Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Droga na mundial. Syn Polki walczy o mundial, czyli irańska wieża Babel

- Moja mama jest z Polski. Z perspektywy czasu żałuję, że nie uczyłem się perskiego i polskiego - mówi Daniel Davari, bramkarz Eintrachtu Brunszwik, który ma szansę pojechać z reprezentacją Iranu na mistrzostwa świata.


Materiał powstał w ramach "Tygodnia Azjatyckiego" projektu "Continental - Droga na Mundial".

Reprezentacji Iranu, jak większości współczesnych zespołów narodowych, nieobce jest zjawisko wielokulturowości. Kiedy Carlos Queiroz objął kadrę rozgrywającą swoje mecze w Teheranie, w poszukiwaniu wzmocnień zwrócił się ku Europie.

Polska ma Ludovica Obraniaka, Eugena Polanskiego czy Sebastiana Boenischa, a w najwyżej notowanej azjatyckiej reprezentacji (37. miejsce w rankingu FIFA) grają m.in. urodzony w Szwecji Omid Nazari, urodzony w Kalifornii Steven Beitashour, Reza Ghoochannejhad, który od ósmego roku życia wychowywał się w Holandii, oraz Ashan Dejagah, który miał rok, kiedy z rodzicami wyemigrował do Niemiec.

Ten ostatni, który obecnie jest pomocnikiem Fulham, w listopadzie ubiegłego roku wysłał wiadomość tekstową do innego zawodnika wychowanego w Niemczech, który właśnie otrzymał powołanie do irańskiej kadry. "Cieszę się, że jesteś z nami. Tylko się nie denerwuj się, bo nie ma po co i przygotuj się do gry" - odczytał miłą informację Daniel Davari.

Przyszłego bramkarza Eintrachtu Brunszwik i reprezentacji Iranu urodziła Polka 26 lat temu w Giessen, dużym polonijnym ośrodku pod Frankfurtem. Jego ojciec jest Irańczykiem, teoretycznie więc Davari mógł zagrać dla jednej z trzech reprezentacji: Iranu, Niemiec i Polski.

Po telefonie od Queiroza, który oglądał jego występy w Bundeslidze w telewizji, postawił na kraj swojego ojca. Inna sprawa, że z pozostałych reprezentacji propozycji nie otrzymał. Nie jest też powiedziane, że na pewno zagra z Iranem na mundialu.

Z Davarim jest bowiem podobny problem jak z innymi zawodnikami "z zewnątrz" w reprezentacjach narodowych. Obraniak nie mówi po polsku, a Davari po persku. Aby kibice w niego uwierzyli, musi grać naprawdę doskonale. A z tym czasami jest kłopot.

W reprezentacji Iranu Davari wystąpił na razie trzy razy - w wygranym 3:0 debiucie z Tajlandią zachował czyste konto, w kolejnym meczu z Libanem (4:1) puścił tylko jedną bramkę, ale w ostatnim spotkaniu zagrał katastrofalnie. Podopieczni Queiroza przegrali 1:2 z Gwineą, a Davari popełnił błędy przy obu straconych bramkach. Kibice natychmiast zaczęli domagać się powrotu poprzedniego golkipera Rahmana Ahmadiego. Gola puszczonego przez Davariego pod pachą miejscowa prasa nazwała "tunelem grozy".Queiroz wierzy jednak w Davariego, bo ten potrafi rozegrać znakomite zawody. Według not "Kickera" słabsi w całej Bundeslidze są od niego tylko bramkarze Werderu i Hoffenheim, ale raz trafił do jedenastki kolejki. Uchronił Brunszwik od pogromu w przegranym 1:2 starciu z Borussią Dortmund. Został zawodnikiem meczu, nie dał się pokonać Robertowi Lewandowskiemu, dwukrotnie skapitulował po strzałach z bliskiej odległości Pierre'a-Emericka Aubameyanga. - Popisał się pięcioma interwencjami na światowym poziomie. Iran może być bardzo zadowolony z formy swojego golkipera - mówił po spotkaniu trener BVB Juergen Klopp, który znał Davariego jeszcze z czasów pracy w Mainz, gdzie Davari występował w drużynie rezerw.Dziś Davari stara się robić wszystko, by zdobyć zaufanie irańskich kibiców. Co poniedziałek chodzi na lekcje języka perskiego i w każdym wywiadzie podkreśla, że wiele go łączy z tym krajem i że jego marzeniem jest reprezentowanie kraju swojego ojca na mundialu. - Urodziłem się w Niemczech, mój tata jest Irańczykiem, a matka Polką. Teoretycznie mogłem być trójjęzyczny, ale moi rodzice postanowili inaczej. Byli zdania, że przez pomieszanie języków będzie mi trudniej w szkole. Z perspektywy czasu żałuję, że nie uczyłem się od małego perskiego i polskiego - mówi.

Opowiada też, że już jako dziecko odwiedzał rodzinę w Teheranie, a w jego domu zawsze obecne były elementy irańskiej kultury i przy każdej okazji zachwala specjały tamtejszej kuchni. - Dla mnie dom jest tam, gdzie mieszka moja rodzina. Dlatego czuję się jak w domu, w kilku krajach jednocześnie - tłumaczy.

Jeśli Queiroz i Irańczycy mu zaufają, będzie miał szansę zagrać w fazie grupowej przeciwko Nigeryjczykom, Bośniakom i Argentyńczykom. Kto wie, może w czerwcu będziemy się zachwycali fantastycznymi interwencjami syna Polki, który będzie zatrzymywał uderzenia Lionela Messiego?

Reprezentanci Niemiec jako dzieci. Kliknij i sprawdź, ilu rozpoznasz!