Sparingi. Piąte zwycięstwo Lechii, remis Arki w Turcji

Lechia pokonała OKS Olsztyn i wyjechała na zgrupowanie do Turcji. Jest już tam Arka, która zremisowała z rumuńskim Ceahlaul Piatra Neamt
Piąty sparing i piąte zwycięstwo Lechii. Biało-zieloni po raz pierwszy zagrali zimą u siebie i większe problemy niż z rywalem mieli z fatalnym boiskiem. Sztuczna murawa przy Traugutta - mimo zapewnień MOSiR o jej dobrym przygotowaniu - przypominała ślizgawkę.

Urazu łydki doznał z tego powodu Paweł Nowak, ale okazał się on niegroźny i pomocnik pojechał do Turcji. Do Belek Lechia poleci z Berlina. W drogę do stolicy Niemiec wyruszyła w niedzielę późnym wieczorem, w poniedziałek na godz. 9 zaplanowany jest lot do Turcji. W kadrze nie ma niespodzianek. Są nowi piłkarze - Rafał Kosznik i Olegs Laizans, wobec wypożyczenia do Maritimo Funchal Mateusza Bąka na wyjazd załapał się młody bramkarz Bartłomiej Barczak, znalazło się też miejsce dla obrońcy Macieja Osłowskiego. W Belek gdańszczanie będą do 19 lutego i rozegrają trzy sparingi: z Obolonem Kijów (10 lutego), Karpatami Lwów (14 lutego) i Tatranem Preszow (18 lutego).

Arka zremisowała w Antalyi z ostatnią drużyną rumuńskiej ekstraklasy, choć po 49 minutach prowadziła 2:0. W obu akcjach bramkowych udział wzięli nowi piłkarze Arki - testowany Mikołaj Rybaczuk strzelił pierwszego gola, a Miroslav Bożok (będzie grał w Arce już wiosną) zaliczył dwie asysty - drugą do Stojko Sakalieva. Rumuni wyrównali w ciągu zaledwie ośmiu minut (między 71. a 79. minutą). W 15. min czerwoną kartkę za atak wślizgiem dostał Łukasz Kowalski, ale Arka nie grała w osłabieniu, bo za niego wszedł Tomasz Sokołowski. W Arce nie zagrali nowi napastnicy Joseph Mawaye i Joel Tshibamba, którzy dostali wolne na załatwienie spraw osobistych, a także narzekający na lekkie urazy Filip Burkhardt, Wojciech Wilczyński i Dariusz Ulanowski.

Trener Arki Dariusz Pasieka zapytany o debiut Bożoka odpowiedział: - Widać, że piłka mu nie przeszkadza, jest szybki i dobry technicznie. Ale żeby precyzyjnie ocenić jego umiejętności, muszę mu się jeszcze przyjrzeć.

W środę rywalem Arki będzie Dinamo Bukareszt, a w sobotę Arsenał Kijów. Termin ewentualnego czwartego sparingu zaplanowany jest na 15 lutego (dzień później zespół z Gdyni wraca do Polski).

Lechia Gdańsk - OKS Olsztyn 6:2 (3:0). Bramki dla Lechii: Buzała (1.), Zabłocki (8.), Nowak (32.), Wiśniewski (62.), Dawidowski (85., 90.). Lechia w I połowie: Kapsa - Kaczmarek, Wołąkiewicz, Kożans, Kosznik - Surma, Pietrowski, Nowak (38. Piątek) - Kowalczyk, Buzała, Zabłocki. Lechia w II połowie: Małkowski - Weber, Osłowski, Bąk, Mysona - Bajić, Laizans, Piątek - Dawidowski, Wiśniewski, Lukjanovs.

Arka Gdynia - Ceahlaul Piatra Neamt 2:2 (1:0). Bramki dla Arki: Rybaczuk (7.), Sakaliev (49.). Arka: Bledzewski - Kowalski (15. Sokołowski), Szmatiuk, Siebert (46. Brodziński), Bednarek - Rybaczuk (46. Czoska), Mrowiec (46. Budziński), Ława (46. Ljubenov), Bożok - Trytko (46. Sakaliev), Labukas.