Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Piłka nożna. FIFA podejrzewa korupcję w meczach o awans do MŚ 2014

Sobotnie losowanie grup eliminacyjnych do mistrzostw świata 2014 w Brazylii znalazło się na drugim planie z powodu doniesień o korupcji. FIFA podejrzewa przekręty w ponad 50 krajach walczących o wyjazd na mundial.
Prezydent FIFA, Sepp Blatter zdaje sobie sprawę z zagrożenia korupcyjnego i podkreślił to przed losowaniem grup eliminacyjnych w Rio, gdzie Polska trafiła na Anglię, Czarnogórę, Ukrainę, Mołdawię i San Marino. Jak twierdzi "Telegraph" federacja sprawdziła pod kątem korupcji całą rundę kwalifikacyjną w strefie azjatyckiej.

Śledczy federacji piłkarskiej zostali postawieni na nogi po tym jak zauważono nietypowe stawki wnoszone u bukmacherów na mecz Kambodży z Laosem.

Pierwszy mecz został rozegrany w Phnom Penh 29 czerwca. Kambodża wygrała 4:2. Laos zwyciężył w rewanżu (Wientian, 3 lipca) 6:2 po dogrywce.

Uwagę FIFA skupiło przede wszystkim pierwsze spotkanie, ponieważ specjalny system służący do wykrywania korupcji zauważył nietypowo duże kwoty stawiane na mało prawdopodobne zdarzenia.

Ostatni gol Kambodży w tym spotkaniu padł w 88 minucie, gdy bukmacherzy płacili za takie zdarzenie w stosunku 5 do 1. W 84 i 86 minucie sędzia nie uznał dwóch bramek zdobytych przez Kambodżę, a na chwilę przed prawidłowym golem nie podyktował rzutu karnego dla Laosu.

Skrót ustawionego meczu Kambodży z Laosem:Obie reprezentacje odpadły z walki o MŚ jeszcze przed losowaniem grup w Rio, ale jest to tylko jeden z kilkudziesięciu podejrzanych przypadków. FIFA obawia się, że spotkania ustawiało ponad 50 różnych federacji piłkarskich.

W rozmowach z prasą FIFA nie chce przyznać się do śledztwa korupcyjnego. - Nie możemy potwierdzić ani zaprzeczyć doniesieniom o jakichkolwiek podejrzeniach - głosi oświadczenie federacji.

Własne postępowanie uruchomiła Piłkarska Federacja Kambodży, ale oficjalnie nie znalazła nic, co mogłoby wskazywać na korupcję. Nie przekonało to federacji azjatyckiej, której szef Zhang Jilong - zastępca zawieszonego przez FIFA Mohameda bin Hammama - stwierdził, że korupcja jest chorobą futbolu. Jilong chce otwoczyć specjalny wydział poświęcony zwalczaniu korupcji.

Japoński piłkarz w stanie krytycznym ?