Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Koniec mitu Kasperczaka? Górnik na skraju spadku

Trudno zrozumieć, jak to możliwe, by w momencie gdy Górnik zmierza ku katastrofie, Henryk Kasperczak był jednocześnie czołowym kandydatem do objęcia reprezentacji Polski - komentuje dziennikarz Gazety Wyborczej Katowice Piotr Płatek
Szczot: Nie zrobiliśmy tego, co do nas należało ?

Nie przesądzam o spadku Górnika. Jest on jednak coraz bardziej prawdopodobny. Zostało jeszcze osiem meczów, a okręt z chlubną historią i napisem "Górnik Zabrze" dryfuje w stronę katastrofy. Po porażce w fatalnym stylu w Gliwicach jest ostatni moment na wydobycie się z mielizny. Czy da radę tego dokonać obecny szkoleniowiec? Henryk Kasperczak często powtarza dziennikarzom: "nie będziemy polemikować". Wydaje się jednak, że w obecnej sytuacji Górnika polemika to konieczność.

63-letniemu "Henriemu" nikt nie odbierze sukcesów. Nie bez powodu w Afryce nazywali go Białym Czarodziejem, a jego Wisła grała najpiękniej w Polsce. Trzeba jednak pamiętać, że brąz w Pucharze Narodów Afryki z Wybrzeżem Kości Słoniowej był 15 lat temu, srebro z Tunezją ma już lat 13, a świetne mecze Wisły Kraków w Pucharze UEFA były przed laty sześciu. Od odejścia z krakowskiego klubu ponad cztery lata temu Kasperczak nie ma się już czym pochwalić. Reprezentację Senegalu po dwóch kiepskich meczach opuścił w trakcie turnieju PNA, teraz ma fatalną passę w Zabrzu. Który szkoleniowiec utrzymałby posadę, mając trzy wygrane w 17 meczach?

Jesienią trener przejmował zespół w trakcie rozgrywek, ale potem miał całą zimę na treningi i miliony na transfery, za które odpowiada. Warto więc zadać kilka pytań.

1. Jesienią Górnik zdobył tylko osiem bramek, na wyjeździe żadnej. Jak to więc możliwe, że przy tak ogromnym budżecie na zimowe transfery klub zapomniał sprowadzić piłkarza, który potrafi strzelać gole (Robert Szczot to przy całym szacunku ofensywny pomocnik, strzelił w karierze pięć bramek w ekstraklasie)?

2. Skąd pomysł na transfer Pawła Strąka, który jesienią w lidze austriackiej głównie siedział na ławie? W Zabrzu ma pewne miejsce w podstawowym składzie. Czy aby nie na wyrost?

3. Co z motywacją piłkarzy Górnika? Potrafią zmobilizować się na Wisłę, Legię i Lecha (remisy), a w meczach ze średniakami i słabeuszami regularnie dostają lanie.

4. Dlaczego klub musiał opuścić Jerzy Brzęczek? Czy aby na pewno taki rozgrywający nie przydałby się Górnikowi, wchodząc na jedną połówkę w kluczowych meczach wiosny?

5. Czy to prawda, że nowi piłkarze mają tak podpisane kontrakty, że w razie ewentualnego spadku w I lidze zarabialiby tyle samo, ile w ekstraklasie?

6. Czy Piotr Madejski, najlepszy gracz Górnika jesienią, nie został odstawiony od składu zbyt pochopnie? Może zawodnika za pozasportowe wykroczenie wystarczyło ukarać naganą czy karą finansową?

7. Czy w razie spadku trener Kasperczak zostanie w Górniku i nadal będzie prowadził jej transfery?

Czy Górnik utrzyma się w Ekstraklasie?