Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Continental wspiera dzieci i młodzież

Firma Continental od lat zaangażowana jest w sponsoring piłki nożnej, w tym największych imprez, takich jak Mundial i Mistrzostwa Europy. Continental wspiera jednak nie tylko świat wielkiej piłki. Firma zaangażowała się w program społeczny Projekt Uere mający na celu pomoc ubogim dzieciom z brazylijskiego Rio de Janeiro. Continental wspiera również aspirujących piłkarzy, sponsorując Mistrzostwa Polski i Mistrzostwa Świata Dzieci z Domów Dziecka.
Już w czerwcu oczy wszystkich fanów piłki nożnej zwrócone będą na Brazylię, gdzie przez miesiąc będzie trwać piłkarski karnawał Mistrzostw Świata. Prężnie rozwijająca się gospodarka Brazylii również spotyka się z uznaniem. Jednak wciąż w brazylijskich fawelach ludność musi zmagać się z biedą, przemocą i narkotykami. Ma to bardzo negatywny wpływ, zwłaszcza na dzieci i młodzież, które muszą dorastać w tak trudnym środowisku. Warunki społecznego wykluczenia i doświadczana przemoc sprawiają, że dzieci przejawiają liczne zaburzenia, które powodują trudności w nauce.

Odpowiedzią na te problemy jest Projekt Uere. Jest to pierwowzór szkoły w jednej z fawel Rio, uczącej dzieci w wieku od 4 do 18 lat metodą Uere-Mello. Twórczynią tego, istniejącego od 1998 roku, projektu jest Brazylijka Yvonne Bezerra de Mello. Jej liczne badania pozwoliły stworzyć nową metodę nauki, która odpowiada na potrzeby dzieci dotkniętych różnymi formami przemocy. Nowy sposób nauczania uwzględnia indywidualny czas koncentracji każdego dziecka i pozwala znacznie poprawić zdolności poznawcze i emocjonalne. Program nauczania obejmuje ustalony plan lekcji, wspólny posiłek, zajęcia z informatyki, muzyki, tańca i sportu, a także konsultacje przygotowujące uczniów do wejścia na rynek pracy. Szkoła utrzymuje się wyłącznie z datków i zapewnia opiekę, naukę oraz wyżywienie za zaledwie 100 reali miesięcznie na jedno dziecko.

Dzięki 85% skuteczności tej metody nauki, w 2009 roku projekt został uznany za oficjalną strategię edukacyjną i jest stosowany w wielu szkołach publicznych. Program cały czas stara się dotrzeć do jak największej liczby nauczycieli, aby jak najwięcej dzieci miało możliwość skorzystania z tej metody nauki. Dlatego ponad 50% wsparcia finansowego od firmy Continental dla Projektu Uere przeznacza się na wdrożenie programu e-learningowego. W ciągu kilku najbliższych lat pomoże on dotrzeć metodzie Uere-Mello do nawet 100 tysięcy uczniów.

Continental wspiera także młodych piłkarzy z domów dziecka. Od 2011 roku firma jest głównym sponsorem projektu, w ramach którego odbywają się rozgrywki młodzieży na szczeblu krajowym i światowym. W zeszłym roku w turnieju Mistrzostw Polski Dzieci z Domów Dziecka wzięły udział 32 drużyny i ponad 320 chłopców i dziewcząt z całego kraju. Trwają już zapisy na tegoroczną, piątą edycję Mistrzostw, która odbędzie się 26 kwietnia w Warszawie. Najlepsi zawodnicy turnieju zostaną członkami reprezentacji Polski, która 26 i 27 lipca na stadionie warszawskiej Polonii weźmie udział w drugiej edycji Mistrzostw Świata Dzieci z Domów Dziecka, wspieranych także przez firmę Continental.

Zeszłoroczny turniej spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem publiczności i mediów. Te niepowtarzalne rozgrywki uświetniły swą obecnością obecne i byłe gwiazdy piłki nożnej, m.in. Lukas Podolski, Emmanuel Olisadebe, Lubomir Moravcik, Dariusz Dziekanowski. Mimo ogromnej presji i sporej konkurencji, wśród drużyn z 23 krajów najlepsza okazała się reprezentacja Polski. Tegoroczne Mistrzostwa, w których weźmie udział 30 zespołów, z pewnością będą równie niezapomnianym przeżyciem dla setek młodych sportowców i okazją dla publiczności do poczucia prawdziwych, piłkarskich emocji.