Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Droga na mundial. Holenderski trener zawsze najmądrzejszy

"Futbol totalny" reprezentacji Holandii z 1974 roku ukształtował standardy piękna wśród kolejnych pokoleń trenerów oraz piłkarzy. Ofensywny i efektowny styl gry, łatwość w adaptacji w różnych krajach oraz systemowe szkolenie młodzieży sprawiły, że holenderscy trenerzy znajdują się wśród najlepszych na świecie. Jednak jedna cecha pozostawia rysę na ich, zdawałoby się, nieskazitelnym wizerunku. To olbrzymie ego.


Tekst powstał w ramach projektu "Continental - Droga na Mundial", w którym prezentujemy finalistów mistrzostw świata 2014. Trwa Tydzień Holenderski.

Są oni w większości byłymi piłkarzami, którzy odnosili niemałe sukcesy. Swoją wartość udowadniali w ostatnich latach w wielu miejscach na świecie - Leo Beenhakker może zostanie zapamiętany w Polsce przez pryzmat nieudanych eliminacji do MŚ 2010, lecz wcześniej wprowadził naszą kadrę na pierwsze w historii mistrzostwa Europy. Gdyby nie Guus Hiddink, Korea Południowa mogłaby nie zostać pierwszą azjatycką drużyną w półfinale MŚ, później ten sam szkoleniowiec odnosił sukcesy w Australii i (umiarkowany) w Rosji, choć w Turcji już mu się nie udało.

- Pomarańczowi są bardzo znani. Będąc za granicą, zawsze możesz rozpocząć rozmowę od [Johana] Cruyffa. Holenderski futbol jest dobrze znany; to marka, która sama się sprzedaje - mówi Bert van Marwijk, były selekcjoner reprezentacji Holandii. To on wzbudził narodową debatę w 2010 roku, gdy jego kadra zagrała w finale MŚ, lecz nawet nie próbowała grać pięknie; wynik stawiała na pierwszym miejscu. Dla wielu, w tym Cruyffa na czele, była to niedopuszczalna zdrada ideałów. Mogłaby ona nie zostać wybaczona nawet w przypadku wygrania pierwszego w historii mundialu. 

Najmądrzejsi na świecie

W kraju, gdzie uwielbienie do piłki nożnej jest powszechne (półfinał MŚ 2010 z Urugwajem oglądało 12 mln widzów, czyli ponad 3/4 ludności), każdy ma swoje własne zdanie na temat reprezentacji. Wszyscy myślą w podobny sposób, lecz różnią się w szczegółach, które później urastają do rangi wielkich problemów. A może to kwestia rozdętego ego, niezdolnego do zaakceptowania racji innych, tego, że sami mogą się mylić?

Cruyffa i obecnego selekcjonera Louisa van Gaala łączy niemal wszystko. Poza jednym. Według tego pierwszego zespół powinien pozwolić "wyrażać się" wielkim jednostkom, bo to indywidualności są najważniejsze, to one decydują o losach spotkania, kibice dla nich przychodzą na stadiony. Dla van Gaala taka koncepcja jest nie do przyjęcia. U niego wszyscy piłkarze są równi i mają działać na rzecz systemu - to do niego mają pasować zawodnicy, a nie odwrotnie, co jest rzadko spotykanym podejściem w dzisiejszym futbolu.

- [van Gaal] nigdy tego nie przyzna, ale preferuje taki sam futbol jak Cruyff czy Wenger... Tylko ich metody są różne - powiedział w swojej książce "Stillness and Speed" Dennis Bergkamp. - Bycie najlepszym możliwym Holendrem to niemal kwestia religijna - w ten sposób Bergkamp trafnie zobrazował czasem jałowe spory prowadzone w Holandii. Ich celem jest zazwyczaj jedynie udowodnienie, że "to JA miałem rację".

"Gratuluję zakontraktowania najlepszego trenera na świecie", "Louis van Gaal nie musi się już niczego uczyć", "jestem idealny" - tak o sobie na przestrzeni lat mówił van Gaal. Jednak inny jego cytat najlepiej oddaje naturę wielu holenderskich szkoleniowców. - Jestem, kim jestem - pewny siebie, arogancki, dominujący, szczery, innowacyjny oraz ciężko pracuję.

Te cechy niejednokrotnie doprowadzały do konfliktów. W Barcelonie nie układało mu się z Rivaldo, w Bayernie Monachium nie umiał porozumieć się z Luką Tonim czy Franckiem Riberym. W kłótnię z zarządem popadł po tym, jak na pierwszego bramkarza mianował Thomasa Krafta kosztem Hansa-Jorga Butta. - Problemem van Gaala nie jest to, że jest Bogiem, tylko ojcem samego Boga. Louis istniał, jeszcze zanim powstał świat - prześmiewczo scharakteryzował go Uli Hoeness, były prezydent Bayernu.

To, co w teorii powinno być największą siłą Holendrów, jest równocześnie ich największą bolączką. 

Lecz mania wielkości objawia się nie tylko wśród szkoleniowców. Znany jest konflikt między Wesleyem Sneijderem a Robinem van Persiem. Podczas treningu na Euro 2008 RvP wykonał groźnie wyglądający wślizg, chcąc odebrać piłkę koledze. Historię na swojej stronie internetowej opublikował sam Sneijder, doprowadzając do burzy medialnej. Później podczas ćwierćfinału z Rosją przy stanie 0-1 obecny piłkarz Galatasaray miał wykonywać rzut wolny, lecz uderzył z niego van Persie. Sneijder publicznie krytykował RvP za złamanie wcześniejszych ustaleń.

Przed Euro 1996 doszło do słynnego konfliktu między Edgarem Davidsem a Guusem Hiddinkiem. Czarnoskóry Davids nie był zadowolony z braku występów i zarzucił ówczesnemu trenerowi faworyzowanie białego Danny'ego Blinda (który zostanie selekcjonerem reprezentacji Holandii po 2016 roku). W efekcie został wyrzucony z kadry już po drugim meczu fazy grupowej.

Świeża krew

Stara gwardia wybitnych holenderskich trenerów jest coraz bliżej emerytury. Do Euro 2016 "Oranje" poprowadzi 67-letni Guus Hiddink, prowadzący AZ Alkmaar Dick Advocaat jest o rok młodszy, sam van Gaal ma 62 lata. Kolejna generacja dopiero nadciąga. Jej czołowy przedstawiciel Frank de Boer (43 lata) aktualnie maszeruje po 4. mistrzostwo kraju z rzędu z Ajaksem Amsterdam i niedługo może zechcieć sprawdzić się w lepszej lidze.

Phillip Cocu (43 lata) dopiero w zeszłym roku rozpoczął karierę trenerską w PSV Eindhoven, choć już wcześniej mógł zostać trenerem Barcelony B. Cocu wyrasta oczywiście z holenderskiej kultury "futbolu totalnego", lecz jest większym pragmatykiem niż np. de Boer i w tej materii zdecydowanie bliżej mu do Guusa Hiddinka. Efektowna gra jest ważna, lecz nie zawsze najważniejsza.

O pięć lat młodszy Clarence Seedorf szkoleniowcem AC Milan został 3 miesiące temu. Jego charakter nie należy do najłatwiejszych i wyróżnia się na tle innych holenderskich trenerów - nie jest zwolennikiem 4-3-3, swój zespół ustawia w formacji 4-2-3-1. W odróżnieniu od swoich kolegów nie przepada za taktyką, gdyż "nudzi go" i "ważna jest jedynie w obronie". Czwórka ofensywnych piłkarzy ma być w nieustannym ruchu i wymieniać pozycje.

Holenderscy szkoleniowcy popularni są w Niemczech. Jos Luhukay, Gertjan Verbeek i Huub Stevens prowadzą odpowiednio Herthę, Nurnberg oraz VFB Stuttgart. Niedawno z HSV zwolniony został Bert van Marwijk.

- Wierzę, że w Holandii powinniśmy przestać czcić System. Przez lata mówiliśmy i uczyliśmy jedynie taktyki. Gdy byłem we Włoszech przez 2 lata i w Anglii przez 13 lat, doświadczyłem innych sposobów myślenia. Dawne myślenie jest zbyt wąskie. To, co zobaczyłem w innych krajach, dodawało coś nowego - powiedział Dennis Bergkamp. Sam również planuje zostać trenerem.

Czy on i jego koledzy zmienią wizerunek holenderskiego szkoleniowca, będącego zbyt pewnym siebie i nieskorego do przyjmowania jakiejkolwiek krytyki, jednocześnie osiągając sukcesy? A może ich siła tkwi właśnie w wybujałym ego?

Kibicujesz Holandii? Pokaż jak i wygraj piłkarskie nagrody