Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Droga na mundial. Zastąpienie Pirlo to misja niemożliwa

Czy istnieje życie po Andrei Pirlo? Włosi muszą pamiętać, że pomocnik Juventusu nie jest wieczny i kiedyś zakończy karierę reprezentacyjną.
Materiał powstał w ramach "Tygodnia włoskiego" projektu "Continental - Droga na mundial"

W zeszłym roku zapowiedział jej zakończenie, lecz ostatnio się z tych słów wycofał. - Będę grał, dopóki selekcjoner będzie mnie potrzebował - powiedział. A to, jak wygląda gra Italii bez swojego registy (cofniętego rozgrywającego), mogliśmy zaobserwować już podczas mundialu w RPA. Włosi zagrali pierwsze dwa mecze i 56 minut trzeciego bez Pirlo i w tym czasie strzelili dwie bramki; jedną po rzucie rożnym, drugą po rzucie karnym. Ówczesny piłkarz Milanu na boisku pojawił się w trakcie meczu ze Słowacją i Włosi strzelili w tym czasie trzy bramki, choć jedna została (niesłusznie) nieuznana.

Tego, jakim piłkarzem nadal jest Pirlo, nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć. Przez piszącego m.in. dla "The Guardian" Michaela Coxa został nazwany wręcz "najważniejszym piłkarzem swojej generacji". Jego następca nie będzie miał przed sobą łatwego zadania.

Do tej roli typowany jest 21-letni Marco Verratti. Często nazywa się go "nowym Pirlo". Jego odejście z Pescary do Paris-Saint Germain określone zostało wręcz "hańbą dla włoskiego futbolu", który nie był w stanie utrzymać w kraju jednej z największych gwiazd młodego pokolenia. Bliski podpisania z nim kontraktu był Juventus, któremu Verratti kibicuje od dziecka, lecz drobne szczegóły stanęły na drodze porozumienia. Dzisiaj transfer do "Starej Damy" byłby dla niego "krokiem w tył", jak sam powiedział.

Verratti mógł grać z Pirlo w jednej drużynie, a zamiast tego jeszcze nigdy nie występował u jego boku. 21-latek zagrał we włoskiej kadrze 4 razy. Za każdym razem były to mecze towarzyskie i albo Pirlo w nich nie grał, albo wchodził na boisko, gdy Verrattiego już na nim nie było lub na odwrót. Czy to przypadek? - Być może jestem nieco poszkodowany ze względu na grę we Francji - tak piłkarz PSG tłumaczy swoje nikłe doświadczenie reprezentacyjne.

Porównania z Pirlo narodziły się w chwili, gdy Verratti został w Pescarze cofnięty przez Zdenka Zemana na pozycję defensywnego pomocnika, by dyrygował grą swojej drużyny tuż sprzed linii obrony. Kilkanaście lat wcześniej pozycja Pirlo została zmieniona w dokładnie ten sam sposób przez Carlo Mazzone, ówczesnego trenera Brescii. - Będę starał się go naśladować. Wiem, że to nie będzie łatwe, ale dam z siebie wszystko - mówi Verratti. Choć wielu oczekuje od niego wskoczenia w buty Pirlo po jego odejściu, może to nie być takie łatwe. Różnic w ich stylu gry jest dużo więcej, niż początkowo mogłoby się wydawać.

By się o tym przekonać, wystarczy rzut oka na podstawowe statystyki. Verratti w tym sezonie w lidze asystował 4-krotnie, nie strzelając żadnej bramki, podczas gdy Pirlo zdobył 3 bramki oraz również 4-krotnie posyłał decydujące podanie. 21-latek w PSG często wystawiany jest na boku trzyosobowej linii pomocy, gdzie jego zdolności kreacyjne są wykorzystywane nieco rzadziej. Zamiast tego częściej od Pirlo wykonuje wślizgi, popełnia faule oraz przechwytuje więcej piłek. 

Sam zainteresowany tłumaczy to faktem, iż liga francuska jest dużo bardziej fizyczna i mniej taktyczna od gry we Włoszech. Nie odpowiada to jednak na pytanie, dlaczego w 82 meczach, jakie rozegrał na przestrzeni ostatnich 3 sezonów, dostał aż 28 żółtych i 2 czerwone kartki. Na dziś to największy mankament w jego grze.

Ma również dużo mniejszy wpływ na grę ofensywną swojego zespołu niż Pirlo, co sprawia, iż trudno oczekiwać od niego zastąpienia piłkarza Juventusu w reprezentacji.

W pierwszym roku gry w Paryżu często narzekano na to, że gra zbyt wolno, zbyt długo przytrzymuje piłkę. W tym sezonie gra już dużo szybciej, podaje częściej oraz dokładniej. Dzięki temu staje się piłkarzem bliższym np. Xaviemu niż Pirlo.

Są to przede wszystkim zawodnicy reprezentujący dwie zupełnie inne ery piłkarzy. Verratti to niejako kontynuacja Pirlo, jego unowocześniona wersja, choć nie oznacza to, iż lepsza. Bo zawodnik Juventusu jest jedyny w swoim rodzaju i niepowtarzalny. Chociażby z tego powodu nie warto nikogo nazywać "nowym Pirlo". I nie oczekiwać od Verrattiego, by kiedykolwiek przejął jego rolę. Styl gry Włochów już niedługo będzie musiał znacząco się zmienić.