8.00-9.00 (obiekt: Legia Warszawa - boisko boczne nr 2)

Francja - Niemcy 8.30-9.30 (obiekt: Agrykola)

Serbia - Turcja 8.30-9.30 (obiekt: Legia Warszawa - boisko boczne nr 1)

Rumunia - Słowacja 9.30-10.30 (obiekt: Legia Warszawa - boisko boczne nr 2)

Warsztaty w ramach programu Liderów Olimpiad Specjalnych 10.00-10.45 (obiekt: Agrykola)

Rosja - Austria 12.45-13,45 (obiekt: Legia Warszawa - boisko boczne nr 2)

Turcja - Węgrzy 13.00-14.00 (obiekt: Agrykola)

Niemcy - Litwa 13.00-14.00 (obiekt: Legia Warszawa - boisko boczne nr 1)

Słowacja - Łotwa 14.15-15.15 (obiekt: Legia Warszawa - boisko boczne nr 2)

Warsztaty w ramach programu Liderów Olimpiad Specjalnych 14.30-15.15 (obiekt: Agrykola)

Polska - Austria 16.45-17.45 (obiekt: Legia Warszawa - boisko boczne nr 2)

Rumunia - Łotwa 18.00-19.00 (obiekt: Agrykola)

Serbia - Węgry 18.00-19.00 (obiekt: Legia Warszawa - boisko boczne 1)

Francja - Litwa 18.15-19.15 (obiekt: Legia Warszawa - boisko boczne nr 2)